yurt dışı laptop

history83
27-01-2009, 23:15   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
758 mesaj

arkadaşlar bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.anlayanlardan başından geçenlerden fikir istiyorum.almanyada olan akrabalarım var.dayımlar kesin emekli olup kesin dönüş yaptı fakat çocukları hala orda.hem çocuklarını görmek hem de hakları ölmesin diye 2-3 ayda bir gidip geliyorlar.bir dizüstü almaya karar vermiştim ki almanyadaki kuzenim oradan göndereyim teklifinde bulundu.peki dedim ama artısını eksisini düşünmemiştim.bu konuda bilgilerinizi bekliyorum.nasıl bir seçim değer mi?

bwhiteb
27-01-2009, 23:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,354 mesaj

almanya da ne kadar ucuzdur bilemm pek ucuz olacagını sanmıyorum abd de daha uygun alırsın tanıdık varsa abd ye yönel.

eksilerine gelince klavye.garanti ve yabancı dile işletm sistemi.klavyede bazı tuşlar olmaz tr olmadıgı için ama çok da sorun olmaz işletim sstemini silip tekrar kurunca tr olur ama garanti işi biraz yaş arıza yaparsa garantisi olmadıgı için cebinden ödersin.

kendince düşün işine gelirse al ben olsam alırdım.

history83
27-01-2009, 23:30   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

başka seçeneğim yok olursa almanyadan olcak.aslında bana çok mükemmel bişey gerek değil.kendi kullandığını bile gelirken getirse olur.garanti çok önemli ama zaten bişeyin garantisi bittiği gün bozulmaya başlıyo.Türkiyede parça problemi olmayacak bir model almak isitiyorum.bazen bilgisayarı taşımak gerekli oluyor o gibi durumlarda beni kurtarsa olcak.vergi işi falan nasıl oluyor acaba?dediğin gibi işletim sistemi problem değil.klavye olayına gelince görmüştüm laptopa tıpkı masaüstü gibi klavye takmışlar.öyle bişey karakter sorunu için bi ilaç olur mu?

_cypher_
27-01-2009, 23:34   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj

yurt dısı garantili bisi alabilirsin ama o da baya tuzlu olur :)

windowsun dili farklı olur deiştirirsin(vistalizor die arat forum da nasıl olcagı war)

klavye farklı olur(almanca baya farklı oluo :P) onuda stiker ile halledersin baska bi + sı - si yok

bwhiteb
27-01-2009, 23:39   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,354 mesaj

vergi işi bildiğim kadarıyla şöyle gelirken çantasına koyup getiryor gümrük ödemiyor.ama sınırlı sayıda bir adet getirebiliyor sanırım yani 1 kişi =1 laptop

garanti dışında ki faktörler çok önemli değil.garantide problem olmaz aslında düşürmediğin sürece fiyatı çok uygunsa al bence ama arada 100-150TL varsa burdan al.zaten dediğim gibi almanyada çok ucuza bulamazsın

DaRWeLL
27-01-2009, 23:40   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

Bu konuda voltaj değerlerinin uymaması, güç girişlerinin türkiyeye uygun olmaması gibi sorunlar duymuştum.ne derece doğru bilmiyorum ama bunlarıda bi araştır.sonra elinde kalmasın alet :)

history83
28-01-2009, 00:01   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
758 mesaj

voltaj almanya-avrupa olduğundan bir problem çıkmaz sanıyorum.aslında almışken bu tür şeylerin en güncel ve son modellerine bakmak lazım malum teknoloji çok hızlı ama bir de ne için alacağin beklentilerin ve maddiyatın da var.masaüstüsü 1,5gb ram ve işlemcisi sempron3000+ vs.konfigürasyonlu olan biri için :) aşırı bi beklentim yok.akrabalardan 3 ayda bir gelip gidenleri var.gelirkenken kendi laptoplarını getiriyorlar birine kullandığı cihazı bırak git demek o zaman benim işimi görcek galiba