10 alternatif masaüstü işletim sistemi!2. ReactOS

9 / 10

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

2. ReactOS

Linux işletim sistemi kullanmışsanız, Windows programlarını çalıştırmanızı sağlayan, WINE adlı uygulama uyumluluğu katmanını duymuşsunuzdur. Bu yöntemin en önemli eksisi, Windows DLL dosyalarının ve sürücülerinin kullanılamıyor olmasıdır.

Bu uyumluluk karmaşasını düzeltmeyi hedefleyen proje ise ReactOS. Var olan bir işletim sisteminin üzerinde çalışmak yerine, başlı başına bir işletim sistemi projesi olan ReactOS, diske kurularak veya CD üzerinden boot edilebiliyor.

WINE'a ait DLL dosyalarını da kullanan ReactOS, kendine ait yükleyicilere, çekirdeğe ve Windows sürücüleri ile uyumluluk sağlayacağı varsayılan alt seviyeli araçlara sahip.

Açık kaynaklı bir işletim sistemi olmayı hedefleyen ReactOS, Windows uyumluluğu sayesinde işletim sistemi pazarını sarsma potansiyeline sahip.

Henüz 90'ların sonunda geliştirilmeye başlanan ReactOS, 0.3.12 sürümünde ve halen üzerinde çalışılması gerekiyor. Uygulama uyumluluğu günden güne gelişen ReactOS'un hangi Windows uygulamalarını stabil olarak çalıştırabildiğini görmek için bu sayfayı ziyaret etmeniz yeterli.

ReactOS