Yeni harddisk, ama xp baslamiyor

tumkan
24-05-2006, 22:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

slm beyler,

bugun yeni bir harddisk aldim, Samsung 200GB cunku eski harddiskim arizalandi. neyse, Harddiski bilgisayara tsaktiktan sonra windows xp cd sini taktim ve cd okuduktan sonra soyle bir eror veriyo ''Disk Boot Failure'' master slave olayina tamamen baktim, hersey tamam, ama her turlu cinligi denememe rahmen bir turlu cd ile boot yapmiyo, sizce ne olabilir problemim, birisi lutfen yardimci olursa cik sevinecem...

Saygilarla...

tumkan
24-05-2006, 22:46   |  #2  
OP Taze Üye
3 mesaj

yukariya koymayi unuttum, error mesajinda '' please insert system disc and press enter' diyo  ve cd yi okumuyo...

stimulate04
25-05-2006, 10:15   |  #3  
Yıllanmış Üye
204 mesaj
tumkan
slm beyler,

bugun yeni bir harddisk aldim, Samsung 200GB cunku eski harddiskim arizalandi. neyse, Harddiski bilgisayara tsaktiktan sonra windows xp cd sini taktim ve cd okuduktan sonra soyle bir eror veriyo ''Disk Boot Failure'' master slave olayina tamamen baktim, hersey tamam, ama her turlu cinligi denememe rahmen bir turlu cd ile boot yapmiyo, sizce ne olabilir problemim, birisi lutfen yardimci olursa cik sevinecem...

Saygilarla...

Hard diskin jumper ayarlarını yapmamış olabilirsin onları kontrol et.
hard disk jumper ı master bölümüne tak .
cd jumper ı slave olarak ayarla

Son Düzenleme: stimulate04 ~ 25 Mayıs 2006 10:16
tumkan
25-05-2006, 12:01   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

cevap icin sagol kardes, ama su anda bilgisayarimdaki settingler oyle zaten, 2 harddisk ve 2 cd romum var. harddiskler master ve cd rom lar slave olarak duruyo. yeni bir windows cd si burn ettim hani eskisinde belki boot sequence yoktur  diye ama hala ayni problemi veriyo....Birisi yardimci olabilirse cooook sevinirim......

make-believe
25-05-2006, 12:19   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
tumkan
cevap icin sagol kardes, ama su anda bilgisayarimdaki settingler oyle zaten, 2 harddisk ve 2 cd romum var. harddiskler master ve cd rom lar slave olarak duruyo. yeni bir windows cd si burn ettim hani eskisinde belki boot sequence yoktur  diye ama hala ayni problemi veriyo....Birisi yardimci olabilirse cooook sevinirim......
Bios tüm Harddisklerini ve optik sürücülerini görüyor değilmi? Ayrıca first boot device olarak biostan CDrom'la başlatı da seçip kaydedip çıktığını da varsayıyorum. O zaman Window XP CD'niz bootable olmayabilir. Başıma gelmişti. Bootable olmayan bir XP CDsi kurulumu başlatmıyor ve zaten harddiskiniz boş olduğu için de mevcut işletim sistemiyle yoluna devam edemiyor ve ilgili hata mesajlarını veriyor. En kesin çözümünüz daha önce kurulum yapılmış olan bir Windows XP Cd sini denemenizdir. Kolaylıklar diliyorum. Sonucu lütfen bizimle paylaşmayı unutmayın...

stimulate04
25-05-2006, 19:20   |  #6  
Yıllanmış Üye
204 mesaj
tumkan
Hard disklerin ikisini birden master yapma!
windows kurulacak hard disk master cdrom slave olarak
diğer cd rom master hard disk slave olarak ayarla.

Yada en iyisi Windows kurulacak hard diski master diğer hard diski buna bağlayarak slave olarak ayarla

oda olmazsa sadece tek bir hard disk ve cdrom ile dene windows kurabilirsen diğer hard diski ozaman takarsın!!

TT06
27-05-2006, 03:31   |  #7  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

Bios da Boot seçeneğinde CD-rom 1. olsun..bazen floppy den sonra olsa bile problem çıkarabiliyor,ve stimulate in dediği gibi "tek bir hard disk ve cdrom ile dene windows kurabilirsen diğer hard diski ozaman takarsın!!"