Donanım dünyasının en büyük 10 hayal kırıklığı8. Trackball

3 / 10

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

Ben TrackBall ile ilgili yoruma katılmıyorum.TrackBall ve Logitech Trackman'i keşfettiğimden beri başka farelerin suratlarına bile bakmaz oldum.Elle oynatılan fareler esas bilek ağrısı yapıyor.Günümün çoğu B.sayarlar başında geçer.Evimde 2 B.sayarı birden kullanırım ( L konsol masa şeklinde) ve her ikisinde de TrackMan fare kullanırım.Özellikle kısıtlı mekanlarda imleci hareket ettircem diye fareyi masa üzerinde gezdirmeye son veriyor.Fare pad'ı kullanmıyorsunuz.Baş parmağınızla hele alıştıktan sonra işleri yürütmek çocuk oyuncağı.İ-nette dolaşmanın zevki müthiş oluyor.Özellikle TrackMan'ın en son modellerinde ek tuşları ile inet büyük bir zevk haline geliyor.Photoshop'ta işlemlerimi daha rahat ve hızlı yapıyorum.Daha birçok başka daha yazabilirim.Bunun yanında emin olun baş parmağımın ya da bileğimin ağrıdığını hiç hissetmedim zira en ergonomik bir fare bence...

ben de 2 yıl kadar a4tech'in mavi toplu (model ismini hatırlamıyorum ama mavi toplu tek trackballı var) modelini kullandım. sürekli bilgisayar başında olan bi insanım. mousetan çok daha rahat kullanım sunduğu kesin. 2 gün alışma süresi var sadece. alıştıktan sonra ise diğer arkadaşımın söylediği gibi kullanması çok zevkli, çok rahat ve aynı zamanda ince işler için ideal. photoshopta veya diğer ince ayar gerektirek 3dsmax ve hatta flash çalışmalarında çok net, gerektiğinde piksel piksel ilerleyebiliyor, yapabileceğiniz işi çok hızlı ve rahat yapabiliyorsunuz. mousela photoshopta bi şeyi belli bi piksele getirmem gerektiğinde zoom yapmam gerekiyor. ne yazık ki bi süre önce öldü trackballım ve yenisini de hiçbi yerde bulamadım :( mousea mahkum oldum :( bu yoruma katılmıyorum ben de, evet.

bende microsoftun bir modelini kullanmistim ve cok memnundum.

Acaba Bu TrackBall'i nerden ve ne kdar ücrete edineblrm , o kdar övmüşşsnzki denemeden edemiycem xD

Kim demiş hayal kırıklığı diye....Logitech'in hem kablolu,hem kablosuz trackball faresini ilk çıktığı yıllardan beri kullanırım ve ne başparmağım ağrıdı ne de başka bir olumsuzluk oldu.Çok daha konforlu üstelik.Fareyi oynatmak için sağa sola toslamanız ve kendinize ekstra yer açmanız da gerekmiyor.
Bence sürüklemeli fareler esas bilek ağrısı ve el yorgunluğu yapıyor.Kullanmadan yorum yapılmasa kişilere yanlış bilgi verilmemiş olur.Ben trackball'u kuvvetle tavsiye edrim...

Logitech M570'i çok uzun süredir kullanıyorum (ondan önce de aynı ergonomide kırmızı toplu modeli kullanıyordum) ve yazıda bahsedildiği gibi başparmak ağrısı gibi bir şey hiçbir zaman olmadı. Tam tersine, normal mouse kullandığım zamanlarda Carpal Tunnel Syndrome baş göstermişti bileğimde ve trackball sayesinde bütün semptomlardan kurtuldum.

2004 yılından beri Microsoft Trackball kullanıyorum, dayanıklı olmasını ve hala sapasağlam çalışmasını geçtim, konforu konusunda hiçbir mouse bununla yarışamaz. İnce işler için yüksek hassasiyet sunmasının yanısıra uzun saatler kullanıldığında bile herhangi bir yorgunluğa sebebiyet vermiyor. Hatta ziyaretime gelen bütün dostlarım Trackball'u önce şaşkınlıkla karşılıyorlar ama biraz uğraşıp kullanan bayılıyor ergonomisine. Ne yazık ki Trackball konusundaki yorumunuza katılamıyorum, o iyi bir icat

Sen de yorum yaz

8. Trackball

Trackball, uzunca süre dizüstü bilgisayarları süslemiş, touchpad'in gelişiyle de yok olmaya yüz tutmuştu. Bazı masa üstü bilgisayar donanım üreticileri bu konsepte yeniden hayat vermeye çalıştıysa da, pek başarılı olamadılar. Trackball, bir farenin verdiği konforu kesinlikle yakalayamıyordu.

Örneğin, topun baş parmak ile hareket ettirildiği bazı durumlarda bir süre sonra ağrılar baş gösterebiliyordu. Kontrolü başka parmaklarla sağlamaya çalıştığınızda ise, Trackball'un yaradılış sebebi olan hassas kontrolünden eser kalmıyordu.

 

Turhost