yetersiz o/c lütfen yardımmmmm.....

ocean_of_anka1
25-02-2007, 18:34   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
144 mesaj

arkadaşlar o/c ile ilgili bikaç sorunum var yardımcı olursanız çok sevinirim, önce sistemimi yazayım
intel core2duo e6300 1,86ghz işlemci
asus p5b anakart
1gb 667mhz ddr2 twinmos ram (512x2) 5-5-5-15
256mb palit 7600gs sonic
160gb samsung sata 2 hdd
işlemcimi o/c ile 2.8 ghze ramide 800mhz 4-4-4-12 ye çıkardığımda daha önceden denediğim video sıkıştırma işlemi 10dk sürerken 9dk ya iniyor. bu fark biraz az değilmi? diğer işlemlerde ortalama performans artışı yüzde20 civarında bu neden kaynaklanor acaba?
ve soğutma ile ilgili bir sorunum var. stok fanda o/c siz işlemci 40-44derece arasında iken yükte 47-50idi. soğutma için artic cooling freezer 7 pro aldım fakat cpu sıcaklığı eski değerlerle aynı. bu arada adamlar orjinal fanı çıkarttıktan sonra eski termal macunu silmeden yeni fanı taktılar bundan kaynaklanıyor olabilirmi? bu işlemciyi ve bu fanı kullanan arkadaşlar ayrıyeten işlemcilerinin sıcaklık değerlerinide yazabilirmisiniz?

egemengiga
25-02-2007, 21:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

ben mi yanlis hatirliyorum yoksa OC yaparken belleklerin erisim sureleri arttiliyormuydu??? video sıkıstirma islemi sabit disk performansina da baglidir. yani islemcin hizi zaten yeterlidir, biraz performans artmisir ama sabit diskin bunu tikar. CHIP dergisinde sata diskler icin bazi tiyolari vardi. hangi sayisi hatirlamiyorum. ama cok eski degil. daha cok islemci testi icin PCmark gibi yazilimlari kullan. ya da ekran kartina da OC yap ve 3dmark kullan. ya da 3dmark in sadece CPU testini uygula. burada performansin daha cok olmasi gerekir.

serkanPC
02-03-2007, 21:07   |  #3  
Yeni Üye
43 mesaj

Arkadaşım bence OC gereksiz olmuş biraz çünkü işlemcin zaten yeni bir işlemci sen bi de 2.8 çıkarmışsın bence sen cpu frekansını düşür böyle gidersen işlemcinin ömrü inanamayacığın şekilde kısalır.Sıcaklık için ise montaj dan dolayı dır.(termal macun,işlemcinin yüzeyinin temizlenmemesi vs....)