Yıllardır gitmeyen göbekle vedalaşma zamanı

kardo534
19-10-2020, 23:52   |  #1  
kardo534 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
0 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2019

Yıllardır gitmeyen göbekle vedalaşma zamanı

Kilo verme sürecinde her yaştan insanın en çok zorlandığı nokta bölgesel zayıflamadır. Bu bölgesel problemlerin başında da göbek ve karın çevresindeki yağlanma gelir. Özellikle göbek yağlarından kurtulmak için kişilerin ekstra çaba sarf etmesi gerekir. 

Tavsiye edilen bireylerin yaz mevsimi gelip tatil sezonu açılınca bir kabusa dönüşen bölgesel fazlalıklardan kurtulmak için kişiye özel hazırlanan beslenme programlarına ek olarak düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmalarıdır. Yapılan onca egzersize, yürüyüşe, diyete rağmen gitmeyen göbeklerle vedalaşmak için uygulanan bazı kürler de hayat kurtarır. Diyetisyen Mehtap Yakut, madde madde oldukça pratik tüyolar vererek göbekle vedalaşmanın yollarını anlattı.

Bol su tüketimi ve spor şart

Öncelikle gu¨n ic¸inde en az 10.000 adım atmamız gerekiyor. Çünkü bol bol yürümek göbek eritmenin ilk adımı. Öncelikle bahane üretmekten vazgeçmelisiniz. Tekrar tekrar vurgulamak gerekir ki, hiçbir şey yürüyüş yapmaya engel olmamalı. Özellikle de “bugu¨n c¸ok yorgunum” ya da “sonra yu¨ru¨ru¨m” olmaz gibi bahaneler. Yürüyüş hayatınızın ayrılmaz bir parçası haline gelmeli.

Bir diğer önemli nokta ise bol bol su içmek. Gu¨n ic¸erisinde en az 3-3.5 litre su ic¸mek, göbek eritme yolunda oldukça faydalı olacaktır. Suyun ic¸ine aromasını vermesi için limon dilimleri, salatalık, maydonoz, ananas, nane gibi sebze meyveleri de eklemek tüketimini daha keyifli hale getirecektir.

Protein in, hamur işleri out

Gelelim beslenmeye. O¨gˆu¨nlerinizde proteine mutlaka yer ac¸manız gerekiyor. Diyet listeleriniz ve günlük beslenme programlarınıza yumurta, peynir, et, balık gibi besinleri aksatmadan eklemeli, yeterince tüketmelisiniz.

En en en c¸ok uzak durmanız gereken besinler ise kesinlikle “hamur is¸leri, c¸ikolatalar, abur cuburlar”. Bunları hemen yasaklı besinler listenize ekleyin ve tu¨ketmeyi aklınızdan bile gec¸irmeyin.

Öğün atlamamak da göbekten kurtulma yolunda önemli bir basamak. Az az ama sık sık beslenmeye o¨zen go¨stermeniz şart. Bu yolda ara o¨gˆu¨nler de oldukça değerli bir yer tutuyor, bilginize…

Detoksla yağ yakımınızı hızlandırın ve sabırlı olun

Bölgesel yağlanmadan özellikle karın bölgesinden şikayetçiyseniz yağ yakıcı detoks tariflerini de günlük beslenme programınıza dahil edebilirsiniz. Bu noktada tariflerini paylaştığım detoks suyu, yağ yakıcı çay, smoothie ve kürlerin size önemli ölçüde faydası olacaktır. Sakın es geçmeyin. Hem yağ yakımınızı hızlandıracak, hem de göbeğinizle vedalaşmanızı kolaylaştıracak ve açlığınızı bastıracak bu tarifleri evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ayrıca tek tip beslenme tarzından mutlaka uzak durmalı, sağlıklı beslenmeye uygun bir şekilde öğünlerinizi çeşitlendirmelisiniz.

Ve… Sabır, ille sabır… Bu yoldaki en önemli destekçimiz olacak olan sabır konusunda unutmamalıyız ki; gu¨zel s¸eyler o¨yle bir anda gerc¸ekles¸mez.

Diyetisyen Mehtap Yakut


Instagram: @dyt.mehtapyakut

YouTube-Dyt Mehtap Yaku