Yeni trojan, MS'in kapattığı açığı hedef aldı

CHIP Online
27-10-2008, 11:44   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

MS'in şok güncellemesinin ardından çok geçmeden, bu açığı hedef alan yeni bir trojan tespit edildi.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Yeni ... edef-aldi_9314.html

Güvenlik uzmanları, Microsoft'un geçtiğimiz günlerde kritik bir açığı kapatmak için yayınladığı güncelleştirmenin üzerinden sadece birkaç gün geçmişken, bu açığı kullanmaya çalışan yeni bir trojan tespit etti.

Gimmiv.A ve Spy-Agent.da isimli varyantlara da sahip olan söz konusu trojan, Windows XP ve Vista da dahil olmak üzere, Windows 2000 SP4'ten itibaren tüm Windows işletim sistemlerini hedef alabiliyor.  

Bunun yanında ThreatExpert Blog adresinde yer alan bilgiye göre Gimmiv.A varyantı, kurbanın Windows sistemini kullanarak kullanıcının sistem bilgilerini ve şifrelerini alıp uzaktaki bir sunucuya gönderiyor.

McAfee Aver Labs'tan Craig Schmugar'a göre, Microsoft'un Windows XP Service Pack 2'den beri kullanıcılara sunduğu veri uygulama koruması gibi fonksiyonlar, yeni Windows sürümlerini tehditlere karşı daha güvenli hale getirdiğini söylüyor. Ancak daha eski sürümler halen büyük tehdit altında. Microsoft'un şok güncellemesi de zaten bu tehdidi ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Tüm konu: Yeni trojan, MS'in kapattığı açığı hedef aldı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Windows güncelleştirmelerinizi düzenli olarak yapıyor musunuz?

Kapalı Hesap (91855)
27-10-2008, 13:18   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

hayır ben düzenli olarak service packları yüklüyorumBeğendim

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 27 Ekim 2008 13:21
net24
27-10-2008, 14:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,233 mesaj

Ben uptade de yapıyorum service packleride yüklüyorum :):)

samsamsa
27-10-2008, 17:29   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
677 mesaj

aynen ttnet kullanıcıları mutlu edene kadar sp yüklemeye devam .. kota ay başı gelmeden dolup taşıyor :( xD

Fattur
27-10-2008, 18:22   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

hayır.sp ler çıktıkca spleri yüklüyouz ha vistada yapıyorum ama xpde yapmıyorum buda bir gerçek :D