Bugün varolan 10 inanılmaz teknoloji!7. Geniş bant internet

4 / 10

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

"Birkaç sene önce" çoğu kişi 56k kullanıyormuş. Hatta bazılarımız ise 14.4k veya 5400 baud'luk modemlerle internete girmeye çalışıyormuş. Bir kaç sene önce "Her Eve Bir Bilgisayar Kampanyası" vardı ve bu kampanyada 1024k ADSL internet bağlantısı da veriliyordu.

Sen de yorum yaz

7. Geniş bant internet

Neredeyse birkaç sene önce birçoğumuz internete 56k modemlerle bağlanıyorduk. Bazılarımız ise 14.4k veya 5.400 baud'luk modemlerle internete girmeye çalışıyordu. O zamanlar internet çok daha basit bir yerdi; bir web sitesinden en çok beklenen şey bazı metinler, resimler ve belki gömülü bir MIDI dosyasıydı. Animasyonlu GIF'ler gelecek vaadediyordu, Flash ise önemli bir potansiyele sahipti.

Bugün ise bant genişliğini yiyip tüketen birçok şey mevcut. Video ve müzik akışları, BitTorrent ve bulut depolama hizmetleri artık her gün kullanılan hizmetler ve neredeyse sabit diskimiz kadar bant genişliğine ihtiyaç duyuyorlar. 10 dakikalık bir YouTube videosunu 1999'da seyretmeye çalışsaydınız, bu o zaman 68 dakika sürebilirdi; bugün ise durum oldukça farklı.