Yeni PC toplamama yardımcı olur musunuz?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
SamJam
01-02-2006, 16:44   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

6 yıllık eski bilgisayarımdan sonra yeni bir sıfır bilgisayar almaya karar verdim.(zira kendisinin upgrade olacak hali kalmadı)bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

sitede bir çok yorum okudum ve anladığım kadarıyla çoğu kişi toplama bilgisayar öneriyor.ben de toplamadan yanayım fakat küçük bir sorun var : teorikte yeterli gözüken bilgim,iş,parçaların detayına inince hiç bir işe yaramıyor.bu yüzden paraya kıyıp markalı bir bilgisayar alacaktım ki arkadaşım imdadıma yetişti ve tanıdığı sayesinde toplama işini yapabileceğimizi söyledi.işte asıl mesele de burada ya tam olarak hangi parçaları alacağımı bilemiyorum;ama kafamda belli başlı ölçütler var.şöyle ki :

1.alacağım bilgisayar 1 milyarı geçmeyecek.
2.sadece kasa ve parçaları ile monitör alacağım.(cd sürücü,modem,hoparlör,klavye mause vb parçalara gerek yok)
3.kasadan başlayacak olursak : anakart konusunda hiç bir bilgim yok;ancak istediğim şu ki 4 tane ram slotu(haliyle ddram) ve 2 harddisk ile 3 cdrom bağlayabileceğim(sadece düşündüğümü yazıyorum.bu mümkün değilse dediklerime ulaşmanın yolunu da açıklarsanız sevinirim) ve de en önemlisi ileride upgrade için anakartımı feda etmeme gerek kalmadan en ileri noktadaki(günümüz teknolojisinde) ekran kartını bile takabileceğim bir anakart olsun yeter.
4.ram olarak 512 düşünüyorum ama fazla bir fiyat çıkmadığı sürece 1'liklerden de olabilir.(ddrram,ddrram2 ve veri yolları 300,400,533,hangisini tavsiye ettiğinizi[tabi anakarta göre] söylerseniz iyi olur)
5.ekran kartı en az para vermeye razı olduğum bölüm.şu an benim için diğer parçalar daha önemli olduğundan fx 5200 bile tercih edebilirim.tabii fazla fiyat oynamazsa daha yükseği de olabilir.(ayrıca 256 ve 128'liklerde ne gibi bir fark olduğunun hangisini tercih etmemi önerdiğiniz yazarsanız iyi olur) haliyle radeon mu nvidia mı onu da size bırakıyorum.
6.hafıza olarak en az 80 gb düşünüyorum.120 hatta olursa 160'a da hayır demem.7200 diye bir şeyler duydum ama ne olduğunu bilmediğim için yine size bırakıyorum.
7.ve son olarak monitör.ben lcd düşünüyorum ama fiyatlarını gördükçe düşünemiyorum bile.17" herhangi bir monitör (crt,flat) kafidir.
8.eksik bir şey kaldı mı acaba? ses kartı var sanırım.o da o kadar önemli değil.bu sisteme uygun bir şey yeter.
bir de anlamadığım fan konusu var.onlar için ayrıtten model marka seçmemize gerek var mı yoksa toplacağam yer tanıdık olduğu için onun tercihine mi bıraksam?
başka bir parça kaldıysa siz ekleyin lütfen

sorularım biraz basit kaçabilir ama derdimi anlatabildim sanırım.tek tek hangi parçaları almamı söylerseniz çok iyi olur.tabii bu dediklerimden umarım birbirine uyan bir sistem ortaya çıkabilir.şimdiden teşekkürler..

theironman
01-02-2006, 23:56   |  #2  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

bunun chip life ile bir ilgisi yok ki, konuyu bu konu dışındaki bi konuya açsaydın iyi olurdu arkadaşım.

yas
02-02-2006, 16:12   |  #3  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Anakart olarak ASUS A8N-VM'yi öneririm. Nforce 430 chipsetli AMD anakartı... Tümleşik "DirectX 9 ve Shader Model 3 destekli 128 MB paylaşımlı bellek kullanan Geforce 6150 ekran kartı" (fx5200'den iyi yani :)), "Soundmax 6 kanal yüksek çözünürlüklü ses" ve "Marvell Gigabit lan" var. Fiyatı 95$ + KDV. Nvidia Purevideo teknolojisi ile video işlemede işlemci ile ekran kartı birlikte çalışıyor. Nvidia Active Armor diye de birşey var ama ne olduğunu bilmiyorum. Harddisk ve CD-romlarının hepsini bağlayabilirsin. 4 ram yuvası var. Yalnız kartın iki olumsuz tarafı var. Sahip olduğu DVI-D çıkışı DVI ile uyumsuz gibi birşeymiş. İki monitör kullanacaksan monitörlerden birinin analog girişe(veya çıkışa neyse işte) sahip olması lazım imiş. İkinci olumsuzluğu ise s939 AMD işlemcilerin piyasada yok satıyor olması. Çizgi Elektronik'ten Niyazi Bey Şubat'ta gelecek dedi ama :) Bekliyoruz bakalım.

Kartın özelliklerini buradan okuyabilirsin: http://tr.asus.com/products4.asp ... del=766&modelmenu=1

Ram hususunda, ekran kartı 128'ini kullanacağı için 1 GB olsa iyi olur. Onu da iki adet 512 alıp çift kanal olarak kullanman tavsiye edilir.

Chip top10'dan kendine bir Sata300 Harddisk seçebilirsin.

Kasa olarak en az 350W psu'lu birşey al. 3 CD-rom + 2 Hd ancak kaldırır :) Dandik marka kasaların psu'ları genelde yazdığı gibi 300 bilmem kaç olmuyor. Asus kasalarını öneririm, ortalama 55$ (Zaten 300 küsür W'lık psu lar 30-40$ arası.)

Şimdiden hayırlı olsun.

Banned
02-02-2006, 19:35   |  #4  
Banlandı
1,204 mesaj

diger topice cevap attım