yerel disc C dolu görünüyor

HPQ-User
19-09-2008, 16:54   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

zeynep sormuş:
bilgisayardan hiç anlamıyorum sanırım yeterince bilgi veremedim hakkında ama sorunum şu ki içinde hiç birşey olmamasına rağmen yerel disk C dolu diye sürekli uyarı veriyor nedenini bir türlü anlamadım ayrıca sürekli your uninstaller ile temizliyorum .bilmiyorum yeterli bilgi verebildim mi ama dediğim gibi pek anlamıyorum .şimdiden çok teşekkürler yardımlarınız için

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
msı marka laptop

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)

Banned
19-09-2008, 16:57   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

biligisayarına virüs bulaşmış olabilir hemen linkten KİS'i indirip güvenli modda tarat:: -
ayrıca kullanmadığın gereksiz programları kaldır birde bu programı indirip:: iyi bir pc'i temizliği yap.

Son Düzenleme: Kylie ~ 19 Eylül 2008 16:59
Ahmet_79
19-09-2008, 19:51   |  #3  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj
kylie
biligisayarına virüs bulaşmış olabilir hemen linkten KİS'i indirip güvenli modda tarat:: -
ayrıca kullanmadığın gereksiz programları kaldır birde bu programı indirip:: iyi bir pc'i temizliği yap.
evet benim de aklıma ilk olarak bunlar geldi, ek olarak önereceğim disk temizlemeyi bi çalıştırın bakalım bi faydası olacak mı?

deadly_saw000
19-09-2008, 20:00   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
487 mesaj

disk temizlemenin pek bir faydası olmayabilir.revo unisntaller ile de temizlik yap.ccleanerdan daha kapsamlı ve iyi bir program bence.
http://www.tamindir.com/program/16431/Revo_Uninstaller.htm

stern
19-09-2008, 20:36   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,453 mesaj

gizli dosyaları sistemde açtıktan sonra c:\windows altında silik olarak bir çok dosya göreceksin (mavi renkte olanlarUninst olarak görebilirsin) bunlar windows updateleri gösterir. temizleyebilirsin. ayrıca yine windows klasörü altında softwaredsitrubition klasörünüde silebilirsin.

eyup87
02-08-2010, 13:52   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

yerel disk c boyutu düşüktür örnek 10 gb dir o zaman az gözükür yada format at düzelir

StyleALP
02-08-2010, 15:00   |  #7  
StyleALP avatarı
Yıllanmış Üye
1,601 mesaj
Alıntı: eyup87  
yerel disk c boyutu düşüktür örnek 10 gb dir o zaman az gözükür yada format at dü
 Konuyu hortlatmışsın madem bende yazayım.

Bende öyle düşündüm. C 'ye verdiğin disk kapasitesi azdır. Örneğin 5 ya da 10 GB vermişsindir. Zaten minumum 2 GB İşletim Sistemine gidiyor. Belirli programlarla ya da format sırasında ham disk oluşturarak C 'nin kapasitesini yükseltebilirsin.

Atilla Sarıtaş
02-08-2010, 15:04   |  #8  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Konu 25 aylık insaf :D

Ekinciler 777
04-08-2010, 08:39   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Bildigim kadariyla her yeni alinan herhangi boyuttaki (size) sabit disk (hard disk drive) Operating system tarafindan ilk once 3'e bolunuyor. Drive C:, drive D: ve drive E: diye. Herzaman icin Drive (surucu) C: windows icin ayrilir ve hacmi diger ikisinden daha azdir. Herhangi bir programi indirirken nereye indirmek istiyorsunuz diye sorar. Siz her ne kadar da D veya E'ye  (bunlardaki herhangi bir dosyaya: (programs, downloads, new folder gibi) yerlerini dahi belirtseniz bile mutlaka kurarken birkac dosya istemeseniz bile C:'ye otomatik olarak kcar oraya kurulur. Bu elimizde degildir. Bu C; icin ayrilan hacim/boyut sabit diskin butun hacmine gore degisir. Ornegin HDD/ sabit disk 160 GB'lik ise Drive C:'ye ayrilan kisim 19 GB filan kadardir. Ne kadar buyuk 500 Gb veya yukarisi sabit diskiniz olsa o kadar iyidir. Ayni problem benim basima da geldi de ondan. Yeni cikarilan programlarin daha buyuk boyutlarda hazirlandigini dusunursek., 500, 640 veya 1000Gb (1Terabit) HDD yani sabit disk alip bilgisayariniza ilave etmek iyidir. Ya da oyle imal edilmis bir hazir PC almak. Tabii bu buyuk hcimliler sadece masaustu PC'lerde var veya ilave ediliyor. Dizustulerde (notebook/laptop) henuz bu buyuk kapasiteli HDD'ler pek kullanilmiyor. Kullanilsa da (firma oyle imal etmis de olsa) cok pahali. Notebook'larda 500 GB, 640 GB olanlari gordum fakat cok cok pahali. Ayni ozellikler masa ustu PC'lerde cok daha ucuz.

sayo4256
23-04-2012, 20:42   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

aynı sorun bendede var !!!! çıldırcam ya lütfen arkadaşlar yardım edin.Şuana kadar dediklerinizi yaptım ama sorun çözülmedi lütfen yardım edin....

ceza201072
02-05-2012, 16:15   |  #11  
Taze Üye
3 mesaj

aynı sorun bendede var yerel diskler 2 tane D ve C - C nin boyutu 97,5 gb C de sadece sistem dosyaları yüklü c deki bütün gizli dosyaları görünür yapıp boyutuna baktıgımda 7 gb görüyorum 90,5 gb tı nerde :S sistem geri yükleme kapalı her saniye c biraz daha doluyor sistemdeki hata aratıyorum hata bulamıyor ve suanda C tamamen dolu bu olay daha önce yoktu bilgisayarıma format attım ozamanda bisi yoktu daha sonra anti vürüs programı olan comodo yu yükledim fakat bir sorunla karsılastım daha sonra kaldırdım ve tekrar yükledim yine sorun yasadım tekrar kaldırmak istedim ama kaldıramadım bildigim kadarıyla kuruldugunda sistemle birlesiyor bu yüzden yükledikten sonra veya sildikten sonra bilgisayarı kapatıp acmak gerekiyor ama son kaldırmaya calıstıgımda kaldırmadı ve hata verdi yardım edermisiniz yeni konu acmadım bosuna forumu doldurmak istemedim bilgisayarıma format attırmak istemiyorum bu zamanlarda herkeze güvenilmiyor tanıdıgım bilgisayarcılarada ulasabilmem cok zor sizden yardım istiyorum bu arada yeni bir tanede hard disk alıcam ikisini birden kullanabilirmiyim yoksa degistirmem mi gerekiyor ? simdiden yardımlarınız icin teşekkür ederim .

Karcemarskas
07-08-2015, 01:05   |  #12  
Taze Üye
13 mesaj

arkadaşlar benzer problem bendede var.. Yerel disk c'de 24.5 gb'dan 20.5'u dolu gözüküyor.. Halbuki o kadar dolu olmaması lazım pcde bi kaç gereksiz programı silmemle birlikte 4 5 program var sadece.. zaten resimdede hesap yaptırdığım gibi windows, kullanıcılar ve program files'in boyutunu özelliklerden 15gb toplam dolu alan çıkması lazım ama disk c'de 25 gb dolu gözüküyor. 1 hafta önce 5.86'ydı ondan önce daha fazlaydı giderek iyice düştü.. 1 hafta önce yükleyebilirdim hatda w10'u ancak yükseltme bildirimi gelmemisdi.. hiçbir işlem yapmama rağmen hatda bi kaçda programı silmeme rağmen kendiliğinden 4 e kadar düştü.. w10'da yükseltemiyorum.. w10 bildiriminde sisteminizin özellikleri yükseltme için uygun diyor.. bildirim daha dün geldi oda 5 gb boş alan istiyor yüklemiyor.. disk temizleme, ccleaner, virüs taraması yaptırdım herzamanda bu işlemleri pc'mde yaparım.. bütün çareleri denedim olmadı.  yardımlarınızı bekliyorum..  

Batuhan Kuru
09-08-2015, 20:08   |  #13  
Batuhan Kuru avatarı
Taze Üye
8 mesaj

Bunun donanımsal bir hata oldugunu düşünmüyorum . Önce düzgün bir virüs taraması yap . Çıkan virüsleri sil . Sorun devam edecek olursa diskini tak çıkar . Eğer gene olmaz ise özel mesaj at .

Batuhan Kuru bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Karcemarskas
13-08-2015, 19:26   |  #14  
Taze Üye
13 mesaj

hangi virüs programını önerirsin hocam? benim en güvendiğim malware birşey bulamadı..

archim
13-08-2015, 21:37   |  #15  
Taze Üye
8 mesaj

öncelikle diskiniz boyutu çok küçük, 20 gb bugün c sürücüsü için çok yetersiz.  unuttuğunuz yada farkında olmadığınız büyük boyutlu bazı dosyalar olabilir, kurulumu yarım kalmış program dosyaları,  tekrar tekrar kopyalanmış masaüstünde veya belgelerde video, müzik dosyalarınız, veya ekran yakalama prg. gibi prgramlarla kaydedildiğinin bile farkında olmadığnız video vb.. dosyalar olabilir. disk temizleme araçları gibi programlarla temizleyin. Diskstate gibi hangi klasörün ne kadar boyutu olduğunu gösteren programlarla araştırın çok yer kaplayan dosyaları bulabilirsiniz.

archim bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Karcemarskas
13-08-2015, 22:52   |  #16  
Taze Üye
13 mesaj

teşekkür ederim.. dediklerinizi daha önceden yaptım zaten yine yapayım... ayrıca 4.20'den 4.60'a kadar yükseldi 1 haftada kendi kendine hiçbirşey yapmadan.. sanırım virüs var virüs programlarıda bulamıyor bu virüsü.. hatda resimde paylaştım dvd maker denilen klasörde revounst. programları ile dahi silinmiyor..

Karcemarskas
13-08-2015, 23:18   |  #17  
Taze Üye
13 mesaj

Kardeş teşekkür ederim önerin işe yaradı.. diskstate sayesinde olayı çözdüm!  daha önce w10 yüklemek istemiştim meğer w10 dosyaları sızmış c'ye gizliden birde gizli klasör olarak hemde!  bu klasör 5 gb yiyormuş sildim disk 4den 10 oldu!

C:\$Windows.~WS\Sources\Windows\

Kadiköynakliyat
10-12-2015, 21:47   |  #18  
Taze Üye
7 mesaj

aynı sorun ile karşılaşan birçok insan gördüm en temiz ve garanti yolunu söylemek geekirde taşınır belleğe alıp yedekleri herşeyi silin formatlayın tekrar oluştuurun diskleri dosyaları d ye atin ve avira antivirüs kurun ben yararını çok gördüm

Kadiköynakliyat bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Ahıskalı19
11-06-2017, 13:25   |  #19  
Taze Üye
1 mesaj

Kardeş sa aynı problem bende de var C aşırı dolu görünüyor DiskState programını indirdim. Bu Windows un üstünde olan *.* ne onu anlayamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Son Düzenleme: Ahıskalı19 ~ 11 Haziran 2017 13:26