zamanda yolculuk mümkün mü?

egemengiga
14-10-2006, 11:39   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,298 mesaj

slm, asagidaki siteyi merakli olanlar dikkatli bir sekilde incelesin. sitenin solunda bulunan menuleri tek tek gezin. ve yorumlarinizi paylasin. ama hepsini incelemeden bir kaniya varmayin lutfen...

bu konuyu Hi-Tech ve Yeni Teknolojiler bolumne yazacaktim ama teknolojiler eski sayilir ve o bolume bu kadar ilgi yok nedense.

Son Düzenleme: egemengiga ~ 14 Ekim 2006 15:55
ufuks
14-10-2006, 17:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Bu siteye ben bakmıstım öncelerden.Isık hızıyla hareket edilirse gecmise dönülecegini bende duymustum.Hatta boyutlar arsı değişim felan.Dönülse iyi mi olur kötü mü olur onu bilemiyorum

omer_6134
07-06-2007, 22:42   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

gerçekten ilginç aklım almıyor nasıl ışınlancaz?buun açıklamasını bilen var mı?

boris1
08-06-2007, 11:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
209 mesaj

bence mümkün değildir

mesela boğaz köprüsündesiniz boğaz köprüsünü görmek sizin için "an" köprünün ilerisinde olan biri için "geçmiş" köprüye henüz gelmemiş biri içinse "gelecektir".

yani geçmişe ve geleceğe gitmek olanaksızdır.

teknik olarak düşünürsek sadece an vardır.ama düşünsel olrak geçmiş vardır.gelecekte planlana bilir hayal edilebilir.

zaman göreceli bir kavramdır.ben böyle düşünüyorum

ışık hızıyla sadece yer değiştirilebilir.

Son Düzenleme: boris1 ~ 08 Haziran 2007 11:26
ExCeLLiuM
08-06-2007, 19:22   |  #5  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Bence mümkün. Einstainin görelelik kuramını bir inceleyin. Yüzyılın bilimadamı zamanı yavaşlatmanın formülünü açıklıyor. Şu an deneyemiyoruz çünkü o şartları ve koşulları gerçekleştirecek teknoloji yok elimizde.

Ayrıca uzaydaki karadeliklerin bir zaman tüneli olduğu varsayımıda mevcut. Karadeliğe yaklaştıkça zaman yavaşlar, tam sınıra geldiğinizde zaman durur. Karadelik sizi içine doğru çekmeye başladığında ise zaman geriye sarar!

Size hikaye gibi gelebilir bu ancak, unutmayın İmkansız Diye Bir Şey Yoktur.

Impossible Is Nothing!

theironman
08-06-2007, 19:51   |  #6  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

back to the future yani geleceğe dönüş filmini izledim şu son iki günde, 3'ünü birden. Eski yapım, güzel bir filmdi. Zamanda yolculuk mümkün değil elbette, ama ütopik bir şey de olsa insana hoş geliyor, sahi olsa nasıl olurdu.

chiemsee111
11-06-2007, 03:21   |  #7  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Mümkün olsaydi eger, gelecekten birileri gelip bize cooktaaaan anlatmis olurlardi bu teknolojiyi. Yada gizli gizli gelip gidiolar Kahkaha

Bu arada Gelecege dönüs filmi bu konuda yapilmis en eglenceli ve seyre deger filmdir ancak bilimsel bakis acisi en basite indirgenmis cöple filan calisan ´makine ile beni hep güldürmüstür. Nerdeyse yoldan gecenlerden " bir el atinda isinlanalim abii" diyeceklerdi filmde...Kahkaha

Son Düzenleme: chiemsee111 ~ 11 Haziran 2007 03:22
KusTaH
11-06-2007, 12:47   |  #8  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

geçmişe yolculuk olsa dünya tarihini kökünden değiştirmek isterdim :D

Borga-x
11-06-2007, 13:09   |  #9  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
KusTaH
geçmişe yolculuk olsa dünya tarihini kökünden değiştirmek isterdim :
İşte bu yapacagın en buyuk hata olurdu. O zaman herkezin geleceği ile oynamış oluyorsun.Bunu bır dusun.
Mesela geçmişe gittin ve sevdigin birisini kurtardın dıyelım. Buna bağlı olarak senin ve o kısının cevresınde olan herkesın hayatını değiştirmiş oluyorsun. Cevresının de hayatını değiştirdiginde cevresındekı ınsanlarında hayatını değiştirirsin.Bu boyle bir sekilde büyür gider. Şöyle düşün sevidigin insanı birisi öldürdü diyelın (allah göstermesin farzedıyoruz).Sen geçmişe gittin ve sevdıgın ınsanı kurtardın.Bu sefer yakalanıp hapse atılması gereken (kı bu turkyıede en az 1 sene )adam sokaklarda hala dolaşıyorsa ilerde belkı de benım sevdıgım ınsanı ve başka ınsanları öldürecek(yakalanmadıgını fazedersen)......

Eee artık gerısını ben kurmıyım mantık yürüterek bunu çok guzel bır sekılde çözebilirsin.Tam bir paradox yanı...

Mesela ben geçmişe gidip Ataturke gençliğinde çok içki ve sigara içersen öleceksin desem ve atamız biraz daha yaşamış olsa belkı Tuürkiye'nin durumu daha başka olurdu.Buna bağlı olarak toplumun durumu, sosyal yapısı ve bunun gibi düşünebileceğin hersey değişirdi....Şok olmuşŞok olmuşŞok olmuşŞok olmuşŞok olmuşHmph

saymex
11-06-2007, 13:53   |  #10  
Yıllanmış Üye
298 mesaj

Böyle saçmalıklar inanmayalım insanların elektronlara ayırp bir yerden bir yere işınlamak mümkün olabilir ama
ama zaman içinde dolaştırmak kadar saçma bişi yok inanmayalım arkadaşlar böyle saçmalıklara......

saymex
11-06-2007, 13:55   |  #11  
Yıllanmış Üye
298 mesaj

Hem buların ellerinde gerçek bir kanıt olsaydı bu yolculuk hakkında onlar gerçek delileri neden kullanmamışlar
filimden alıntı yapıp fotoğraflar kullanıyorlar
bunlar bence yeni bir sinama filmi çekecek onun için fikir arıyorlar Kahkaha

hamza123
11-06-2007, 15:45   |  #12  
Yıllanmış Üye
991 mesaj

arkdaşlar boş işler yaw bunlar sanki olsa ömrümüz yetecek görmeye

saymex
11-06-2007, 15:50   |  #13  
Yıllanmış Üye
298 mesaj
hamza123
arkdaşlar boş işler yaw bunlar sanki olsa ömrümüz yetecek gö
AlkışAlkışAlkışAlkışAlkış

KusTaH
11-06-2007, 16:11   |  #14  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

ben dünya tarihini kökünden değiştiririm derken : mesela , cengizhan ın soykırımlarına engel olurdum , avrupalıların amerika kıtasında yaptıkları soykırımlara engel olurdum , afrikada yapılan soykırımlara ve manda yönetimlerine engel olurdum , S.S.C.B nin türklere yaptığı soykırımlara engel olurdum . filistin topraklarının satılmasına engel olurdum . vs vs vs yanii iyi yönleriyle tarihi değiştirirdim . buda benim hayalim :) hayaller de olmasa...