Yerli ve Milli Kernel

eballci
06-04-2017, 19:09   |  #1  
eballci avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhabalar,
Öncelikle kendimden bahsedeyim; Bilişim ve Teknoloji ile uğraşan, meraklı ve araştırmacı kişiyim...

Teknoloji günümüzde hızla ilerliyor. Hızla ilerleyen bu teknolojilerin çoğu hayatımızı kolaylaştırmak için kişisel verilerimizi kullanıyor. Bu durum beraberinde kullanıcı gizliliği problemine yol açıyor. Malum kullandığımız teknolojilerin neredeyse tamamı yabancı yapımı veya yabancı kaynaklı.

Bu yazıyı okurken kullandığınız araç bile muhtemelen sizi izlemekte ve ilgili birime kişisel verilerinizi iletmekte. Resme geniş açıdan bakarsak Türkiye olarak çok büyük bit tehdit altındayız. Yakın zamanlarda Wikileaks yayınladığı belgelerle CIA kurumunun Windows işletim sistemi ile tüm kullanıcıları izlediğini ispat etmiş oldu. Buda demektir ki Türkiye'nin neredeyse tamamının yakın zamana kadar güvenerek kullandığı işletim sistemi bir ajan!. Bundan daha da kötü olanı ise Ağ omurgalarımızın, Hat şebekelerimizin, Devlet dairelerimizin kullandığı yazılımların tabanı yabancı kaynaklı. Kullandığımız tüm çin yapımı teknolojiler Arka kapı(Bir yazılımda bulunan kullanıcının fark etmediği, üreticinin bilerek eklediği açıklardır) bulundurmakta. Kullandığımız sosyal medya, içerisinde bizi anlayan ve değerlendiren botlar bulundurmakta. Elli Milyon kişinin kimlik bilgileri torrentlerde gezmekte...

Bizim bilmediğimiz çok türlü oyun oynanıyor bu teknolojik cihazlarla. Buda Tükettiğimizden değil ÜRETMEDİĞİMİZDEN Kaynaklanıyor. Benim düşüncem şudur ki; Türkiye kendi teknolojisini üretmeli, Buna küçük adımlarla başlanmalı...

Bu adımların ilki bir kernel(Bir yazılımın çekirdeği) yazmaktır. Bu işe girişmek için bir ekibe yada topluluğa ihtiyaç duyduğumdan bu konuyu açmış bulunmaktayım. Malum küçük bir adım bile olsa kernel bir dünya O. Sizlerinde desteği ile bu kernelin üstesinden gelinir.

Bu konu hakkındaki fikirlerinizi değerlendirebilmek için anket yapmış bulunmaktayım;https://docs.google.com/forms/d/ ... cNHjwbCDXA/viewform

Fikirlerinizin benim için ne kadar önemli olduğunu unutmayın, Kalın sağlıcakla...

oasman
07-04-2017, 10:49   |  #2  
oasman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
185 mesaj

Bir an önce başla derim. Konu sade lafta kalmasın.

eballci
08-04-2017, 22:04   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Allahın izniyle başlayacağız kardeşim O

oasman
10-04-2017, 10:40   |  #4  
oasman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
185 mesaj

Sabırsızlıkla bekliyoruz. Peki biz bunu ileride nasıl edineceğiz ve nasıl kullanacağız ?

rasimbir
01-05-2017, 13:22   |  #5  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
20 mesaj

Hangi dilde yazacaksın kerneli?