10 alternatif masaüstü işletim sistemi!1. Haiku

10 / 10

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

Pardusu da katsaydınız keske listeye :)

@19 Ekim 2011 18:39 pardus zaten bir linux dağıtımı... yani listede var

@19 Ekim 2011 18:39 keşke yorum yapmadan önce makaleyi okuma zahmetini gösterseydiniz!!

O linuxtur efendim.

Sen de yorum yaz

1. Haiku

BeOS işletim sistemini, açık kaynaklı olarak yeniden tasarlayan Haiku, BeOS'un tasarımına sadık kalarak geliştiriliyor. 90'lı yılların sonunda PC dünyasıyla yakından ilgilenenler, PowerPC tabanlı sistemler için geliştirilip, x86 mimarisine aktarılan BeOS'u hatırlayacaklardır.

Windows 9x ve Mac OS 8 zamanlarında BeOS, performansıyla göz dolduran bir işletim sistemiydi. Buna rağmen ticari olarak başarı yakalayamayan BeOS, Windows egemenliğindeki PC pazarında tutunmakta çok zorlandı.

Bunun yanında, BeOS'un yapımcı şirketi Be Inc tarafından, PC üreticilerinin BeOS işletim sistemli bilgisayarlar üretmesini engellediği gerekçesiyle Microsoft'a dava açtı. Microsoft hiçbir zaman suçunu kabul etmese de mahkeme, Microsoft'u 23 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm etti. Ancak BeOS için artık çok geçti ve BeOS piyasada tutunmayı başaramadı.

BeOS işletim sistemini yeniden hayata döndürmeyi amaçlayan Haiku, 2001 yılında OpenBeOS adıyla hayatına başladı. Eski BeOS programlarını çalıştırabilen işletim sistemi, yeni donanım desteği ve temiz, modern bir mimari üzerine kuruldu.

Haiku, bu sayede hızlı, basit ve keyifli bir bilgisayar deneyimi sunuyor. Modern bir kullanıcı arayüzüne sahip olan Haiku, tarihin izlerini de barındırıyor.

Haiku