Yeni sistem sorunları

casper83
05-05-2008, 21:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhaba arkadaşlar. Ben ufak çaplı bir modifiasyon istiyordum ama size uydum hdd ve dvd-ram hariç herşeyi değiştirdim :D. Yalnız sistemi ben topladım ve bu aşamada bazı sorunlarla karşılaştım. Bu konularda yardım ederseniz sevinirim. Öncelikle sistem özelliklerim;

Gigabyte Ga-ma78gm-s2h anakart
amd 64 x2 4400 cpu
2 gb ddr2 667 bellek
80 gb ide hdd ve ide dvd-ram

şimdi arkadaşlar Eski kasamı kullanarak sistemi topladım ama kasa hoparlörünü bağlayamadım. Anakartın üzerinde kasa hoparlörü yeri 4 pin ama benim elimdeki hoparlör 2 pinli. Farklı kombinasyonlarda yaptım ama olmadı. İkinciside bir Elimdeki hdd ve dvd-ram i tek ide port olduğu için birlikte bağladım. Fakat bilgisayarı açtığım zaman bios taramasını yapıyor sonra hdd için "invalid sistem disk" yazıyor. Ama boot edilen bir cd(ör:windows cd'si) taktığım zaman "cd'den önyükleme için bir tuşa basın" dediği yeri pas geçiyorum ve windows başlıyor. Sizce bunun sebebi nedir ve düzeltmek için ne yapmalıyım. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler...

Banned
05-05-2008, 22:32   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

1.) Hoparlöre gerek yok zaten yeni nesil anakartlarda bios uyarıları için entegre hoparlör bulunmakta normal sesler içinse kas arkasında ses jakı mevcuttur.
2.) Sorununuz tamamen master slave ayarlarından kaynaklanmakta.Öncelikle hem dvd yazıcınızın hemde IDE diskinizin arka kısımlarında bu ayarı ypabileceğiniz pinler mevcuttur.Dvd yazıcınızı slave HDD nizi master olarak ayarlayın. Bu işlemden sonra biostan boot menüye girerek boot sıralamasında IDE group seçeneğinden HDD nizide master olarak ayarlayın

casper83
06-05-2008, 17:42   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Teşekkür ederim khramn. Jumper'ları ları kontrol ettim ve sorun düzeldi. Aslında hdd'yi masteri dvd yi de slave olarak ayarlamıştım ama hdd de master ayarı yapınca slave off oluyormuş(üzerinde yazıyor). Şu an her ikisi de cable select durumunda. Ama bu seferde hdd slave görünüyor dvd de master görünüyor. Bu hdd performansında sorun yaratır mı?

Banned
06-05-2008, 21:14   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Herhangi bir sorun olmaz. Standart bootta önce dvd yazıcıyı kontrol eder boot cd/dvd yoksa HDD açılır.Olması gerekende o şekildedir zaten