Yepyeni ücretsiz Firewall & Antivirüs !

Atilla Sarıtaş
28-07-2010, 23:31   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Daha önce Avira kullanıldı ama İngilizceydi sorunlar çıktı.
Avast kullanıldı saçma sapan uyarılarda bulundu.
AVG kullanıldı virüs bulamadı.

Bugün keşfetmediğim ama yeni yeni kendine gelmeye başlayan tamamen ücretsiz İnternet Security ve Firewall paketi indirdim, kullanıyorum.

Comodo Internet Security v4.1 

Kurulum sırasında Firewall ve Antivirüs olarak 2 seçenekte işaretli olduğu sürece birlikte kurularak harika bi güvenlik paketi sunuyor. Üstelik Türkçe ! 

Comodo Internet Security Download adresi : http://www.comodo.com/.../free-internet-security.php

Comodo Türkçe dil geliştiricisi (Dword) : http://doctus.org/showpost.php?p=406909&postcount=1

Resmi sunulan Türkçe yaması :  https://forums.comodo.com/beta-c ... ons-t51090.570.html
Türkçe yamayı indirebilmek için üye olmanız gerekiyor konudaki 4. mesaj olan " Dwordl " adlı üyenin verdiği ekteki dosyayı indireceksiniz.

Üye olmadan indirmek isterseniz kendim upload ediyorum : http://www.mediafire.com/?zqq9w4l32phbzwn

Türkçe yama kurulumu : Türkçe yama .zip dosyası olarak iniyor. .zip dosyasını açıp içindeki dosyaları C:\Program Files\COMODO\COMODO Internet Security\translations klasörüne atıp
Comodo Internet Security programını açıyoruz en sağdaki More... seçeneğine tıklayıp 'Settings'e basıyoruz. Çıkan küçük ekrandan Languages'e gelip listeden Türkçe'yi seçip bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.  

Program'ı daha önce DNS adresi ve Firewall olarak çok duyduk antivirüs kaliteside gerçekten çok başarılı.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Comodo Internet Security v5 (2011) Yayınlandı !
Ayrıntılar bu konuda !

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 22 Eylül 2010 21:14
ozkan1818
28-07-2010, 23:39   |  #2  
ozkan1818 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
149 mesaj

müthiş bi program herkeze tavsiye ;)

Mert_06
28-07-2010, 23:45   |  #3  
Mert_06 avatarı
Yıllanmış Üye
1,082 mesaj

Yalnız güvenlik duvarının seviyesi düşük olsa bile çok uyarı veriyo, eksiği bu olsa grerek. Antivirüsünü daha denemedim.

prodigy
28-07-2010, 23:47   |  #4  
prodigy avatarı
Yıllanmış Üye
576 mesaj

arkadaşlar tavsiye ederim güzel program antivirüsüde iyi "comodo internet security+ panda cloud" ikisini birlikte kurarsanız süper olur. Matousec testinde 1. çıkmıştır.

Aşağıdaki Link'ten Bakabilirsiniz.
http://www.matousec.com/projects ... allenge/results.php

Son Düzenleme: prodigy ~ 28 Temmuz 2010 23:54
Atilla Sarıtaş
28-07-2010, 23:48   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Sadece Firewall kullanıldığında evet çok uyarı veriyor. Bu antivirüs'ün içinne entegre edilip internet security haline çevrildiği için biraz daha basitleştirilmiş. Gerçekten harika olmuş. 

Özelliklerini özetlersek :

Ödüllü Comodo Firewall (Bilgisayarınıza girilmesini önlemek için kullanabileceğiniz güvenlik duvarı)
Antivirüs yazılımı (Bilgisayarınıza bulaşabilecek virüslerden korunmak için kullanabileceğiniz gelişmiş bir antivirüs yazılımı)
ProActive Defense (Trojan, keylogger, spyware, malware gibi zararlı yazılımların sisteminize girmesini engellemek için kullanabileceğiniz oldukça gelişmiş bir güvenlik aracı)
Ayrıca SandBox da eklenmiş :) 

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 28 Temmuz 2010 23:49
Atilla Sarıtaş
29-07-2010, 00:03   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
5,871 mesaj
Alıntı: prodigy  
arkadaşlar tavsiye ederim güzel program antivirüsüde iyi "comodo internet security+ panda cloud" ikisini birlikte kurarsanız süper olur. Matousec testinde 1. çıkmıştır.

Aşağıdaki Link'ten Bakabilirsiniz.
http://www.matousec.com/projects ... allenge/results.php

Link için teşekkürler konuya ekledim :) 

viking20
29-07-2010, 02:55   |  #7  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

COMODO Antivirus + COMODO Firewall + COMODO Defense+ ==>ücretsiz uygulamalarından oluşan COMODO Internet Security güvenlik paketi,COMODO Firewall uygulamasındaki birçok hata giderilerek hazırlanmış olup,COMODO Internet Security ile COMODO Firewall veya COMODO Antivirus ayrı ayrı da kurulabiliyor.

Onuralp Yılmaz
29-07-2010, 09:25   |  #8  
Yıllanmış Üye
922 mesaj

Daha test virüsünü bulamıyor.

-MHG-
29-07-2010, 10:10   |  #9  
Yıllanmış Üye
641 mesaj

Güvenlik Duvarı biraz fazla soru soruyor:)

Atilla Sarıtaş
29-07-2010, 11:23   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Hangi test virüsü ? Bende Eicar test virüslerinin hepsini buldu.
Bende sorunsuz şuanda kolay kolay hiçbirşey sormadı. Sordukları da normal şeyler. 

özkan_oktay
29-07-2010, 13:22   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,356 mesaj

Bence oldukça iyi bir yazılım istediğiniz özelliği ekleyebiliyorsunuz ama artık KIS 2011 kullanıyorum benim işime yaramaz dünyada ki tüm antivirüsleri bir araya getirseniz bir tane Kaspersky etmez..

Atilla Sarıtaş
29-07-2010, 13:26   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Kaspersky'nin bulamadığı 4 Trojan, 2 malware'i bulan bi Bitdefender kullandım :)
O kadar ön yargılı olma dosya açılışlarını çok taramasa bene kullanırdım :)
Ama uzun bi süre ayrılmayı düşünmüyoruz Comodo ile :D 

Ayrıca Bitdefender'ın virüs imzası Kaspersky'den bi hayli fazla (Kaspersky 4.6 Milyon, Bitdefender 6.7 Milyon)

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 29 Temmuz 2010 13:28
yasaraydin666
29-07-2010, 16:43   |  #13  
yasaraydin666 avatarı
Yıllanmış Üye
218 mesaj

xp sp2 diyor ama ben 3 kullanıyorum sıkıntı olurmu ?

Cosmic Eye
29-07-2010, 20:23   |  #14  
Üye
80 mesaj

Konu için teşekkürler ancak mutlaka değinilmesi gereken bir nokta var. Comodo'yu kullanabilmek o kadar kolay değil arkadaşlar. Evet maksimum düzeyde sizi koruyabilir ama aynı zamanda bunu minimum düzeye de indirebilir. Çünkü ayarları kafa karıştırıcıdır yeni kullanıcıların ya da normal kullanıcıların çoğu bunu anlamaz ve ayarlarda oynamaya gider. Böylece güvenlik duvarını kendi elleri ile etkisiz hale getirir.

Comodo bilgisayarınızda ki her işlevi kontrol eder, yeni bir bağlantıyı gördüğü anda uyarıyı verir eğer bahsedilen IP adresinin nereye ait olduğunu bilmiyorsanız ne yapacaksınız? Burada duraksarsınız. Örneğin; antivirüs programınızın update uygulaması güncelleştirme amaçlı çalışmaya başlar, Comodo hemen uyarıyı gönderir: Şu program bu IP'den dosya indirmeye çalışıyor ne yapmak istersiniz? Burada engellerseniz antivirüs güncellemeyi tamamlayamaz, engellemezseniz ise tamamlar ancak her seferinde karşınıza gelir bu uyarı o yüzden deneyimli olmanız gerekmektedir.

Bunun dışında her türlü Registry kaydını denetler, bir program bir şey eklemek isterse onlarca uyarı verir. Hepsine tamam diyip geçebilirsiniz tabi neyin ne olduğunu biliyorsanız. :) Eğer bilmiyorsanız engellersiniz ve program yüklenmez. Bunun gibi daha bir sürü örnek sayabilirim. Comodo güvenlik paketi normal kullanıcılar için değildir, bilgisayar sisteminden anlayan kullanıcılar içindir. Bunun bilinmesi gerekli.

Ayrıca; sakın Comodo'yu temiz olduğundan emin olmadığınız bir sisteme yüklemeyin. Çünkü Comodo sisteme yüklendiği andan itibaren o bilgisayarın ayarlarını benimser. Yani bilgisayarınızda bir zararlı varsa onuda güvenli olarak görecektir. Bu durumda güvenlik duvarının bir anlamı kalmayacaktır. Temiz bir sisteme kurmanızı öneririm. Bunun dışında kendi forumuna göz atarsanız maksimum düzeyde koruma nasıl sağlanır, ayarları, en az düzeyde uyarı alma gibi konulara göz atabilirsiniz.

Antivirüs konusuna gelince, Comodo Antivirüs gelişmiş HIPS özelliğini kullanarak virüsleri tanımlıyor yani yakalama konusunda gerçekçi ancak henüz çok yeni bir antivirüs. Bu yüzden yükleme yaparken antivirüsü yüklemeyebilirsiniz. Kendi antivirüsü yerine Avira,Avast veya Panda Cloud deneyebilirsiniz.

Atilla Sarıtaş
29-07-2010, 21:16   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
5,871 mesaj
Alıntı: yasaraydin666  
xp sp2 diyor ama ben 3 kullanıyorum sıkıntı olurmu ?
Sorun olmaz SP2 yazmasının sebebi en az SP2'ye sahip olman gerekiyor anlamını taşıyor.
Alıntı: Cosmic Eye  
Konu için teşekkürler ancak mutlaka değinilmesi gereken bir nokta var. Comodo'yu kullanabilmek o kadar kolay değil arkadaşlar. Evet maksimum düzeyde sizi koruyabilir ama aynı zamanda bunu minimum düzeye de indirebilir. Çünkü ayarları kafa karıştırıcıdır yeni kullanıcıların ya da normal kullanıcıların çoğu bunu anlamaz ve ayarlarda oynamaya gider. Böylece güvenlik duvarını kendi elleri ile etkisiz hale getirir.

Comodo bilgisayarınızda ki her işlevi kontrol eder, yeni bir bağlantıyı gördüğü anda uyarıyı verir eğer bahsedilen IP adresinin nereye ait olduğunu bilmiyorsanız ne yapacaksınız? Burada duraksarsınız. Örneğin; antivirüs programınızın update uygulaması güncelleştirme amaçlı çalışmaya başlar, Comodo hemen uyarıyı gönderir: Şu program bu IP'den dosya indirmeye çalışıyor ne yapmak istersiniz? Burada engellerseniz antivirüs güncellemeyi tamamlayamaz, engellemezseniz ise tamamlar ancak her seferinde karşınıza gelir bu uyarı o yüzden deneyimli olmanız gerekmektedir.

Bunun dışında her türlü Registry kaydını denetler, bir program bir şey eklemek isterse onlarca uyarı verir. Hepsine tamam diyip geçebilirsiniz tabi neyin ne olduğunu biliyorsanız. :) Eğer bilmiyorsanız engellersiniz ve program yüklenmez. Bunun gibi daha bir sürü örnek sayabilirim. Comodo güvenlik paketi normal kullanıcılar için değildir, bilgisayar sisteminden anlayan kullanıcılar içindir. Bunun bilinmesi gerekli.

Ayrıca; sakın Comodo'yu temiz olduğundan emin olmadığınız bir sisteme yüklemeyin. Çünkü Comodo sisteme yüklendiği andan itibaren o bilgisayarın ayarlarını benimser. Yani bilgisayarınızda bir zararlı varsa onuda güvenli olarak görecektir. Bu durumda güvenlik duvarının bir anlamı kalmayacaktır. Temiz bir sisteme kurmanızı öneririm. Bunun dışında kendi forumuna göz atarsanız maksimum düzeyde koruma nasıl sağlanır, ayarları, en az düzeyde uyarı alma gibi konulara göz atabilirsiniz.

Antivirüs konusuna gelince, Comodo Antivirüs gelişmiş HIPS özelliğini kullanarak virüsleri tanımlıyor yani yakalama konusunda gerçekçi ancak henüz çok yeni bir antivirüs. Bu yüzden yükleme yaparken antivirüsü yüklemeyebilirsiniz. Kendi antivirüsü yerine Avira,Avast veya Panda Cloud deneyebilirsiniz.

Haklı olduğunuz taraflar var fakat yanlış olan taraflarda var.
+ Comodo zaten kendi güncelleme yaptığı IP adreslerini varsayılan olarak ayarlamış ve güvenilir olarak eklemiş. Yani soru sormuyor.
+ Ayarlar bu sürümünde çok daha iyi olmuş. Antivirüs içine sonradan enjekte edilip Internet Security meydana getirdiği için güvenlik duvarı bildiğimiz Comodo Firewall Free gibi değil çok daha basit ve işlevsel.
+ Sonradan kurulması pek bişey ifade etmiyor tam tarama yapıp çıkan sonuçları silebilirsin. Güvenilir olarak ekleme yok herşeyi bireysel ekliyor. Ayrıca güvenilir eklemeyi biraz geliştirmişler örnek Norton bilgisayara kurulacak Norton'un yapımcısı Symantec eğer Symantec'i güvenilir olarak eklerseniz Symantec imzasını taşıyan tüm programlar süzgeçten geçirilmeden kurulacak.
 + Bu sürümüne SandBox özelliğide getirilmiş risk olarak algıladıklarında uyarı verebiliyor SandBox'da çalıştırılsınmı şeklinde. İsterseniz izin ver ya da engelleyi seçebiliyorsunuz.

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 29 Temmuz 2010 21:17
Boracalin
29-07-2010, 21:29   |  #16  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Arkadaşım siz daha yeni mi keşfettiniz CIS 'ı ?
Senelerdir var ve işini çokta iyi yapan bir prg.'dır kendisi... Ayrıca bir arkadaş çok uyarı veriyor demiş.. Evet özellikle ilk bir kaç gün pc deki işlemleri tanıyıncaya kadar uyarı verir ondan sonra sıkıntı olmaz...

Atilla Sarıtaş
29-07-2010, 21:33   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

İlk mesajda yeni keşfedilmediği ama yeni yeni oturmaya başladığını belirtmişim :) Eskidendi o soru sormalar şimdi tüm ayarları yaptım bi tek program yüklerken ya da aracı bazı programlar internete bağlanırken belirtiyor.

Cosmic Eye
29-07-2010, 21:41   |  #18  
Üye
80 mesaj

Comodo yıllardır yaygın olarak kullanılıyor. :)

Ayrıca söylemiş olduğun çoğu noktayı biliyorum. Comodo işini yapıyor, onun işi sistemde olan biteni kullanıcıya gösterip onay almaktır ve bu yüzden her şeyi kontrol eder ve çok soru sorar. Eğer sormuyorsa, dışarıdan gelen IP adreslerini göstermiyorsa bunda bir problem var demektir. Çünkü bende her şeyi gösteriyordu :)

Atilla Sarıtaş
29-07-2010, 21:46   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Ayarlama yaparsan arka tarafta kullanıcı dışı yapılanları engelliyor.
Ayrıca Comodo Firewall yaygın olarak kullanıyor o başka Internet Security yeni yeni oturuyor. 

Onuralp Yılmaz
30-07-2010, 10:43   |  #20  
Yıllanmış Üye
922 mesaj

Beleş Internet Security bulmuşuz kullanalım bari :D

Atilla Sarıtaş
30-07-2010, 11:14   |  #21  
OP Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Ben 3 gündür kullanıyorum bi sorunum yok. Gereken yerlerde uyarıları veriyor. Aşırı uyarı yok. Günde 1-2 güncelleme çıkıyor otomatik yapıyor. Tam tarama biraz yavaş gibi ama benim için sakıncası yok bırakıyorum en geç 2 saat'e bitmiş oluyor. 210000 dosya felan tarıyor. Tabi bilgisayardan bilgisayara değişir.

Onuralp Yılmaz
30-07-2010, 19:05   |  #22  
Yıllanmış Üye
922 mesaj

Comodo sistem dosyalarında 17 tane virüs buldu.Hadi hayırlısı :D

Atilla Sarıtaş
30-07-2010, 21:11   |  #23  
OP Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Az bulmuş :D
Bende hiçbirşey bulamadı. Panda Cloud yükledim tarattım bişeyler varmı diye oda bişey bulamadı :)
Sildim sonra biraz kastı. 

xmentr
30-07-2010, 21:48   |  #24  
Üye
65 mesaj

Öncelikle verdiğin dil paketi için teşekkür ederim. Bende bugün denemek için kurmuştum bu konu üzerine çok iyi oldu. Şimdi türkçe dil paketini yükletim ufak eksiklikler var ama çok az. Dil çevirisi için uğraşan tüm arkadaşlarada buradan teşekkür ediyorum.
Ben daha comodoyla yeni yeni tanışmaya başladığım için bir iki sorum var yardımcı olursanız sevinirim.
Öncelikle sistemim Win7 64 bit ve Avast İS. yüklü Comodo ile çakışmasın diye avast ve windows güvenlik duvarı kapalı ayarlandı. Comodonun sadece firewall unu yükledim. Birde bunlara ek olarak malwarebytes' anti-malware yüklü ve anlık koruma modu aktif halde. 
1) Acaba sistem için biraz abartı bir güvenlik kombinasyonu olmuş? Şu an için çaışma gözlemlemedim ama olabir mi ?
2)  Windows işlem merkezine baktığımda güvenlik bölümünde şöyle diyor. Aynı anda iki casus yazılım programı çalışıyor bu bilgisayarın yavaş çalışmasına sebep olabilir diyor. Çalışan programlar Avast İS ve Comodo Defense+ , yani bunların beraber çalışması sorun olur mu ? Yoksa birini kapatmalı mıyım?

Atilla Sarıtaş
30-07-2010, 22:27   |  #25  
OP Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

İki korumayı aynı anda kullanacaksan Avast Internet Security'i kaldırıp yerine Avast Professional Antivirüs öneririm Firewall özelliği yok. Yanınada Comodo Firewall Free kullanırsan tam olur :) Ayrıca çakışmazlar ;)
Malwarebytes anti-malware'ı anlık korumasını kapatırsan daha iyi olur sistemi yormaya gerek yok. Ya da Malwarebytes kaldırıp yerine Panda Cloud kurman senin için daha iyi olacaktır.

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 30 Temmuz 2010 22:31