yeral ag baglantısı konusunda yardım

HPQ-User
28-06-2009, 03:21   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

yanlızEFE sormuş:
ag baglantılarım/ag baglantılarını goruntule dedıgım zaman 2 tane secenek cıkıyor..
1 cısı ınternet ag gecıdı adı altında ınternet baglantısı yazan sekme var
2 cısı lan yada yuksek hızda ınternet adı altında yerel ag baglantısı yazan sekme var ...
daha once ag baglantılarını goruntule dedıgım zaman sadece yerel ag baglanısı sekmesı gozukuyordu yukledıgım vırus programı yuzunden olabılırmı... kaspersky ınternet securıty 2009 kullanıyorum ... acaba benım agıma bırımı gırıyor bu sımge nedır yardımcı olursanız sevınırım

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
ıntel curo 2 duo e4600 2.4ghz
250gb hh
atı hd 2600 xt 1gb dd3
tarayıcı : fire fox 3.0

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.5) Gecko/2008120122 Firefox/3.0.5

HugOBoss___
28-06-2009, 03:41   |  #2  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,011 mesaj

kullanmadığınız halde "lan" ışığı dowload yapıyormuş gibi yapıyorsa muhtemelen birisi ağınızı kullanıyor demektir... bakrnız:

Ağ Geçidi (Gateway)

Ağ geçidi (gateway) başka birağa geçiş hizmeti veren bir noktadır. Büyük şirketlerde genelde ağgeçitleri bir istemciyi (client) internet ortamına yönlendirme göreviüstlenirler. Bu durumda ağ geçidi bir vekil (Proxy) sunucu veya birateş duvarı (firewall) olabilir. (alıntı)

şuraya  da bakabilirsin;

Son Düzenleme: HugOBoss___ ~ 28 Haziran 2009 03:44
_eFeKenTLi_
28-06-2009, 05:07   |  #3  
_eFeKenTLi_ avatarı
Yıllanmış Üye
716 mesaj
Alıntı: ugoss  
kullanmadığınız halde "lan" ışığı dowload yapıyormuş gibi yapıyorsa muhtemelen birisi ağınızı kullanıyor demektir... bakrnız:
Ağ Geçidi (Gateway)

Ağ geçidi (gateway) başka birağa geçiş hizmeti veren bir noktadır. Büyük şirketlerde genelde ağgeçitleri bir istemciyi (client) internet ortamına yönlendirme göreviüstlenirler. Bu durumda ağ geçidi bir vekil (Proxy) sunucu veya birateş duvarı (firewall) olabilir. (alıntı)

şuraya  da bakabilirsin;

http://www.frmtr.com/network-ve- ... g-gecidi-nedir.html

arkadasım konuya hakımsen sevap ver vermıs oldugun cevap sana aıt degıl googleden ben baktım ama ben bılgın bırısının cevabına ıhtıyacım var alıntı yaptıgın sıte http://www.forumti.com/internet- ... g-gecidi-nedir.html  bu okadar arstırma bende yaptım ama benım sorunuma cevap yok sen konu hakkında bılgılendırme yapmıssın yıende tesekkurler ....

Süleyman.
28-06-2009, 05:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Resim koyabilir misiniz?

_eFeKenTLi_
28-06-2009, 15:43   |  #5  
_eFeKenTLi_ avatarı
Yıllanmış Üye
716 mesaj

devre dısı bırakmamı ıızn vermıyor .gereklı resmlı anlatım ayını baslıkta guvenlık kısmında resımlı olrak acıkladım bu kaspersky yı yukleyınce cıktı .acıl yardım edersenız sevınırım bılgılerımın calınmasını ıstemıyorum

Son Düzenleme: _eFeKenTLi_ ~ 28 Haziran 2009 15:45
OnlyMann
28-06-2009, 15:47   |  #6  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

diğer konuya yazdığım açıklama;

Alıntı: OnlyMann  
hocam öncelikle telaşlanmanıza gerek yok. bu dediğiniz normalde olması gereken bir durum. bunun virüs programıyla da ilgisi yok. 
açıklamaya çalışayım.
network sizin görüntünüze göre 2 kısımdan oluşuyor (2 farklı ip bloğu kullanılıyor-1. yerelde kullanılan 192.xxx.xxx.xxx şeklinde 2.si ise TT tarafından verilen adsl ip ki bu gerçek ipdir 88.xxx gibi) bu yüzden siz farklı ağ olarak düşünmelisiniz. yani internete  çıkmayabilirsiniz de yerelde makinalarınızı konuşturmak dosya paylaştırmak isteyebilirsiniz. 2 kısımdan oluşmasının nedeni ise modeminiz aynı zamanda router (yönlendirici) olduğu için yerelden gelen istekleri bilinmeyeb istekleri internette aramasını sağlamaktadır. 
eğer intenete çıkmak istemezseniz varsayılan ağ geçidi bilgisini kaldırmanız yeteli olacaktır medmi switch olarak kullanabilirsiniz. o durumda 2 resimdeki internet alanı x ile işaretlenecektir ki dns yazmamanız durumunda bu şekilde olacaktır.