Bilgisayar depolama birimlerinin gelişimi!Flaş bellek

Flaş bellek

Manyetik depolama yöntemlerini kullanan birimlerden silikon transistör teknolojisini kullanan birimlere geldik. İlk silikon transistör, 1954'te Texas Instrument tarafından icat edilmişti. Texas Instrument, ilk entegre devreyi de 1958'de ortaya çıkarmıştı. 1960 ve 1970'lerde binlerce transistör, silikon çipler içerisine sıkıştırılıyordu.

Toshiba ise 1980'de ilk flaş bellek çipini icat etti. "Flaş" takma adının ortaya çıkmasının nedeni ise, depolanan verinin sadece parlak bir ultraviyole işığı ile silinebilmesiydi. Ancak ilk NOR türü CompactFlash bellek kartı ve NAND türü SmartMedia kartları için 1995'lere kadar beklememiz gerekti. Bu kartlar, "flaşlanmak" yerine izole edilmiş kayan geçit transistörü kullanıyordu. Böylece elektronlar etkin bir şekilde tutuluyor, ikili değerleri korunuyordu. 2MB'tan başlayan kart kapasiteleri, çip üretim işlemlerinin gelişmesi ve transistör boyutlarının küçülmesi ile kısa zamanda genişledi.

MutiMediaCard, Secure Digital kart, bellek çubuğu, miniSD, microSD, USB bellek/kalem bellek ve SSD diskler, yıllar içinde onları takip eden bellekler oldular.