Yüzme antrenmanı konusunda yardım istiyorum

eturker
17-04-2012, 17:46   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

Öncelikle herkese merhaba.Çok sevdiğim bir spor olan yüzmeyi her gün yapmaya karar verdim fakat programımı nasıl ayarlayabilirim bilemiyorum.Her gün belirli egzersiz hareketleri yapıyorum(şınav, mekik gibi).Akşamları da haftada iki kere bir dövüş sporuna gitmeyi düşünüyorum.Daha başlamadım.Sizce bu günde kaç saat yüzmeliyim?Zaman sıkıntım yok.Ayrıca yaşım 16, kilom 74-75, boyum (en son geçen sene ölçülmüştü) 1.80.Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

LENO7
17-04-2012, 19:30   |  #2  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

ilk önce yüzmek için kollarını yorman lazım..kol hareketleri yap..ip atla..ve birde koşu yap..bu sayede yüzme yaparken zorlanmazsın ve kolay kolay öğrenirsin...

Kapalı Hesap (221406)
17-04-2012, 20:15   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
841 mesaj

avuç için karşıya bakacak şekilde barfix çek, / ve yorulduğun zaman bırakmadan barfixte asılı kal .
maksat yüzme ise kolların ve parmakların böyle çelik gibi olur, kulaçlarında yorulmaya karşı kan akışın kanatlarına (kollarına ) daha çok yol ( kan akışı )  sağlar. birde çok zeytin yağı günde yarım çay bardağı benden sana tavsiye ,
vücüttaki ve özellikle göremediğimiz kılcal damarkarda kan akışını inanılmaz tetikliyor, / kafayı dinç tutuyor yani. ayrıca zeytin yağı eklemlerin esnekliğinide iyi tutar, vücut alıştığı zaman ısınmaya bile gerek kalmıyor bazen..

Kapalı Hesap (200174)
17-04-2012, 20:56   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj
Alıntı: LENO7  
ilk önce yüzmek için kollarını yorman lazım..kol hareketleri yap..ip atla..ve birde koşu yap..bu sayede yüzme yaparken zorlanmazsın ve kolay kolay öğrenirsin...
Kahkaha
Bacaklarınıda kullanarak yüzebilirsin
17 yıldır  yüzerim deniz havuz farketmez yeterki su 3 metreden fazla olsun
Arkadaşım yüzme sporunda sadece kolların güçlü olacak diye bir kural yok vücudun demir gibi olmalı sağlam yüzücü olmak istiyorsan
Birde hergün 2-3 saat antrenman yap yüz staj yap yani. Vücudun kolun bacağın gelişsin
Not denizde yüzerken şortuna toplu iğne sok sana zarar vermeyecek şekilde dursun orda
Eğer denizin ortasında bacaklarına kramp girerse toplu iğneyi o anda bacağına batırırsan kramp geçecektir....Ve buda boğulmamanı sağlayacaktır...
Boğulma vakalarında %10'luk pay acemi yüzücülerin kramp geçirmesinden kaynaklanır...

Uzman yüzücü olacam diye canından olma.. Akıntı olan yerlerede girme... Yüzmeyi kavrayana kadar...
Birde su üzerinde hareket etmeden kolunu bacağını kullanmadan batmadan durmayı kavra
Yaz gelsede denize girsek yav Üzgün
Kolay Gelsin..

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (197791) ~ 17 Nisan 2012 21:06
eturker
18-04-2012, 18:53   |  #5  
OP Yeni Üye
21 mesaj

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.Açıkçası amacım profesyonel yüzücü olmaktan çok güzel görünen özellikle sağlam bir vucuda sahip olmak.Barfiks olayını yapmaya başladım şimdilik uzun süre asılı kalmayı deniyorum.Yazın okul bitince en azından bu antrenmanlara başlayıp kol ve bacakları güçlendireceğim.Suda kelebek yüzmek hariç bildiğim çoğu hareketi yapabiliyorum(suda batmadan durmak, takla atma gibi hareketler).16 yaşındayım çok küçük yaşta başladım yüzmeye sadece 2 ay falan kursa gittim gerisini yapanlardan baka baka geliştirdim :) .Ama sorunum sürekli ara verdim.Misal 2 ay gittim 6 ay gitmedim.Bu sefer ara vermemeyi planlıyorum.

Günlük 2-3 saatlik havuzda yüzme işe yarar mı? Yoksa ne kadar fazla o kadar iyi gibi bir olay söz konusu mu?Mesela 4 saat yüzsem 2 saatten faydalı olur mu?

Kapalı Hesap (200174)
18-04-2012, 19:00   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj
Alıntı: eturker  
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.Açıkçası amacım profesyonel yüzücü olmaktan çok güzel görünen özellikle sağlam bir vucuda sahip olmak.Barfiks olayını yapmaya başladım şimdilik uzun süre asılı kalmayı deniyorum.Yazın okul bitince en azından bu antrenmanlara başlayıp kol ve bacakları güçlendireceğim.Suda kelebek yüzmek hariç bildiğim çoğu hareketi yapabiliyorum(suda batmadan durmak, takla atma gibi hareketler).16 yaşındayım çok küçük yaşta başladım yüzmeye sadece 2 ay falan kursa gittim gerisini yapanlardan baka baka geliştirdim :) .Ama sorunum sürekli ara verdim.Misal 2 ay gittim 6 ay gitmedim.Bu sefer ara vermemeyi planlıyorum.

Günlük 2-3 saatlik havuzda yüzme işe yarar mı? Yoksa ne kadar fazla o kadar iyi gibi bir olay söz konusu mu?Mesela 4 saat yüzsem 2 saatten faydalı olur mu?

Kendine bi çizelge hazırla günde 3 saat yüz..
havuzda denizde farketmez yeterki yüz

Selimcan Ikizek
08-06-2016, 23:30   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

Türkiye'de yüzmenin faydaları nı bilen kişi sayısı ne kadar artarsa sağlıklı bir vücuda sahip olan. Kişi sayısı %100 artar yüzme kadar vücuda faydalı bir eylem yok.!

Siyasetcilife
28-10-2016, 14:45   |  #8  
Taze Üye
2 mesaj

Hocam kesinlikle yüzmenin faydalarını öğrendikten sonra bende paraya kıydım ve yüzme hocasından özel ders aldım tavsiye ederim vücuda 10 tane faydasını öğrenmek yetti bana.

Son Düzenleme: Siyasetcilife ~ 28 Ekim 2016 14:45