Youtube videoları izlerken player çökmesi

fcookie
27-07-2017, 20:23   |  #1  
fcookie avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Öncelikle herkese merhabalar,

Uzun süredir CHIP ailesini uzaktan takip eden ve birçok problemini burada yapılan bilgi paylaşımları ile aşmış bir insanım. Fakat yeni bilgisayarımı aldığımdan bu yana karşılaştığım fakat internette bu problemi işaret eden çok az forum başlığı bulduğum bir problemi sizlerle paylaşmak istedim ve düzenli bir CHIP üyesi olmak üzere aranıza katıldım. Hemen yaşadığım sorunu size tarif edeyim.

Youtube sitesinden bir videoyu açıp izlemeye başladığımda ortada hiçbir problem yokken (arkada işlemciyi, diski meşgul eden veya bir veri alışverişi sağlayan işlem bulunmamasına rağmen) video takılmaya, ses takılı kalarak çok rahatsız edici bir hale gelmeye başlıyor. Aklınızda canlanması için şöyle söyleyeyim; video açılıyor, 2-3 saniye geçiyor ve donma yaşanıyor. Ardından video en baştan veya kaldığı dakika/saniyeden oynamaya devam ediyor. Sonrasında tamamen donuyor ve player çöküyor. Açtığım hemen her videoda yaşama riskim oluyor yani bir iki defa ile kalan bir problem değil. Youtube oynatma kimliği ve özür mesajı çıkıyor player çerçevesinde. Sayfayı yenilemekten başka çarem kalmıyor. İnternette yabancı siteler üzerinde yaptığım araştırmalarda sadece birkaç konu başlığı bulabildim yani oldukça nadir karşılaşılan bir problem. Ayrıca aynı sorunu çok kolay bir şekilde tetiklemenin bir başka yöntemi de video oynarken jaka kulaklık takmak veya takılı olan kulaklığı çıkarmak. Bunu yapar yapmaz anında ortaya arıza çıkıyor. Ben başlarda ses kartı veya videoyu oynatan asıl parça olarak işlemciden şüphelendim. Fakat basit bir youtube videosu oynatırken böyle bir problem yaşanması işletim sistemi ve ses aygıtı arasındaki yazılımsal bir problem olduğu şüphesini arttırıyor. Driver güncellemesi vs. birçok yolu denedim fakat bir sonuç alamadım. Araştırdığım forumlarda da bunun Windows'un ses aygıtları ile iletişim kurduğu bir alt-sistem sorunu olduğu söyleniyor. Bu bilgisayarı günlük işlerimi halletmek ve okulda kullanmak, sunum yapmak üzere almıştım fakat böyle bir problem çıkarması beni şaşırttı. Tarayıcı değiştirme, işletim sisteminin daha eski stabil bir sürümünü kurmak da işe yaramadı açıkçası. Ayrıca şöyle bir detayı da belirteyim ki siber güvenlik ile ilgilenmemden dolayı diskimin bir kısmında 2017 yılında derlenmiş bir Kali Linux dağıtımı kullanıyorum. Linux üzerinde yüklü olarak gelen Firefox ESR tarayıcısında böyle bir problemle hiç karşılaşmadım. İşlemci performansından kaynaklı olarak video sayfasının yavaş açıldığı, ilk 1-2 saniye takılma yaşandığı oluyor fakat player hiç bir zaman çökmüyor. Windows ile ilgili bir problem ise bu; nasıl düzeltilebilir?

Sistem bilgim:

Marka/Model: Asus X502SA-XX176T
İşletim Sistemi: Windows 10 Creator's Update 64-bit
CPU: Intel Celeron Dual Core N3060 @ 1.60 GHz
Grafik Birimi: Intel HD Graphics 400
RAM: 4GB DDR3L
HDD: Seagate ST500LT012-1DG142
Ses Aygıtı: Realtek High Definiton Audio (ses chipsetinin model numarasını ne yazık ki henüz bulamadım.)
Tarayıcı: Chrome 59.0.3071.115(Resmi Derleme)(64 bit)(kohort: Stable)
Javascript: V85.9.211.38
Flash: 26.0.0.137
Kullanıcı Aracısı: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/59.0.3071.115 Safari/537.36

Şimdiden teşekkür ederim. Mutlu günler!

Son Düzenleme: fcookie ~ 27 Temmuz 2017 20:46 Neden: Ek bilgi girişi
White-Fox
28-07-2017, 11:49   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Ben tembel biriyim okumadım yazdıklarının hepsini aralardan seçip anladığım kadarıyla;

1-internet hızını test et , donmalar takılmalar bundan kaynaklı

2-İnternet hızın normal olabilir fakat sürekli bir kesilme yaşıyor olabilirsin onuda hızı test ederken grafikten bakarak anlayabilirsin çünkü player çökme nedeni budur zaten videonun yüklenmiş olan kısmının üstüne yükleme yaparken siz ufak bir git gel yaşarsınız sonra sizi videoyu yüklemiş olan olarak görmemeye başlar ve hata olduğunu zannedip sayfayı yenile der.İnternetinizde sürekli kesilme oluyor olabilir.

3-Bu sorun hakkında yapılcak çok fazla birşey yok , servis sağlayıcınla konuş + internetten değil problem dersen bazı browser eklentileri bu duruma sebep oluyor olabilir başka bir browser indirip dene.

Kolay gelsin.