Yeni Ekran Kartıyla Fps Sorunu

HPQ-User
15-02-2009, 21:05   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Gökçe sormuş:
Selamlar,

Yeni ekran kartı ve ram aldıktan sonra bi süre XP SP3 sistemimle oyun oynamaya devam ettim ve eskisine nazaran çok iyi değerler olan 40-50 fps arasında oyun oynuyordum.Bu arada sadece WoW oynuyorum.Dalaran'da max 12 18 fps arası dersem bilenler daha iyi anlarlar sanırım.Eskiden bu değerler daha düşüktü.Daha sonra Vista x64 kurdum.Başlarda herşey düzgün giderken sistemim birden yavaşlamaya başladı.Bazen fps inanılmaz düşüyor,bazense normale dönüyordu.Sonunda stabil şekilde fps 6 7 gibi değerlerde gezmeye başladı.Vistada bu sistemle sorun yaşadığımı düşünerek XP 'ye geri döndüm .Tabi sistemden kaynaklı bir sorun olduğunu düşünerek farklı Vista seçenekleri kullandım ama değişen birşey olmadı.XP'li sistemle ilk raid denemem de eski ekran kartım ve ram imle 5-6 fps olurken değerler,yeni parçalarımla 2-3 oldu.Bu sorunun nedeni ne olabilir acaba.İşlemcim eski baya bütün bunların sebebi olabilir mi ?Bu arada güç kaynağım OCZ 700W .Vistada sadece updateler ve driver lar yüklü halde yani hiçbir program kurulu olmadan da denedim sonuc değişmedi.Kullandığım HDD yeni aldığım seagate 320gb.Virüs programım sürekli güncel ve taramalar temiz cıkıyor.

Yardımlarınızı ve tavsiyeleriniz bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Intel Pentium D805 2.66
2x2gb 667 mhz
zotac 9800 gt amp
Gigabyte GA-945 GCM-S2L

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.6) Gecko/2009011913 Firefox/3.0.6

Banned
16-02-2009, 01:35   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
934 mesaj

ekran kartın harika buna rağmen performans alamamanın sebebi işlemcin bence bu ferrarin var ama sürücüsünün araba kullanmayı bilmiyor gibi bişi sonuçta sistemin en zayıf halkası kadar güçlüdür seninde işlemcin darboğaz oluşturuyor   zorlandığından ısınıyor ve ısındıkça performansı düşüyor sana tavsiyem everest i kurup işlemcinin sıcaklık değerlerini kontrol et sıcaklık arttıkça fps düşüyorsa haklıyım demektir kolay gelsin

Son Düzenleme: aapociapo ~ 16 Şubat 2009 01:36
Synth
16-02-2009, 02:19   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj
aapociapo
ekran kartın harika buna rağmen performans alamamanın sebebi işlemcin bence bu ferrarin var ama sürücüsünün araba kullanmayı bilmiyor gibi bişi sonuçta sistemin en zayıf halkası kadar güçlüdür seninde işlemcin darboğaz oluşturuyor   zorlandığından ısınıyor ve ısındıkça performansı düşüyor sana tavsiyem everest i kurup işlemcinin sıcaklık değerlerini kontrol et sıcaklık arttıkça fps düşüyorsa haklıyım demektir kolay
cevabın için teşekkür ederim. 64 derece gösteriyor.pek bi değişim de yok yük altındayken.

Ahmet_79
16-02-2009, 07:51   |  #4  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

sendeki psu kaç watt?

bu kart sağlam 450-500w psu ister eğer psu düşük ise bu da doğal olarak ekran kartından performans alamamana sebep olacaktır, birde diğer bişenlerinde pek iyi sayılmaz ekran kartına nazaran.

Synth
16-02-2009, 12:14   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj
ahmet79
sendeki psu kaç watt?

bu kart sağlam 450-500w psu ister eğer psu düşük ise bu da doğal olarak ekran kartından performans alamamana sebep olacaktır, birde diğer bişenlerinde pek iyi sayılmaz ekran kartına nazaran.

700W bendeki.

Anakart ,işlemci ve ram grubunun mu değişmesi lazım yani ?
Yoksa sadece işlemciyi değiştirmem beni düze çıkarır mı ?
E8400  alsam sorunumu çözer mi yoksa dediğim gibi 3 parça mutlaka değişmeli mi?

Teşekkür Ederim.

erdem barış
16-02-2009, 20:15   |  #6  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,312 mesaj

sistemin gayet güzelmiş vista yüklersen performansın daha da artacaktır ama önce işlemciyi yenilemelisin 4 gb ram ve 9800 gt amp nin yanında o işlemci hiç olmamış sadece işlemciyi değiştirirsen yeter

Son Düzenleme: erdem barış ~ 16 Şubat 2009 20:16
ReFeRaNSs
16-02-2009, 20:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj
Synth
700W bendeki.

Anakart ,işlemci ve ram grubunun mu değişmesi lazım yani ?
Yoksa sadece işlemciyi değiştirmem beni düze çıkarır mı ?
E8400  alsam sorunumu çözer mi yoksa dediğim gibi 3 parça mutlaka değişmeli mi?

Teşekkür Ederim.

http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/cpulist/ga-945gm-s2_3x.html Buradaki listeye göre ankartın e 8400ü desteklemiyor, ama c2d e6700 ü alabilirsin en iyi şekilde

Son Düzenleme: ReFeRaNSs ~ 16 Şubat 2009 20:31
Ahmet_79
16-02-2009, 22:05   |  #8  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

anakart

işlemci olarak E8400 alırsın,
ramleri değişmesende olur ama daha iyi performans alabilmek için onlarıda değişebilirsin

bu şekilde sistemnide performans sorunu kalmayacaktır.

Synth
17-02-2009, 02:48   |  #9  
Taze Üye
4 mesaj
ahmet79
anakart

işlemci olarak E8400 alırsın,
ramleri değişmesende olur ama daha iyi performans alabilmek için onlarıda değişebilirsin

bu şekilde sistemnide performans sorunu kalmayacaktır.

sorunum işlemcim yani.peki şunu sormak istiyorum ,daha önce bu ekran kartından önce ati ex550 kullanıyodum 2gb ram ile birlikte.ozaman 25 kişiyle birlikte oynarken bu sistemle olandan daha iyi bir performans alıyordum .bunun sebebi ne olabilir acaba ?

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

AnchryA
17-02-2009, 02:54   |  #10  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
734 mesaj

Ferrari kasasına  Tofaş motoru takmak gibi birşey olmuş  bu işlemci :)

Upgrade zamanı gelmiş. ahmet79  adlı  arkadaşın önerilerine  katılıyorum sistemin için güzel bileşenler önermiş ,  gözardı etmemek  yararınıza olacaktır.

Yada bir  süre daha idari edin ;) ,   İlerde  Psu - ekran kartı ve  ram'lerinizi kullanabileceğiniz  Core2QuAD  bir sistem toplarsınız..  Şu sıralar maliyetleri çok uçuk.

Synth
17-02-2009, 03:14   |  #11  
Taze Üye
4 mesaj
Shadow_BoY
Ferrari kasasına  Tofaş motoru takmak gibi birşey olmuş  bu işlemci :)

Upgrade zamanı gelmiş. ahmet79  adlı  arkadaşın önerilerine  katılıyorum sistemin için güzel bileşenler önermiş ,  gözardı etmemek  yararınıza olacaktır.

Yada bir  süre daha idari edin ;) ,   İlerde  Psu - ekran kartı ve  ram'lerinizi kullanabileceğiniz  Core2QuAD  bir sistem toplarsınız..  Şu sıralar maliyetleri çok uçuk.

evet bende hepsini bir kerede yapamadığım için ufak ufak upgrade işlemine başladım ama sıralamada hata yaptım sanırım.

Yardımınız için teşekkürler .

Banned
17-02-2009, 03:29   |  #12  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Synth
evet bende hepsini bir kerede yapamadığım için ufak ufak upgrade işlemine başladım ama sıralamada hata yaptım sanırım.

Yardımınız için teşekkürler .

İşlemcim sizinkisinin 2.8 i, ekran kartı 3650 (512 mb ddr2), ram 2 gb 533 mhz,şletim sistemi vista. Buna ragmen ortalama 15-18 fps satandart. Sizin sisteme göre işlemci çok az hızlı ancak onuda ozıcık overlokla fazlasıyla elde edebrsiniz. Hal böyleyken ben işlemciden olduğunu düşünmüyorum. Hani öncelikle biosu bir defaulta resetleseniz ve şu macun yenileme fan ıgara temizliği olayını yapsanız bence sorununuz çözülür. Ayrıca başka hardiskiniz varsa ona sistem kurup denemenizide öneririm. Son günlerde seagate HDD ler pek güven vermiyor, duymuşsunuzdur.