ZALMAN CNPS9500 LED vs ARCTIC COOLING FREEZER7PRO

ocean_of_anka1
13-01-2007, 21:00   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
144 mesaj

arkadaşlar bi fan alacağım ama kararsızım almayı düşündüğüm 2 fanda çok övülüyor, ama zalman 2 katı fiyatta. bende işlemci olarak intel e6300 anakart asus p5b var, overclock istiyorum fakat hangi fan bilmiyorum. chipin e6300 overclock testinde arctic cooling freezer 7 pro kullanılmıştı sonuç ise 2,8ghz ve üstünde stabil sıcaklık değeriydi. ben zalman ondan daha iyimi onu bilmek istiyorum  arctic 60ytl iken zalman 120ytl. gereksiz ödeme yapmak istemiyorum ama sonradan başımın ağrımasını hiç istemiyorum bu yüzden performansı öncelikli tutuyorum. bu paraya değermi yani overclock ile benim işlemciyi 2,8GHz e çektiğimde hangisi daha iyi bi soğutma sağlar.
bu arada zalman alırsam zalman ile farklı bi macun kullanacağım Coollaboratory Liquid Pro.
(()
(ilgili diğer linkler:
zalman::
arctic::)
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim:)

ufuks
13-01-2007, 21:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Zalman yada bi baskasi o.c sadece fanla gerceklesen bisey degil anakart ve ramlarde cok onemli.Overclock potansiyeli iyi olan anakartlar 150$ve ustu.Fan secimine gelince zalmanlar islemci,ramler ve anakrt sogutcusuna kadar sogutuyolar.Kasana uyup uymadıgını arastırıp al.Zalma iyi secim.

cell-o
13-01-2007, 21:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

öncelikel şunları belirtiim.fan seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;
alacağınız fan bir kere tavsiyem marka yapmış  bir cihaz almanızı öneririm.sonra bakmanız gerekenler fan'ın örnek olarak  ARCTIC COOLING FREEZER7PRO veriyim.
özellikleri;
Heat Sink:                 104 x 58 x 126.5 mm       
Fan:                 107 x 43.5 x 96 mm       
Overall Dimensions:                 107 x 96.5 x 126.5 mm       
Rated Fan Speed:                 300 - 2500 RPM (PWM)       
Power Consumption:                 0.16 Amp.       
Air Flow:                 45 CFM / 77 m3/h       
Weight:                 520 g       
Noise Level:                 0.9 Sone       
Thermal Resistance:                 0.17°C/Watt       
Thermal Interphase Material:                 Pre-applied MX-1 Paste       
Warranty:                 6 Years

burada gördüğünüz gibi öncelikle fan'ın boyutları anakartınıza ve de kasanızın yapısına uymalı.sonra fan'ın yaptığı devirde çok önemlidir.çünkü yüksek devirler sizi gerçekten rahatsız edecektir.tavsiyem 2000RPM-3000RPM olmasıdır.bunlara dikkat ediniz.çekeceği güç önemli değil.zaten fazla çekmez.sonra önemli noktaya gelelim.fan'ın 1 saat içinde dışarı attığı hava miktarı/air flow:birimi CFM olarak belirtilir.)buna çok dikkat ediniz.bu fan'ın 45 CFM değeri fena sayılmaz.daha da fazla olursa çok süper olur.mantık olarak az devir büyük fan kanatlarıyla daha fazla hava akışı sağlamaktadır.ses seviyesi 0.9 sone yeterlidir.daha da sessiz modellerde mevcuttur.birde bu ses  daha çok fan kanatlarından çok kullanılan rulman teknolojisine bağlıdır.fanlarda kullanılan rulmanlar 1.dual ball bearing 2.sleeve bearing 3.rifle bearing vardır.bunların arasında avanatajlarına göre sıralarsak 1.dual 2.rifle 3.sleeve tavsiyem dual ball rulman olmasıdır.hem yüke dayanıklılığı,ısıya ,vede çalışma süresi gibi avantajlarıdır.buna dikka ediniz.
zalman örn alacak olursak
hava akışı 24 CFM kapasiteye sahiptir.bunun artısı kullanılan malzemenin kaliteli olmasıdır.fakat tavsiyem fan olarak da
Ultra / X-Wind / Socket 775 / Copper / CPU Cooling Fan to 3.8ghz
özellikleri;
Fan Type           CPU Fan       

Socket Type           775       

Maximum Processors Supported           Intel P4 LGA775       

Fan Speed           2000 RPM       

Noise Level           25 dBA       

Air Flow           78.5 CFM       

Heatsink Material           Copper       

Bearing Type           Dual Ball       

Voltage           12 V       

Power Consumption           4.8 W       

Connector(s)           3-Pin Motherboard       

Fan Dimensions           120 x 120 x 25 mm       

Heatsink Dimensions           129 x 129 x 55 mm       

Life Hours           50,000 hours

gördüğünüz açık ara fark vardır.birde termal macun olarak da artic silver ,coolermaster tavsiye ederim.

kolay gelsin.

Son Düzenleme: cell-o ~ 13 Ocak 2007 21:41
İtacHi_
14-01-2007, 07:59   |  #4  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

zalman deyom başka bişe demeyom.sen fiyatına bakma.diğerlerinden fazla olabilir ama ömrü ve soğutmassı çok iyidir.