Devleri Uçurumdan Alan 7 Efsane Ürün!Creative Labs Sound Blaster

Creative Labs Sound Blaster

Creative Technology, Singapur'da küçük bir bilgisayar tamircisi olarak işe başlamıştı. Kurucuları, şirketi üretim işine taşıdılar ve 1986'da şirket, Singapur için özel hazırlanmış bilgisayar Cubic GT'yi ortaya çıkardı. Ancak cihaz, çok başarısız oldu. Batmanın eşiğine gelen Creative Technology, odağını Cubic CT için ürettiği yenilikçi ses kartına taşımayı tercih etti.

Creative'in ilk ses kartı Creative Music System, 1987'de piyasaya sürülmüştü. Başarısız olmadı, ancak rakip kart AdLib, ona şans tanımamıştı.

Creative Technology'nin ABD bölümü Creative Labs, yerinde sayan Adlib'i dikkatle takip etti. Sonuç olarak efsane kart Sound Blaster ortaya çıktı. Kart 1989'da ortaya çıktığında tüm Creative Music System teknolojisini ve AdLib'e güç katan Yamaha YM3812 çipini içeriyordu.

Bunun anlamı ise Sound Blaster'ın Adlib'in desteklediği tüm oyunları desteklemesiydi. Sound Blaster, ek olarak o günlerde nadiren bulunan joystick port'una da sahipti. Bu teknolojik üstünlüğü güçlü ve agresif bir reklam kampanyasıyla destekleyen şirket, Sound Blaster'ı 1990'ın sonlarında en çok satan bilgisayar eklenti kartı haline getirmeyi başarmıştı.