yerel disk(c) açılmıyor

HPQ-User
14-06-2009, 17:05   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

lilth sormuş:
yerel disk (C) açılamıyor hata veriyor es kaza açılsa bile birsürü kalsörün oraya yerleştiğini görüyorum yardımcı olursanız sevinirim virüsmü girdi acaba avast var bende ama

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
microsoft windows XP
professional
versiyon2002
service pack 2

ıntel(R)
celeron(R)CPU 2.66GHz
2.67 GHz,448 MB RAM

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727; OfficeLiveConnector.1.3; OfficeLivePatch.0.0)

OnlyMann
14-06-2009, 17:14   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

öncelikle makinanızı güncelleyiniz ve varsa avast dışında bir güncel bir temizleme programı ile makinanızı taratınız. muhtemelen virüslü makinanız ve bir takım zararlılar bulunuyor ama temizlenemiyor. Bu arada c: üzerinde sağ tuş özelliklerden diskleri temizle yapınız. geçici dosyalarınızı temizlemiş olacaksınız. taramaları güvenli kipte yapmanız daha uygun olacaktır.

Güncel:

adresinde uzun süreli deneme sürümleri olan değişik ama önerim norton indirip kurmalısınız.

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 14 Haziran 2009 17:20
Qromodynmc
14-06-2009, 17:17   |  #3  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

ben kesinlikle virüs olduğunu düşünüyorum,avast dandik bi program,avira yada kis 2009u kurup güvenli modda taratırsanız kurtulursunuz ikiside sağlam programlardır

Süleyman.
14-06-2009, 17:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Sanıyorum şu "autorun", "amvo" virüsü. Siz güncel bir güvenlik yazılımıyla, önerim Norton Internet Security 2009 veya Kaspersky Internet Security 2009, ve "Combofix" ile bilgisayarınızı tarayın...

lilth
14-06-2009, 17:35   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

yardımınız için teşekkürler

loganwolverine
14-06-2009, 17:49   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
944 mesaj

conbofixle tara en iyi sonucu alırsın.

piRe_
14-06-2009, 18:06   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
punisher123
...avast dandik bi program,avira yada kis 2009u kurup güvenli modda taratırsanız kurtulursunuz ikiside sağlam programlardı
Size katılmıyorum, nedenini şöyle açıklayayım;

Burada konu edilen avast'ın dandik oluşu değil önce burada uzlaşalım. Avast değil de sizin kullandığınız anti yada çoğunluğun tercih ettiği Eset olsaydı eminim yine dandik ifadesini kullanmazdınız. O antiler olsaydı pc bu halde olmazdı demeyin yanılırsınız, zira örnekleri fazlasıyla mevcut.

Başlığı açan kardeşim üzerine alınmasın lütfen bir genelleme yapacağım, buna ben de dahilim. Pc bir araçtır, kullandığımız programlar da yardımcı unsurları. Burada dandik olan da kullanıcıdır. Elinizdeki aracı ve aparatlarını doğru şekilde kullanmazsanız hiç bir işe yaramaz. Aldığınız performans ya da karşılaştığınız sorunlar kullanıcının karnesidir. Kullanıcı kimi zaman dandik olur, zaman geçer usta olur, piştikçe ve kendini geliştirdikçe profesyonelleşir. İşte o gün geldiğinde elindeki araç-gereçler ihtiyacını karşılayamaz ve yeni arayışlara başlar.

Şimdi biraz başa saralım.
Acaba bizim kullanıcı kullandığı antinin ayarlarını yeterli düzeyde yaptı mı? Bunun haricinde, kendisini tehlikelere karşı koruyabilecek ön bilgileri edindi mi? Sisteminde olması gereken güncelleme paketleri mevcutmu? Yoksa Windows'u orjinal olmadığından bazı kısıtlamalara mı gitti? Sistemi kim nasıl yükledi? Hangi ayarları devre dışı bıraktı? Çoğunluğun yaptığı gibi pc nin tek iletişim diliolan sesleriyle uyarı mesajlarını kapattı mı? Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bütün bunları sorgulamadan kalkan görevini üstlenen antiye tüm sorumluluğu yıkmak ne kadar doğru?. Avast'ı savunmuyor ve kullanmıyorum ama atarken desteği göremediğim zaman çenemi tutamıyorum.

Avast'ın VRDB sinden tekrar bahsetmeyeceğim merak edenler önceki mesajlarımdan yada netten bulup okuyabilirler. Başlığı açan kardeşimizin kusuru kullandığı antinin VRDB özelliğini kullanmamış olmasıdır. Bu da yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Şimdi bizler bu arkadaşa dünyanın en kaliteli güvenlik programını önersek bir süre sonra benzer sorunlar yine ortaya çıkacaktır.

Şimdi bir çoğunuz x,y antivirüsünü önereceksiniz, çözüm değil arkadaşlar kendinizi boşuna yormayın. Ondan daha acil olarak yapılması gereken işler var. Unutmayın ki önereceğiniz antiler, narkoz vermeden hastayı ameliyat etmeye benzer. Önce sistemdeki zararlıyı tespit edip ona göre ilaç verip verilerine bulaşan hastalığı etkisiz hale getirmemiz lazım. Ameliyata alarak hayati organlarını kaybetmesine neden olabilirsiniz. Sonrası ne mi? gömün gitsin #$!½@...

Biraz uzun oldu kusura kalmayın. Umarım yazdıklarımdan bazı detaylar çıkarmışsınızdır.

Başlığı açan kardeşim ilk iş olarak pc deki zaralının adını, HijackThis log dosyasını ve karşılaştığınız hatayı tam olarak yazın. Gerisini tamamlarız.
Kolay gesin...

Son Düzenleme: piRe_ ~ 14 Haziran 2009 18:07