Youtube hakkında çok önemli !

harek@yokki
07-12-2007, 07:44   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
93 mesaj

Merhaba, bununla birlikte açtığım 3.konu oldu, merak ettiğim çok konu var ve mümkün olduğunca uygun yerlere yazmaya çalışıyorum, bildiğiniz gibi youtube'un flag menüsü değişime uğradı, önceden "hate speech" tıklayıp tepkimi gösteriyordum (ezberlemiştim) ama yenilenen menüden bişey anlamaz oldum ! ingilizcem yok, zamanının çoğunu youtube'da geçiren bir kullanıcı olarak İstenmeyen videoları en iyi nasıl şikayet edip silinmelerini sağlayabilirim ?
Detaylı şekilde anlatabilirseniz çok sevinirim.

medjaii
07-12-2007, 14:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
200 mesaj

arkadasım  video penceresinin hemen altında sağ tarafta       '!?flag'  düğmesi var ona tıklayıp videonun engellenmesi için bi neden seçiyorsun örneğin'sexüel içerik' veya 'şiddet' 'spam' gibi secenekler var uygun olanı sectikten sonra 'flag this video' düğmesni tıklaman lazım

harek@yokki
07-12-2007, 15:55   |  #3  
OP Üye
93 mesaj

Teşekkür ederim, Tamam flag düğmesini biliyorum ama 'sexül içerik, şiddet, spam' vs, bunların tümünü kapsayan seçenek hangisi ??

medjaii
08-12-2007, 01:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
200 mesaj

FLAG i tıkladıktan sonra  'select a reason' seceneği var.şikayet nedenini ordan secebilirsin.
aşagıda secenekleri cevirdim:
sexual content-sexüel içerik
violent or repulsive content-şiddet ve tiksindirici öğe içerikli
hateful or abusive content-küfürlü ve aşagılayıcı konuşmalar
harmful dangerous content-zararlı şiddet içerikli
infringes my rights-yasal haklarımın ihlali
ve spam

tabi bunların kendi içerisinde alt secenekleri de var

harek@yokki
08-12-2007, 03:47   |  #5  
OP Üye
93 mesaj

Bu yazdıklarınızı uyguladım sağolun, bir sorum daha olucak;
kulaktan dolma bilgilerle değilde emin olmak isterim, videoların bu şekilde flag'lenerek şikayet edilme mantığı nedir acaba, yani IP adreslerine göre mi, youtube'daki kullanıcı adlarına göre mi değerlendiriyor bunları site, mesela benim üst üste 100 kez flag düğmesine basıyor olmamın etkisi olur mu ???

Son Düzenleme: harek@yokki ~ 08 Aralık 2007 03:52
CU_GS7
08-12-2007, 12:17   |  #6  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Herkesin 1 uyarı hakkı olması mantıklı tabi.. 100 kere basman işe yaramamalı..

medjaii
10-12-2007, 01:06   |  #7  
Yıllanmış Üye
200 mesaj

büyük ihtimalle kullancı adlarına göre değerlendiriliyordur çünkü ip adresi kolay degistirilebilen bişey.tabi ki her kullanıcının tek hakkı olmalı aksi taktirde sevmediğin bi kişinin hiç gerek yokken videolarını yüzlerce kez flag leyip engellenmesini de sağlayabilirdin mesela.

harek@yokki
10-12-2007, 03:06   |  #8  
OP Üye
93 mesaj

Şikayet mekanizması kullanıcı adına göre işliyorsa o zaman
aynı e-mail adresine bağlı farklı kullanıcı adları ile yaptığımız flag'in işe yaraması gerekir ki işe yararsa tek adres ile 10 tane nick alıp flag'liyim, ama arkadaşımın bir videosu silindi ve aynı e-mail adresi ile açtığı diğer kullanıcı adlarına da erişemedi ???
1) Youtube, şikayet edenin 'kullanıcı adını' mı ?
2) Yoksa o kullanıcının hangi e-mail adresi ile kayıtlı olduğuna bakıp da mı dikkate alıyor ve siliyor videoyu ?
(tabi bu işin IP adresi ile alakası yoksa) Kafayı takmış durumdayım SoruSoruSoru

Son Düzenleme: harek@yokki ~ 10 Aralık 2007 03:37
medjaii
10-12-2007, 10:03   |  #9  
Yıllanmış Üye
200 mesaj

hmm eğer videosu silinen arkadasın aynı e-mail le acılmıs diğer hesaplarına erişemiyorsa bu da e-mail adresine göre işlem yaptıklarını gösterir.biraz düşününce daha mantıklı geliyor aslında. eğer yersiz videolar gönderen biri varsa tüm hesaplarını pasifleştirerek daha iyi bi çözüm elde edilebilir.ben adamların en iyi çözümü uyguladıklarına eminim zaten koskoca youtube:)

harek@yokki
11-12-2007, 04:36   |  #10  
OP Üye
93 mesaj

Bir soru işareti daha !
Videoları flag'leyen kullanıcı amacına ulaştığı zaman, nasıl oluyor da silinmesini sağladığı video sahibinin aynı e-mail adresine bağlı diğer kullanıcı adlarını biliyor ???
Youtube bu kişiye; "şikayet ettiğiniz video ile birlikte bu kişinin e-mail adresine bağlı tüm kullanıcı adlarıda silinmiştir,ahanda buyrun bunlar bu kişiye ait sitede kullandığı diğer isimlerin listesi" gibi bir mesaj mı gönderiyor ? yoksa bunun başka bir yolu daha mı mevcut bizim bilmediğimiz türden ??? Sorular,sorular...

Son Düzenleme: harek@yokki ~ 11 Aralık 2007 05:36
medjaii
11-12-2007, 12:09   |  #11  
Yıllanmış Üye
200 mesaj

işte bu konuda bi bilgim yok.ama youtube'un böyle bişi yapacağını sanmıyorum.yani e-mail e bağlı kullanıcı adlarını vermek gibi...