Yeni çıkan İşlemciler ve sorular

emirizmir
20-12-2007, 04:44   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
36 mesaj

Arkadaşlar son zamanlarda çıkan işlemciler iyice kafamı karıştırdı Chip dergide bu işe bir el atmalı diyorum

Quad core olayında:pentium d ve core 2 duo gibi gerçek quad ,çakma quad olayı var.Sunucular içinİntelin Xeon larına karşı  barcelona (3. nesil opteron) çıkmış fiyatı da makul duruyor.

Ev için Barcelona alsak ne gibi bir artı yada eksi olur.Oyunlarda , HD film kodlama ,photoshop işlemleri gibi güç gerektiren işlemlerde büyük artı sağlar mı. 300$ civarymış fiyatı.Amd sunucu olayında İntelin 45nm sine rağmen ezmiş. Yok server işlemcilerin 2 way ,4way olayı var.2p dediği 2XXX serisi ,4p dediği 8XXX serisi.Bu ne oluyor acaba.

Diğer yandan Amd nin Phenom ları var ev kullanıcıları için ,Phenom x4 lerde 9600 9700 ...diye ayrılıyor.Yok efendim intelin 2+2 Q6600 sahte quad core u var.Fiyatlar yarıya düştü ,acayip performanslıymış ,ne oluyor piyasada birisi bana ayrıntılı açıklayabilir mi?İşlemci ,ekran kartı piyasası çok komik bir hal aldı. Herhangi bir donanım alan 3 ay sonra büyük zararda.

ufuks
20-12-2007, 11:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Bu durum sadece bilgisayar donanimi piyasasi icin gecerli degil.Teknolojinin her alanında buyuk bir gelisme var.Ben 3310 cep telefonunu gorunce bir daha bu telefonun uzerine telefon cikmaz diyordum.Milyar verip aldigin cep telefonu bile 2 ay sonra eskiyor yok megapikseliydi yok ekran cozunurluguydu.Yeni otomobillerin icine girince insan bir yere basarim da bozarim diye korkuyor.Ama bu degisimin en hızlı oldugu sektör bu Pc dunyasi.Sistemler 6 ayda teknolojinin gerisinde kalıyor 1 yılda da iş goremez oluyor.Yeni oyunları,programları oynamak,kullanmak isteyeni upgrade'e mahkum ediyor.Bu nedenle Pc dunyasinda bekleyim de 3 ay sonra daha yeni sistem alırım diye bir mantık olmuyor.Ya da o zamanın en iyi sistemini kursan dahi 6 ay sonra senn parcalarin uzerine en az 2-3 yeni model daha cikmis oluyor.Yapacagın elindeki imkanlar dahilinde o zamanın en iyi ve en ileriye yonelik parcalarını almak olur.Ama zannetemeki sistemin uzun omurlu olacakahayır.Cunku uretici firmalar; nvidia-ati partnerleri,hdd,işlemci,anakart firmalari coktan bize kakalayacaklari urunleri hazirladilar depolarinda bekletiyorlar.Bize 2 nesil sonra satacaklari urunleri araştırma-geliştirme cabasi icindeler.Depolarda stoklar bitmeye yakin yeni urunler piyasaya girer.O urunleri destekleyen bir-iki vazgecilemeyecek yazilim cikar pesinden ve son kullanici gider o yazilimi kullanmak,o oyunu oynamak icin gider yeni urunu alir.Bu cark boyle doner gider.Ama su anki piyasa icin sevindirici bir şey var dersek o da genis urun yelpazesi ve uygun fiyat.Onceden firmalar cikardiklari yeni urunleri yuksek fiyatlardan piyasaya suruyorlardi.Fakat şimdi Doların da dusmesiyle birlikte kaliteli urunler uygun fiyata alınabiliniyor.

Senin verdigin orneklere gelirsek su an icin Phenom almak biraz sıkıntılı gorunuyor zira en hızlı phenom en dusuk intel 4 cekirdek olan Q6600'dan yavas.Revizyon mu yaparlar bilmiyoruz ama birşeyler yapmasi gerekir Amd'nin.Ekran karti piyasasinda uygun fiyata cok iyi is yapan 8800gtler var ama stoklarda bulmak zor.Ama bana sorulursa mantıklı olanı her zaman Crossfire.Neden derseniz ikitane 3870 ile yapılacak crossfire 2X8800gtx performansina yaklasir belki de gecer.Cunku Slida kartların herbirinden %30 performans alınırken Crossfireda %70 performans alınır.Bence ev icin server islemcilere gerek yok.Core 2 duo photoshop,oyun ve diger bir sürü işlemde yuksek performans sunuyor.Aynı sekilde bu isler icin simdilik X2 4800,5000,5200 fazlasiyla yetecektir.Alinacak anakart 1333 mhz ve yeni cikacak 45 nm islemcileri destekler nitelikte olmalidir.İleride islemci degisimine gidieceginde en azindan anakart masrafından kurtuluruz.Ddr3 bellekler henuz gelistirme cabasinda ve fiyatlari yuksek.Gecikme zamanlari yuksek.Anakartlar DDr3 destegi vermeye basladi.Ama dedigim gibi simdiden DDr3e fazladan 40-50$ yatırmak ne kadar mantıklı bilemiyorum.

Simdilik benim diyecegim bu kadar takildigin bir konu olursa  sor bildigim kadariyla cevaplayim.

Jorell
20-12-2007, 11:48   |  #3  
Jorell avatarı
Yıllanmış Üye
621 mesaj

Açıkcası ben de teşekkür ederim .. Baya bi aydınlattın çünkü beni de .. =)

Sağolasın ..

emirizmir
20-12-2007, 12:26   |  #4  
OP Yeni Üye
36 mesaj

Ufuks kardeşim öncelikle verdiğin nacizane bilgiler için teşekkür ederim.Çeşitli forumlardan açıklamaları okdukça birçok şey kafamda daha çok şekilleniyor.Doğru mu anlamışım acaba.

Dediğin gibi ekran kartı 8800gt G92 fiyat performans olarak iyi bir kart.Ati 3870 de güzel.Hatta crysis testinde 8800gt yüksek fps verdiği halde 3870 resim kalitesi olarak daha iyi.Biz bunları sırf Unreal engine 3 için mi yapıyoruz.Yeni makina toplayan herkezin kafasında şu soru var Crysis çalıştırır mı.Ne seviyede olduğu da pek önemli değil ,zira Crysis i full çözünürlük "1920*1200" ,çok yüksek detayda oynamak herkezin harcı değil.

İşlemciye daha çok yük bindiren vidyo editing ,fotoğraf işleme ,rar zip ile uğraşanlar  quad tercih etmeli .Yoksa oyunlar için  çift çekirdekler  yeterli.En baba oyuna bile Amd 4800+ ,intel e6600 yeterli.

Hep teknoloji otursun fiyatlar düşsün diye beklerken daha iyisi çıkıyor ve bunun da fiyatı düşer bekleyelim pisikolojisi yüzünden makina toplamak kabusa dönüyor.İnsan en güçlüsünü istiyor.Hep beraber değişimi izleyeceğiz.Ama biryerlerden girmek lazım.

Son Düzenleme: emirizmir ~ 20 Aralık 2007 12:35
black_flood
20-12-2007, 12:46   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

quadlar için erken daha yazılım desteği çıkmadan performans alamassın zaten stabilde çalışan windows yok henüz xp sp3 ile vistada sp1 ile quad serisi işlemcilerde stabil olup diğer yazılımlarında stabil çalışması için yamalar çıkmış olacak şuan için beklemekte fayda var birde işlemciler revüzyona giriyor yeni yıılan ozaman dahada iyi olacak her yönden gerek yazılımsal gerekse donanımsal.

emirizmir
20-12-2007, 13:11   |  #6  
OP Yeni Üye
36 mesaj

Benim acelem yok zaten ,2008 ortalarına doğru kesinleşir düşüncelerim.O zaman revizyon da olur.Amd phenom x4 9700 çok hoşuma gitmişti ama testler berbat.
Şu an bunlar bana uygun geliyor.

intel Q9450  4x2.66 12mb cache  "real quad"  320$
nvidia 8800gt G92 512mb  250$
  6 ay sonra  fiyatlar daha düşer.Quad extremelere zaten yaklaşılmıyor ,GTX de hayal olur.Birde güzel bir pcıx V2 detekli  bir Gigabyte anakart uydurdumu öfff.

Sonra 2 tane raid 0 sata2 ncq harddisk
800mhz veya 1066mhz ram  bakalım toplayacağız başka çare yok.Bıktım kardeşim amd 3000+ den, 400mhz ram sormaya gittim 512mb a 50ytl fiyat biçtiler.667mhz ler bile daha ucuz.Niye eski teknolojiye daha çok para vereyim.

Son Düzenleme: emirizmir ~ 20 Aralık 2007 13:23
ufuks
20-12-2007, 13:22   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj
emirizmir
Ufuks kardeşim öncelikle verdiğin nacizane bilgiler için teşekkür ederim.Çeşitli forumlardan açıklamaları okdukça birçok şey kafamda daha çok şekilleniyor.Doğru mu anlamışım acaba.

Dediğin gibi ekran kartı 8800gt G92 fiyat performans olarak iyi bir kart.Ati 3870 de güzel.Hatta crysis testinde 8800gt yüksek fps verdiği halde 3870 resim kalitesi olarak daha iyi.Biz bunları sırf Unreal engine 3 için mi yapıyoruz.Yeni makina toplayan herkezin kafasında şu soru var Crysis çalıştırır mı.Ne seviyede olduğu da pek önemli değil ,zira Crysis i full çözünürlük "1920*1200" ,çok yüksek detayda oynamak herkezin harcı değil.

İşlemciye daha çok yük bindiren vidyo editing ,fotoğraf işleme ,rar zip ile uğraşanlar  quad tercih etmeli .Yoksa oyunlar için  çift çekirdekler  yeterli.En baba oyuna bile Amd 4800+ ,intel e6600 yeterli.

Hep teknoloji otursun fiyatlar düşsün diye beklerken daha iyisi çıkıyor ve bunun da fiyatı düşer bekleyelim pisikolojisi yüzünden makina toplamak kabusa dönüyor.İnsan en güçlüsünü istiyor.Hep beraber değişimi izleyeceğiz.Ama biryerlerden girmek lazım.

Conroe kod adlı işlemciler %100e yakın o.c oluyor.Ucuz 2180 bile oyunlarda yeterli.Ama sadece oyun düşünülüyorsa Amd almak daha mantıklı.Evet dillerde dolaşan boyle bir efsanevi Nvidia dedikodusu var.Nvidia yuksek Fps yaparken Ati daha kaliteli goruntu sunuyor diye.Dogrudur ben Nvidia'da Ati'de kullandım gercekten de Ati'nin goruntusu daha net oluyor.Fiyat dusecek yeni cıkanı alalım dersen sistem toplayamazsın.

emirizmir
20-12-2007, 13:30   |  #8  
OP Yeni Üye
36 mesaj

Son mesajda düzeltme yaptım.
Bu overclock mevzusu beni hep heyecanlandırmış ama sonuç hep hayal krırklığı oluyor.Yok ramin mhz si yüksek olmalı ,güç tüketimi artacak ,anakart destekleyecek uzun vadede sonuç overclocksuz aldığın daha üst işlemci fiyatına yakın oluyor.Adamlar daha yüksek voltajda daha yüksek çarpanla daha yüksek fsb ile yapmayı  akıl edememiş mi de biz bunlarla uynuyoruz.Tamam  başarım artışı sağlanıyor ona itiraz eden yok.Ama sırf overclockla adam ederim diye işlemci alma fikri bana göre değil.Herkez mikro işlem mühendisi olmuş ayarları değiştiriyor.Ben overclock sevdasından vaz geçtim arkadaş.

Ati uygun fiyatlı ekran kartları sunuyor ama Nvidialar kadar karalılık gösteremiyor.Yada nedense bana öyle geliyor.Nvidia alırsan ekran kartın olduğunu unutursun tabi iyi bir markada başka bir etken.Amd Ati alırsan uygun olur ama overclockla uğraşır durursun aklında hep acaba daha yükseltsem olur mu sorusu durur.En son yakarsın.

Son Düzenleme: emirizmir ~ 20 Aralık 2007 13:33
emirizmir
21-12-2007, 04:07   |  #9  
OP Yeni Üye
36 mesaj

Dikkatimi çeken diğer bir olayda P38 çipsetli anakartların maksimum işlemci frekansı 1600mhz ddr3 ram frekansı 1600mhz.
  Mantıklı olan da bu değilmidir.İşlemci ,ram ,ekran kartı aynı frekansla çalışmalı böylece birlik sağlanmalı.Nasılki vücüdumuzda  organlardaki kan basıncı yaklaşık birbirinin aynı ise bilgisayarın bileşenleri de üç asağı beş yukarı aynı mhz yi kullanması lazım diye düşünüyor ve ddr3 ramlarin ddr2 ramlere oranla 4 kat pahalı olması ve sağladığı küçük performans arışı onları pek de cazip kılmıyor.

Z1mBaBwE
21-12-2007, 09:33   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Evet phenomlarda sorun var ama hemen AMD ye yüklenmeyin bu ilk çıkan işlemcileri hatayı düzelteceklerdir.Core 2 duo lardada bir çok sorun vardı şimdi yok denecek kadar az.

game over
08-01-2008, 15:04   |  #11  
Yıllanmış Üye
234 mesaj

ufuk gerçekten teşekkür ederiz sana aydınladık biraz olsun.

ama bu böle giderse delirecem kafayı yicemtam bi ekran kartı almaya karar veriyorum başka yerrden başkası şu daha iyi diyor onunu daha iyi oldunu oreniyorum şunu cf yap o zaman dha iyi olur falan bu teknoloji bi yerde dursun artık ne bu böle ya

kamikaze
08-01-2008, 15:59   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,441 mesaj

Beyler şunu söyliyim.Phenomların düşük çıkmasındaki gerçek neden anakartlarda ve bioslardaki sorunlarda.Hatırlarsanız core 2 duolar ilk çıktığın performansları beklenenden düşük çıkmaya başladı.Ama ne oldu?Anakart firmaları biosları güncellediler performansları arttı.Şu anda biosların güncellenmesini beklemek.Bana kalırsa phenomlar potansiyel bi canavar.