Yeni Ubuntu'da büyük sorun!

CHIP Online
02-05-2010, 12:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Ubuntu'nun heyecanla beklenen yeni sürümü çıktı ama son anda öyle bir bug keşfedildi ki...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/yeni-ubuntu-da-buyuk-sorun_19794.html

Resimlerle: Ubuntu 10.04 - Yeni tasarım

Ubuntu'nun belirlediği sabit yeni sürüm piyasaya çıkartma planları aksamadan yürüyor.

Ancak Ubuntu'nun 10.04 sürümünde ortaya çıkan bu sorun, işletim sisteminin dağıtımını ciddi şekilde tehlikeye attı.

Ortaya çıkan program hatası, bazı kurulumlarda diğer işletim sisteminin yüklenememesine sebep oluyor. Birden fazla işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda gerçekten de kritik bir sorun.

Bu hata GRUB2 Bootloader'da yer alıyor ve sorunun çözümü yeni ISO'ların hazırlanmasından geçiyor. Çıkış tarihini çok da geciktirmek istenmiyor. Ubuntu'nun 32 ve 64 bit masaüstü ve netbook sürümlerinde ISO'lar yeniden hazırlanacak.

Tüm konu: Yeni Ubuntu'da büyük sorun!

İzleyin: Ubuntu'ya Windows XP makyajı

Resimlerle: Ubuntu 10.04 - Yeni tasarım

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu sorun ile karşılaştınız mı?

Nicoll
02-05-2010, 16:06   |  #2  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Evet bu sorunla karşılaştım ama Windows'un menüsünü kullandığım için önemli değil...

Ayrıca bu büyütülecek önemli bir sorun değil, zira grub2 menüsü çok basit bir şekilde yeniden oluşturulabiliyor... Bu da işe yarayabilir...

Nasıl yapılacağını anlamayan varsa aşağıda her biri uzman linuxçulardan oluşan grub5 menüsü var; isteyen onlardan yardım alabilir Kahkaha

Ubuntu'nun yeni logosu; ne güzel değil mi Ağzı kulaklarına varıyorTerleme

Son Düzenleme: Nicoll ~ 02 Mayıs 2010 17:03
Kal-El
02-05-2010, 16:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Tipik CHIP haberi. Yeni sürüm dağıtıma çıkmadan -ki 29 Nisan'da yayınlandı- ISOlar tekrardan düzenlenip sorun düzeltildi. RC'den yükseltme yapanlar için sorun çıkmış olabilir ancak bu "sorun" denildiği gibi "über" bir "sorun" değil. İki dakikalık bir ayarla düzeltilebiliyor.

10.0r çıkalı kaç gün olmuş CHIP'in yaptığı habere bak:

Bu hata GRUB2 Bootloader'da yer alıyor ve sorunun çözümü yeni ISO'ların hazırlanmasından geçiyor. Çıkış tarihini çok da geciktirmek istenmiyor. Ubuntu'nun 32 ve 64 bit masaüstü ve netbook sürümlerinde ISO'lar yeniden hazırlanacak.
Diyecek bir şey bulamıyorum.

Ayrıca o verdiğiniz resim, yeni logo falan değil. Yıllardır internette dönen bir resim. Ubuntu'yla resmi olarak bir bağı yok.

Son Düzenleme: Kal-El ~ 02 Mayıs 2010 16:28
Nicoll
02-05-2010, 16:31   |  #4  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: Kal-El  
Ayrıca o verdiğiniz resim, yeni logo falan değil. Yıllardır internette dönen bir resim. Ubuntu'yla resmi olarak bir bağı yok.
Ubuntu ile yeni tanışanlar için yeni logo... (Sen de büyüyü bozmasan olmıycak sanki Kahkaha)

y_ates
03-05-2010, 00:51   |  #5  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
31 mesaj

Chip benim için bitmiştir artık. Bu kadar yalan ve taraflı bir haber daha görmedim. Siteye girişte burası Microsoft resmi sitesidir diye bir uyarı koyun da biz de yolumuzu şaşırmayalım!!!

Nicoll
05-05-2010, 15:08   |  #6  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: y_ates  
Chip benim için bitmiştir artık. Bu kadar yalan ve taraflı bir haber daha görmedim. Siteye girişte burası Microsoft resmi sitesidir diye bir uyarı koyun da biz de yolumuzu şaşırmayalım!!!
Bu konuda yanılıyorsun azizim. Sitede kısa bir arama yaparsanız Linux hakkında nekadar çok bilgilendirici, tanıtıcı makale ve haber yazıldığını görebilirsiniz...

Bazen dikkat çekmek amacıyla veya bilinçsiz olarak yanlışlar yapılabiliyor... Bunları düzeltmek te bizim gibi Linux kullanıcılarına düşüyor; bu yüzden terk etmeyin burayı ;)

Kaçarak Linux'a sahip çıkılmaz; peşinden koşun...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 05 Mayıs 2010 15:12