Yerel Ağ Bağlantısı Hakkında Soru!

myloo
22-08-2008, 20:59   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
18 mesaj

slm arkadaşlar,

yerel ağ bağlantısından ikinci bilgisayar internete bağlanırken ilk bilgisayarın açık olması mı gerekio yoksa sadece ilk bilgisayardaki modem açık olsa yeterli mi?

şimdiden çok saolun.

Kapalı Hesap (74491)
22-08-2008, 21:15   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
334 mesaj

Bilgisayar ile ağ bağlantısı olayının hıc bır alakası yok burada ınternete erısımıde ıkı pc ag baglantısı olayınıda yazından anladıgım kadarıyla modem uzerınden yapıyorsun yanı agdakı bılgısayarı kapatsan

modem calıstıgı surece otekı agdakı bılgısayar ınternete baglanabılır.

myloo
22-08-2008, 22:10   |  #3  
OP Taze Üye
18 mesaj
ALTUNOLUK
Bilgisayar ile ağ bağlantısı olayının hıc bır alakası yok burada ınternete erısımıde ıkı pc ag baglantısı olayınıda yazından anladıgım kadarıyla modem uzerınden yapıyorsun yanı agdakı bılgısayarı kapatsan

modem calıstıgı surece otekı agdakı bılgısayar ınternete baglanabılır.

kardeş benim modem tek portlu o yüzden modem üzerinden yapamıyoruz bağlantıyı. yeni bir ethernet kartı almayı düşünüyoruz. bende onu sormuştum ethernet kartıyla bağlanınca da modemin açık olması yeterli mi yoksa bilgisayar da açık olmalı mı?

Kapalı Hesap (74491)
22-08-2008, 22:17   |  #4  
Kapalı Hesap
334 mesaj

hem modem hem bılgısayar acık olmak zorunda cunku dıger bılgısayar ana pc uzerınden alıyor ınternetı

emrahcagigan
23-08-2008, 19:01   |  #5  
Yıllanmış Üye
291 mesaj

arkadaşım iki bilgisayara internet paylaştırcaksın anladığım kadarıyla

bence bi ağ hub (switch) al en az 3 portlu yeni bir ağ kur ayarlarını bu bilgisayar intenete bir ağ hub yoluyla bağlansını seç her iki bilgisayardada
böylece hangi bilgisayar açık kapalı sorun yaşamazsın ben öle kullanıyorum desktop +laptop en basit cösümü bu olabilir
ethernet kart almayı bende denedim ama sorun oldu switch almanı tavsi ederim

Fatih_ARMAĞAN
23-08-2008, 19:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

sorunuzu tam anlamak güç ama size şöyle bir cevap işini görür.
2 bilgisayarı en temiz ve kolay yoldan tek portlu modemden internete çıkarmak için.  
1-   2 bilgisayarada eternet kartı takıcaksınız.
2-   1 adet Hub (switch) alıcaksınız.
3-   2 bilgisayarıda eternet kartlarını Cat5(birebir)  kablo ile HUB a bağlıcaksınız.
3-   Modemin tek eternet çıkışınıda Cat5(birebir) kablo ile Bilgisayarlarınızı bağladığınız HUB bağlıcaksınız.

iki bilgisayarınızda eternet kartı sürcülerini oğru yüklediğiniz taktirde ve modem ayarlarınızda bir sıkıntı yok ise internete rahatlıkla çıkabilirsiniz.

modem ve hub açık oldugu sürece iki bilgisayarda birbirinden bağımsız olarak internete çıkış yapabilirsiz.

bilgisayarların birbirinden uzak olması farketmez eternetten HUB a bağlayacağınız kablo 100 metreye kadar sorun yapmicaktır. Eternet(Cat5) kablosu Standart 100 MT ye kadar verimlidir Fakat bazı ucuz kablolardan 100 MT verimide alamayabilirsiniz Kaliteli bazı kablolar ise 100 MT üstü performnasta verebilir bu birazda HUB ın kalitesine bağlıdır 150 ila 175 MT den bile performans almanız mümkündir.

sonuç olarak bu şekilde bağlantı yaparsanız. herhangi bir bilgisayarın kapalı olması diğer bilgisayarın internete erişiminde hiç bir sakınca yaratmayacaktır.

hatta HUB ın diğer portlarınıda kullanarak 8 PORT lu bir HUB kullanımında 1 modemden 7 PC de yararlanabilir. tabi 7 bilgisayarda aynı anda çalıştığından internet bağlantınızın kapasitesine göre belli bir oranda hız düşüşü yaşamanız mümkün.

Saygılar...

Fatih

ermaneraslan
10-09-2008, 11:59   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar ben sadece iki bilgisayar arasında veri alışverişi için ağ bağlantısı kurmak istiyorum. lg e500 dizüstü bilgisayarımı ağ bağlantı kablosuyla masaüstü bilgisayarıma bağlıyorum. 'ev ve küçük işyeri için ağ bağlantısı kur' kullanarak masaüstü bilgisayarını ağ bağlantısı için hazır hale getirebiliyorum. anacak bu ayarı lg ye yaparken bağlantılar kısmında yerel ağ bağlantısı gözükmüyo. bu yüzden ağ bağlantısında sarı bir ünlem gözüküyor. ne yapmalıyım

Fatih_ARMAĞAN
10-09-2008, 18:50   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

iki bilgisayarı birbirine bağlıcaksanız standart ağ kablosu bu işi çözmez iki bilgisayarın birbirine bağlantısı içi Cross bağlantılı kablo kullanmalısınız.
herhangi bir bilgisayarcı yada elktronikciden temin edebilirsiniz.
daha sonrasında bilgisayarın Ağ ayarları vb. düzgünce yapılmış ise sorunsuzca çalışması gerekir.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 10 Eylül 2008 18:51