ZEYTİNYAĞI

viking20
03-12-2008, 18:07   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2006

 

ZEYTİNYAĞI


Doğanın insanoğluna armağan ettiği
en değerli besinlerden biridir zeytinyağı.
Bu mucizevi yağın, sağlık açısından sunduğu nimetler saymakla bitmez. Çocukluktan yaşlılığa yaşamımızın her döneminde zeytinyağı, sağlığımızı birçok açıdan olumlu yönde etkiler. Gelin, zeytinyağının vücudumuz üstündeki etkisine birlikte bir göz atalım.
Zeytinyağı ve kalp sağlığı
Birçok araştırma, kalp sağlığı açısından yararlı besinlerin başında zeytinyağının geldiğini gösteriyor. Dünyada kalp hastalıklarının en az görüldüğü ülkeler, zeytinyağının yoğun olarak tüketildiği Akdeniz ülkeleri. Zeytinyağının kalp sağlığı üstündeki en önemli etkisi, kandaki “kötü kolesterol” miktarını düşürmesi. Kalbimizin en büyük düşmanlarından biri olan kolesterol, damarlarda birikerek kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Zeytinyağı, kandaki kolesterol miktarını kontrol ederek damar tıkanıklığını önlemede yardımcı olur. Ancak zeytinyağının kalp ve damar sağlığımıza olumlu etkisi bununla sınırlı değil. Zeytinyağı, tansiyonun kontrol altında tutulmasında da önemli bir rol üstlenir. Özellikle kalp ve damar sağlığı için önerilen zeytinyağının, sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlarken, tansiyon, gastrit ve ülsere karşı da koruyucu etki yaptığı kaydediliyor.
Ayrıca kolestterolden diş çürüğüne, cilt bakımına kadar birçok rahatsızlığın doğal çözümü olarak nitelendiriliyor
Vitamin deposu
Zeytinyağının içeriğinde bulunan E vitamini kansere karşı koruyucu etki yapıyor ve saç dökülmelerine karşı da iyi geliyor. A, D, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, az miktarda demir, bakır, manganez gibi mineraller, kemik gelişimini sağlıyor.
Kandaki kötü huylu kolestrol denilen ‘‘LDL''yi temizleyen zeytinyağı, iyi huylu kolestterol denilen ‘‘HDL''yi de yükseltiyor. Diyabet hastaları için ise kan şekerinde düşme sağlıyor.Son yıllarda diyabet hastalarının sayısının arttığını belirten Beslenme Uzmanı Lale Özbek, ‘‘Özellikle bu hastalıkta diyete çok dikkat etmek gerekiyor. Zeytinyağı kullanımı diyete yardım ettiği gibi birçok fayda sağlıyor'' diye konuşuyor. Toplum olarak oldukça yağlı ve tuzlu yemek yediğimizi belirten Özbek, ‘‘Kızartmaya, tatlıya, çay ve kahveye çok yer veriyoruz. Tahıl grubu ve sıvı yağ nispeten daha az tüketiliyor. Bir an önce beslenme şeklimizi değiştirmemiz ve bir dengeye oturtmamız gerekiyor'' diyor.
Son yıllarda diyabet hastalarının sayısının arttığını belirten Beslenme Uzmanı Lale Özbek, ‘‘Özellikle bu hastalıkta diyete çok dikkat etmek gerekiyor. Zeytinyağı kullanımı diyete yardım ettiği gibi birçok fayda sağlıyor'' diye konuşuyor. Toplum olarak oldukça yağlı ve tuzlu yemek yediğimizi belirten Özbek, ‘‘Kızartmaya, tatlıya, çay ve kahveye çok yer veriyoruz. Tahıl grubu ve sıvı yağ nispeten daha az tüketiliyor. Bir an önce beslenme şeklimizi değiştirmemiz ve bir dengeye oturtmamız gerekiyor'' diyor.
Bir insanın alması gereken günlük kalorinin yüzde 30'unun yağlardan gelmesi gerektiğini kaydeden Özbek, ‘‘Bunun yüzde 10'u doymuş, yüzde 10'u tekli doymamış (Zeytinyağı), yüzde 10'u ise çoklu doymamış (Ayçiçek yağı, soya yağı) yağ asitlerinden oluşmalı. Daha fazlası gereksiz'' diye konuşuyor. Günlük yemek sırasında et, süt ve tavuk gibi yiyeceklerden doğal yollarla yağ alındığını belirten Özbek, ekstra yağ alınmasını önermiyor. Sakatat, krema, mayonez, kaymak, gibi yiyeceklerde çok fazla yağ bulunduğunu hatırlatıyor.
Zeytinyağı ve sindirim
Yağlar, midede değil bağırsaklarda sindirilirler. Zeytinyağı, yağların içinde en kolay hazmedilenidir. Çünkü zeytinyağı, diğer yağlardan farklı olarak, midede bulunduğu sürede sindirim için gereken mide asitlerini azaltmaz. Midede kısa bir süre kaldıktan sonra bağırsaklarda sindirilir. Buna ek olarak zeytinyağı, sindirim için vazgeçilmez olan salgıları da olumlu yönde etkiler. Safra kesesinin kolesterolden temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kabızlığı önleyerek bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.
Zeytinyağı ve çocuk sağlığı
Çocuklar için beslenme, yetişkinler için olduğundan çok daha önemlidir. Çünkü, çocukluktaki beslenme, tüm yaşamı etkiler. Yaşamın ilk yıllarında beynin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi, beslenmeyle doğrudan bağlantılıdır. Çocuk beslenmesinde yağlar, yaşamsal bir rol oynar. Zeytinyağı, bu açıdan da vazgeçilmez bir besindir.Yaşamın temel koşulu, vücut hücrelerinin sürekli olarak kendilerini yenileyebilmeleridir. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde çok hızlı olan hücre yenilenmesi, yaş ilerledikçe azalır ve yavaşlar.Beslenme ile yaşlanma arasında güçlü bir ilişki vardır. Besinler vücudumuzda enerjiye çevrilirken oksidan denilen bazı maddeler açığa çıkar. Hücre gelişimini olumsuz yönde etkileyen oksidanlar, yaşlanma sürecini de hızlandırır. Antioksidan adı verilen bazı maddeler ise, oksidanların olumsuz etkisini ortadan kaldırır. Başta E vitamini olmak üzere çok sayıda antioksidan madde içeren zeytinyağı, hücreleri yeniler, doku ve organların yaşlanmasını geciktirir.Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan bir başka sorun da, kireçlenmedir. Aralarında kalsiyumun da bulunduğu bazı mineraller, kireçlenmeyi önler. Zeytinyağı, bu minerallerin vücuttaki etkisini artırarak kireçlenmeye karşı önemli bir rol oynar.
Zeytinyağı ve şeker hastalığı
Şeker hastalığı, vücudumuzda insülin hormonunun eksikliğine bağlı olarak kan şekeri dengesinin bozulmasına ve kandaki şeker düzeyinin ani olarak yükselip düşmesine yol açan bir hastalıktır. Son yıllarda yürütülen bazı araştırmalar, zeytinyağının, şeker hastalığının vücutta neden olduğu bazı rahatsızlıkları önlemede yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bunlardan en önemlileri, kalp ve damar hastalıklarıdır. Şeker hastalığına bağlı olarak, kandaki kolesterol miktarı yükselir. Zeytinyağı ise, kolesterolü kontrol altında tutarak, kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur.Şeker hastalığının bir başka yan etkisi ise, sindirim sırasında daha fazla oksidan maddenin açığa çıkmasına yol açmasıdır. Daha önce de dediğimiz gibi, zeytinyağı, içerdiği antioksidanlar sayesinde oksidanların olumsuz etkilerini büyük ölçüde azaltır. Zeytinyağı ayrıca, kan şekerinin kontrol edilmesine de katkıda bulunur. Sonuç olarak, zeytinyağı, şeker hastaları için son derece uygun bir yağdır.
Üç tip zeytinyağı var
Asit derecelerine göre 3 tip zeytinyağı bulunduğunu belirten Özbek, bunları şöyle açıklıyor: ‘‘Natürel zeytinyağı tipi, süper kalite için gerekli tüm koşulları içermesinden dolayı en yüksek biyolojik değere sahip. Tadı hafiften, keskin aromaya kadar değişir ve asit derecesi yüzde 3.3'ten az olduğunda tüketim için uygun kabul edilir. Rafine zeytinyağı asitliği yüzde 0 ile 0.3 dereceye kadar değişen ve aroması olmayan bir zeytinyağıdır. Tüketime uygun olmamakla beraber, rafine zeytinyağı ülkemizde tek başına kullanılmamaktadır. Riviera tipi zeytinyağı ise rafine ve natürel zeytinyağlaının belli oranlarda karışımından elde ediliyor.''
(Alıntı)
----

Son Düzenleme: viking20 ~ 03 Aralık 2008 18:55
centipede
03-12-2008, 23:28   |  #2  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
344 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2007

konunun burada ilgi alakasını çözemedim.
bildiğimiz konularda...
yoksa sabah akşam anakarta birer damla damlatmak gerekiyorduda bunumu ima etmek istiyorsun dostum... :))

physfg
04-12-2008, 00:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,687 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

burası teknoloji,BİLGİ,BİLİM,paylaşım forumu...

anladın sen onu anladın...

bir ege'li olarak konudan oldukça memnunum ...herşeye şifa...tabi sen anakarta da damlatabilirsin...belki ona da iyi gelir :)

viking yanlış anlama sana destek için yazmıyorum :) :)

arada bilimsel konular açtığım için kendimi hedeften nasibini almış hissettim...

Banned
04-12-2008, 00:34   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008
centipede
konunun burada ilgi alakasını çözemedim.
bildiğimiz konularda...
yoksa sabah akşam anakarta birer damla damlatmak gerekiyorduda bunumu ima etmek istiyorsun dostum... :))
konu zaten "diğer konu dışı" başlığında paylaşılmış yani burada üyeler istedikleri her konu hakkında başlık açabilirler,bu konu başlığında açılan her mesajın illa teknoloji ya da bilgisayarla ilgili olması gerekmiyor burası bir nevi serbest kürsü gibi anlayacağın.

centipede
04-12-2008, 12:15   |  #5  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
344 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2007

aslında benimkisi bir latifeydi anlayacağınız...
kendimce şaka yapmak istedim.
madem sizinkisi serbest köşe, benimkiside serbest köşe latifesi.
ancak;
sadece tıklanma sayısı artsın mantığıyla serbest köşe adı altında isteyen herşeyi yazabiliyorsa...
yazsın kardeşim lafımız yok ..
bazıları serbest köşede 'çocukluğumuzda ki oyunlarmıdır yaptıklarımızmıdır '' adı altında deli saçması tam bir psikolojik vaka konulu yazılarınıda yazabiliyorsa sizinkisi günahsız sayılır.
ben ''chip forum nedir'' diye 100 kişiye sorsam 99 tanesi teknoloji der diye düşünüyorum.
işte o 1 taneside sanırım zeytinyağı... kedi nasıl boğulur.. gibi konuların tartışıldığı bir forum sitesi der.
aslında işte buna dikkat çekmek istemiştim.
amacımız tıklanma sayısını arttırmaksa foruma girerken öyle bir proğram yerleştirirsiniz 10 kere tıklanmadan forum açılmaz yada öyle açılması istenir.
konunuz harika. doğa mucizesi. k.kerim'de yeri var. ayetle belirtilmiş. yani söz yok. ama sergilenecek yeri burası değil diye düşünüyorum.
emeğinize saygı duyuyor. iyi günler diliyorum.

sargom
04-12-2008, 13:59   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederiz

viking20
04-12-2008, 23:22   |  #7  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2006

[sadece tıklanma sayısı artsın mantığıyla serbest köşe adı altında isteyen herşeyi yazabiliyorsa...
yazsın kardeşim lafımız yok ..]centipede den alıntı.
1-konudışı ve eğlence bölümüne gönderilen mesajlar,üyenin mesaj sayısına ilave edilmezler.
2-içi boş mesaja bu forumda en çok sinirlenen ve karşı olan kişi benimdir.Bunu da herkez bilir,hatta mesajlarımdan sonra bana teşekkür edilmesini yasaklamış kişiyim.
3-lütfen ilk önce forum kurallarını iyi okuyun.Diğer savunduğum tez(yargısız infaz yapmamak için):önce bilgi sonra fikir\yorum.
4-sanırım yeterince açıklamışımdır.Yani zeytinyağı başlıklı yazım salt bilgilendirmek içindir.
5-mesaj sayımı artirmaya ihtiyacım var mı dersin?

Son Düzenleme: viking20 ~ 04 Aralık 2008 23:29
TuncaBozkurt
06-12-2008, 17:23   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4,805 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2006
viking20
[sadece tıklanma sayısı artsın mantığıyla serbest köşe adı altında isteyen herşeyi yazabiliyorsa...
yazsın kardeşim lafımız yok ..]centipede den alıntı.
1-konudışı ve eğlence bölümüne gönderilen mesajlar,üyenin mesaj sayısına ilave edilmezler.
2-içi boş mesaja bu forumda en çok sinirlenen ve karşı olan kişi benimdir.Bunu da herkez bilir,hatta mesajlarımdan sonra bana teşekkür edilmesini yasaklamış kişiyim.
3-lütfen ilk önce forum kurallarını iyi okuyun.Diğer savunduğum tez(yargısız infaz yapmamak için):önce bilgi sonra fikir\yorum.
4-sanırım yeterince açıklamışımdır.Yani zeytinyağı başlıklı yazım salt bilgilendirmek içindir.
5-mesaj sayımı artirmaya ihtiyacım var mı dersin?
Bildiğim kadarıyla artık o uygulama yok.

ekleme: Bu mesajla bunu denemiştim aslında. Dediğim gibi, Konu Dışı'na yazılan mesajlar artık toplam mesaj sayısına ilave ediliyor.

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 06 Aralık 2008 17:24
CU_GS7
06-12-2008, 23:33   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6,371 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2006
centipede
aslında benimkisi bir latifeydi anlayacağınız...
kendimce şaka yapmak istedim.
madem sizinkisi serbest köşe, benimkiside serbest köşe latifesi.
ancak;
sadece tıklanma sayısı artsın mantığıyla serbest köşe adı altında isteyen herşeyi yazabiliyorsa...
yazsın kardeşim lafımız yok ..
bazıları serbest köşede 'çocukluğumuzda ki oyunlarmıdır yaptıklarımızmıdır '' adı altında deli saçması tam bir psikolojik vaka konulu yazılarınıda yazabiliyorsa sizinkisi günahsız sayılır.
ben ''chip forum nedir'' diye 100 kişiye sorsam 99 tanesi teknoloji der diye düşünüyorum.
işte o 1 taneside sanırım zeytinyağı... kedi nasıl boğulur.. gibi konuların tartışıldığı bir forum sitesi der.
aslında işte buna dikkat çekmek istemiştim.
amacımız tıklanma sayısını arttırmaksa foruma girerken öyle bir proğram yerleştirirsiniz 10 kere tıklanmadan forum açılmaz yada öyle açılması istenir.
konunuz harika. doğa mucizesi. k.kerim'de yeri var. ayetle belirtilmiş. yani söz yok. ama sergilenecek yeri burası değil diye düşünüyorum.
emeğinize saygı duyuyor. iyi günler diliyorum.
Beğenmeyen kendine "gerçek" teknoloji forumu bulur..