yetki sınırlandırma

sedatuysal52
22-12-2006, 11:01   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
112 mesaj

merhaba, network te bulunan terminallerde xp pro. kullanıyorum. ancak kullanıcıların ağ bağlantı ayarlarını, masaüstü duvar kağıdını, program ekle kaldır olayı gibi vs. yetkilerini kaldırmak istiyorum. Bilgisayarda çalıştırıldığında bu tip yetkileri kısıtlayan ve bunun tersi olarak çalıştırıldığında bu yetkileri açan hazırlanmış "vbscript" gibi exe veya program varmı? yardımcı olursanız sevinirim. saygılarımla...

ulusoy1
22-12-2006, 13:56   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

eğer mevcut bir etki alanı(domain) varsa bunları toplu group policy ayarları ile yapabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğiniz işlemleri yapamamaları için, oturum açtıkları kullanıcı adlarının bilgisayarlarda "users" grubunun üyeleri olmaları gerekiyor. Log on script oluşturarak, oturum açan tüm kullanıcıları denetler, eğer "administrators" grubunun üyesi iseler onları "users" grubuna düşürürsünüz ve istedikleriniz olur.

Ama eğer az sayıda kullanıcı varsa ve bir etki alanı yoksa kullanıcıların bilgisayara oturum açtıkları kullanıcı adlarını manuel olarak "users" grubuna alarak bir çözüme gidebilirsiniz.
Bunu yapmak için bilgisayarım - sağ tıklayarak yönet diyoruz - Yerel kullanıcılar ve gruplar a geldiğinizde sağ tarafta mevcut kullanıcıların listesi çıkar. istediğiniz hesabın üzerine çift tıklayın - açılan pencerede üyelik sekmesine tıklayın - burada "administrators" u kaldırır. Bu yeterlidir.

hiç kullanmadım fakat bu tarz işlemleri yapan programların da olduğunu biliyorum. arama motorlarında "network management" vs yazarsanız bu tarz programlara erişebilirsiniz.