yeni bir virüs mü acaba

haya-ji
29-04-2010, 12:04   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
28 mesaj

arkadaşlar öncelikle konu yanlış yerdeyse özür dilierim 
sorunum şu bilgisayarımdan gayet memnunum ama iki gündür bi garip 
neden sebeb bilmiyorum ama açtıkdan bir iki dakika sonra kasmaya başlıyor okadarki başlatı açıp yeni den başlat bile diyemiyorum görev yöneticisinden performansa baktığımda da cpu kullanımı %70 in altına inmiyor ve açtığım anda neyse o olarak kalıyor (sanki takılmış gibi) kapattığımdada alt sağda simgesi kalıyor yöneticiyi her açıp kapamamdada alt taraf bi simge daha ekleniyor 
disk birleştiricisini daha 3 hafta önce çalıştırdım ayrıca c clener diye bir programda kullanıyorum 
e4400 2gb ram li bir sistemim var 
ayrıca ayn sorun ev arkadaşımın bilgisayarındada var aynı ağ olduğundan acaba virüs mü sorusu geldi aklıma 
not: virüs programı kullanmıyorum ayrıca konu hakkında bilgisi olanlar  cevaplasın format at geçer şeklinde cevap vermeyiniz.

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 29 Nisan 2010 21:57
Roadrunnner
29-04-2010, 12:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

Görev yöneticisinde işlemciyi en çok kullanan  işlemi sonlandırmayı deneyin ve o işlem hakkında araştırma yapın.Ayrıca en kısa sürede bir antivirüs yazılımı kurmanızda fayda var...

Kapalı Hesap (158417)
29-04-2010, 14:16   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 8
1,060 mesaj

Virüs programı neden kulanmıyorsunuz.! Kesiikle bir virüs programı yükleyin bilgisayarınıza nis2010 yada kıs2010 olabilir...
Bende bi aralar vista'nın güvenlik duvarına güvenip v.programı yükememiştim.... Tam 1 hafta dayandı.:)
tamı tamına 1676 tane vrüs buldu şaka değil... ve her virüs programıda taramadı 
Ayy iğrenç bi durum

haya-ji
29-04-2010, 17:14   |  #4  
OP Yeni Üye
28 mesaj

görev yöneticisinde en çok explorer exe çalışıyo gözüküyo ki bu bende normal çünkü farklı masa üstü kullanıyorum 
ek olarak ben yıllardır virüs programı kullanmam çünkü virüs programlarının virüslerden daha zararlı ve yavaşlatıcı olduğunu düşünüyorum :))

şimdi sorunu çözdüm ki çözülemeyecek bişi değildi zaten herhengi bir virüs programı ile halledebilinir ama ben olayın kaynağını merak ettiğim için froma yazdım ben çözüm için combofix kullandım ki en etkili yol olduğunu düşünüyorum 
sonuç olarak bilgisayar kurtuldu ve combofix şu dosyaları sildi
c:\documents and settings\haya-ji\Application Data\avdrn.dat
c:\documents and settings\haya-ji\Application Data\rssms32.exe
c:\windows\system32\lsprst7.dll
c:\windows\system32\nsprs.dll
c:\windows\system32\serauth1.dll
c:\windows\system32\serauth2.dll
c:\windows\system32\ssprs.dll
c:\windows\windir.exe

işin garibi sistem dosyaları olarak gözüksede sistemde şimdilik sorun yok
ek olarak rssms32.exe hakkında bişi bulamadım daha öncedende görmedim nedir kimdir bilen varmı

Tolunay Kaymakçı
29-04-2010, 17:54   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
479 mesaj
Alıntı: haya-ji  
görev yöneticisinde en çok explorer exe çalışıyo gözüküyo ki bu bende normal çünkü farklı masa üstü kullanıyorum 
ek olarak ben yıllardır virüs programı kullanmam çünkü virüs programlarının virüslerden daha zararlı ve yavaşlatıcı olduğunu düşünüyorum :))

şimdi sorunu çözdüm ki çözülemeyecek bişi değildi zaten herhengi bir virüs programı ile halledebilinir ama ben olayın kaynağını merak ettiğim için froma yazdım ben çözüm için combofix kullandım ki en etkili yol olduğunu düşünüyorum 
sonuç olarak bilgisayar kurtuldu ve combofix şu dosyaları sildi
c:\documents and settings\haya-ji\Application Data\avdrn.dat
c:\documents and settings\haya-ji\Application Data\rssms32.exe
c:\windows\system32\lsprst7.dll
c:\windows\system32\nsprs.dll
c:\windows\system32\serauth1.dll
c:\windows\system32\serauth2.dll
c:\windows\system32\ssprs.dll
c:\windows\windir.exe

işin garibi sistem dosyaları olarak gözüksede sistemde şimdilik sorun yok
ek olarak rssms32.exe hakkında bişi bulamadım daha öncedende görmedim nedir kimdir bilen varmı

O bir virüsmüş:
http://www.microsofttranslator.c ... %2fRSSMS32.EXE.html
Neden site Microsoft Translator ile başlıyor diye sorarsanız siteyi Türkçe görmeniz için yaptım.

serkander
30-04-2010, 11:22   |  #6  
Taze Üye
2 mesaj

trojan bulaşmış veya truva atı gibime geldi benim  formatla alakası yok en son format atarsın acilllik bir durum yok ama bence sen bir virus  programı al son guncellemeleri yap bence abi bir  taramadan geçir  bir de onerim fanları temizlet laptopsa

serkander
30-04-2010, 11:24   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

gorev yoneticisinden bence açtığın son zamanlar denediğin programlara bir bak performansı hangisi daha çok artırıyor elle kaldırısın ama diğer dosyalara sıçrama veya çoğalan cinsten olma durumu var  buyuk ihtimalle trojandır bence  sen iyi bir taramadan geçir