YENİ SATA HDD e XP YÜKLEME SORUNU

Dragonfly2023
18-12-2007, 01:48   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Yeni aldığım sata harddiske xpyi kurmak istedim ama boot ekranında "ntrld eksik ctrld+alt+del..yeniden başlat" yazısı geliyor. Acaba başlangıç disketimi istiyor yoksa sata raid driverını mı istiyor.

1- Başlangıç disketlerinin sadece fat32lerde geçerli olduğunu biliyorum ancak benim harddisk NTFS.

2-Sata raid driverlarını yüklemek için gerekli dosyalar anakart cdsinde de yok internette de.

Anakartım ASUS P5LD2-X 4 SATA 1 IDE girişi var ve IDE girişine DVDROM takılı mecburen SATA HDD kullanmak zorundayım.Ne yapmam gerektiğini söylerseniz sevinirim.

Sefa Adak
18-12-2007, 14:09   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Merhaba

Hd'inizi yeni aldığınız ve boş bir Hd'iniz olduğu için NTRLD eksik diyor.Sistemi Cd'den boot edip kuruluma devam ediniz.Xp'de başlangıç disketine gerek yok.CD'den boot edin yeter.

Sata Raıd Driver isterse:

Bilgisayarınızı Anakartınızın Cd'sinde Boot edin ve çıkan seçeneklerden Raıd Driver seçeneğini seçin.Sisteme boş bir disket takın.Sonrasında Xp kurulumunda F6'ya basıp Raıd Driver'ı yüklersiniz.

Dragonfly2023
18-12-2007, 15:29   |  #3  
OP Taze Üye
2 mesaj
Sefa Adak
Merhaba

Hd'inizi yeni aldığınız ve boş bir Hd'iniz olduğu için NTRLD eksik diyor.Sistemi Cd'den boot edip kuruluma devam ediniz.Xp'de başlangıç disketine gerek yok.CD'den boot edin yeter.

Sata Raıd Driver isterse:

Bilgisayarınızı Anakartınızın Cd'sinde Boot edin ve çıkan seçeneklerden Raıd Driver seçeneğini seçin.Sisteme boş bir disket takın.Sonrasında Xp kurulumunda F6'ya basıp Raıd Driver'ı yüklersiniz.

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Ancak "cdden boot işlemi"ni nası yapyoruz. Bunu da bi zahmet açıklarsanız sevinirim.

Borga-x
18-12-2007, 15:59   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Sistemini açtıgında surucune anakart cd'nı tak sıyah ekran ılerlerken HDD okumadan önce senın cd'yı okuyarak CD'den boot işlemi yapacaktır. Eger bu şekilde olmuyorsa biosa girin ve boot sıralamasını 1 DVDrom-2.HDD olarak değiştirin. F10'la kaydedın ve tekrar deneyın

merve06
20-12-2007, 00:26   |  #5  
Yıllanmış Üye
114 mesaj

cdden başlatıp sadece ntldr yi windows kurmana gerek kalmadan yeniden kopyalayabilirsin. onarma ekranında
cd deki i386 klasorunden ntldryi c:\ dizine kopyala