Yeni Parçalar mı - Yeni Bilgisayar mı ?

WacoWayne
06-04-2014, 21:32   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhabalar. 2006 yılında toplayıp bugünlere kadar beni üzmeden getiren bilgisayarımın değişim zamanı geldi sanırım. Yakın zamanda ekran kartını yenilemiştim fakat anlaşılan tek başına ekran kartıda kurtarmıyor artık. :)

İşlemci : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6550 @ 2.33GHz  2,33 GHz

RAM : 2.00 GB DDR 2

Sistem Türü : 32 bit işetim sistemi, x64 tabanlı işlemci

İşletim Sistemi : Windows 8.1 Pro 

Ekran Kartı : NVIDIA GeForce GT 420 2BG 128Bit Dx11

Dün bilgisayarımı formata götürdüm bütün bilgisayarı sil baştan sıfırlamalarını istedim. Win 8 kurulmasını tavsiye ettiler götürdüğüm yerde. Önceki iişletim sistemim Win 7 Ultimate'di ve gayet memnundum fakat tavsiyesini kulak ardı etmeyeyim dedim Win 8 kurdurdum. Bilgisayarımı alıp açtığımda herşey daha iyi, bilgisayarım eskiye nazaran çok daha seriydi. Gerek açılış, gerek nette gezinmem, gerek programlar - klasörler arası geçişler olsun. Fakat oyunlarımı yüklemeye başlayıp oynamaya kalktıgım zaman bugüne kadar görmediğim kasmalar, donmalar yaşamaya başladım ve Win 8'den fazlasıyla pişman oldum. Fakat problem Win 8'den ziyade bbilgisayarımın donanımı olduğu için artık ya donanımı yenilemem gerekiyor yada yeni bir pc toparlamam gerek. Bu konularda pek bilgili değilim o yüzden sizlerden bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum :)

Acaba hiçbirşeye dokunmadan sadece 8GB DDR3 RAM eklesem bilgisayarıma elimdeki ekran kartı ve işlemciyle eskiye nazaran daha iyi bi performans elde edebilir miyim bana bunun eksi ve artıları ne olabilir ? Fikirlerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Son Düzenleme: WacoWayne ~ 06 Nisan 2014 21:33
DiamondMines
06-04-2014, 22:39   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: WacoWayne  
Merhabalar. 2006 yılında toplayıp bugünlere kadar beni üzmeden getiren bilgisayarımın değişim zamanı geldi sanırım. Yakın zamanda ekran kartını yenilemiştim fakat anlaşılan tek başına ekran kartıda kurtarmıyor artık. :)
8GB bellek alarak sistemi hızlandıramazsın. İşlemcin ve ekran kartın bugünkü şartlar için baya düşük ve özellikle oyun oynamak için yeterli değil. Yeniden toplamak senin için daha iyi olur.

mehmet_93
06-04-2014, 23:15   |  #3  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

win 7 de iken oynadığın oyunları şu an oynayamıyorsan güncel driverlerini ve win8 uyumlu olanlarını indir. Eğer zaten kötüydüyse durum köklü bi değişim zamanı gelmiş gibi.

WacoWayne
06-04-2014, 23:20   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: DiamondMines  
8GB bellek alarak sistemi hızlandıramazsın. İşlemcin ve ekran kartın bugünkü şartlar için baya düşük ve özellikle oyun oynamak için yeterli değil. Yeniden toplamak senin için daha iyi olur.
Peki sadece işlemcimi değiştirsem ? :) Çünkü genelde online oyunlar oynuyorum. Silkroad - league of legends - combat arms gibi su anki sistemim bu oyunları rahatlıkla kaldırıyor max grafiklerle fakat win8den sonra hepsinde en düsük özellikte bile bi kasma görüyorum :/
Alıntı: mehmet_93  
win 7 de iken oynadığın oyunları şu an oynayamıyorsan güncel driverlerini ve win8 uyumlu olanlarını indir. Eğer zaten kötüydüyse durum köklü bi değişim zamanı gelmiş gibi.
 Driverlarımı defalarca kontrol ettim hepside güncel ama yinede win 8 bana yaramadı :)

mehmet_93
06-04-2014, 23:23   |  #5  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
593 mesaj

Oynadığın oyunlar için zaten yeterliydiyse köklü bi masrafa girmeden bi win7 formatı attırabilirsin. Driverlerin win8 uyumlu olmayabilir. Elinde orjinal driverlerin varsa win7 ye dönüp o driverlerle devam edebilirsin. Lol de zaten çok mükemmel bi sistem istemiyor. oyun alışkanlığınıda değiştirmeyceksen win7 ye dönmen daha ekonomik olacaktır.

WacoWayne
06-04-2014, 23:48   |  #6  
OP Taze Üye
6 mesaj
Oynadığın oyunlar için zaten yeterliydiyse köklü bi masrafa girmeden bi win7 formatı attırabilirsin. Driverlerin win8 uyumlu olmayabilir. Elinde orjinal driverlerin varsa win7 ye dönüp o driverlerle devam edebilirsin. Lol de zaten çok mükemmel bi sistem istemiyor. oyun alışkanlığınıda değiştirmeyceksen win7 ye dönmen daha ekonomik olacaktır.

Peki şu an kullandığım ddr2 2gb ram yerine ddr3 8gb ram takarsam, fakat aynı işlemciyle devam edersem bu 8gb rami haybeye mi takmış olurum yoksa aldığıma değer mi ? :)

mehmet_93
07-04-2014, 00:01   |  #7  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
593 mesaj

şöyleki eğer oynadığınız oyunlar da açılış ve loldeki yüklenme ekranları sinirinizi bozacak derecede gecikmeli ise ram takviyenizin faydası olacaktır. Tabi 8 yapmaya gerek yok 4 e çıkarsanız bile yetecektir. Ama eğer anormal derecede yüklemede yavaşlık yoksa ram takviyesi gereksiz kalacaktır. Performansın temel taşı işlemcidir. Fakat sizin durumunuz işlemcidende bağımsız gibi sonuçta o sistemde oynanması mümkün oyunlar oynuyorsunuz. Ama ram i 8 e çıkarmak yerine 4 e de çıkarabilirsiniz. O dediğiniz oyunlar için 4 Gb da yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ama güncel oyunlarda olsun derseniz yine 8 gb ram takviyesinden önce işlemci değişimi gerekli diye düşünüyorum.

WacoWayne
07-04-2014, 13:59   |  #8  
OP Taze Üye
6 mesaj
şöyleki eğer oynadığınız oyunlar da açılış ve loldeki yüklenme ekranları sinirinizi bozacak derecede gecikmeli ise ram takviyenizin faydası olacaktır. Tabi 8 yapmaya gerek yok 4 e çıkarsanız bile yetecektir. Ama eğer anormal derecede yüklemede yavaşlık yoksa ram takviyesi gereksiz kalacaktır. Performansın temel taşı işlemcidir. Fakat sizin durumunuz işlemcidende bağımsız gibi sonuçta o sistemde oynanması mümkün oyunlar oynuyorsunuz. Ama ram i 8 e çıkarmak yerine 4 e de çıkarabilirsiniz. O dediğiniz oyunlar için 4 Gb da yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ama güncel oyunlarda olsun derseniz yine 8 gb ram takviyesinden önce işlemci değişimi gerekli diye düşünüyorum.

İşlemci olarak ne tavsiye edersiniz bana ? Ve ramleri yenilemek istersem 4gb peki tamam fakat su an ddr2 ram kullanıyorum bunu ddr3 mü yapmalıyım yoksa ddr2den devam mı edeyim dersiniz ?