Donanım dünyasının en büyük 10 hayal kırıklığı6. 3D Hızlandırıcılı kartlar

5 / 10

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

rd ramlar bizim arkdaşlar mağdur olmuşlardı ram alcaklar gittik bilgisayarcıya rd ramlar kalktı bi dedi çocuk elinde 256 mb ram kala kaldı öyle sd ram bile halen satılıyor 2. el olsa satılıyor şu anda

3dfx kullanmıştım performans olarak ciddi bir fark vardı kart hala elimde:D kaya gibi maşallah:D:D

bende hatırlıyorum sanırım 9 sene önceydi bu karttan alcaktım 140 dolarmı ne demişlerdi bende almamıştım geleceğin diğer fiyaskosu fizik kartı bir kaç sene sonra oda listeye girer çıkalı bir sene oldu Türkiye pazarına bile giremedi

nfs 2 çok güzel oynanıyordu ama

Voodoo kartim hala nv8500'ume eslik ediyor. Nihorayt. (Vazgecemedigim bir iki oyun var da :) )

voodoo kartlar oyun dunyasinda cigir acmisti asla bir hayal kirikligi degildi. omrunu doldurdu o da, ayni isi tek kartta yapan ekran kartlari cikti dogal olarak. gecis doneminde bize yepyeni bir oyun deneyimi saglayan kartlara hayal kirikligi yazabilmek icin gercekten cok genc ve deneyimsiz olmak lazim.

Zamanında biz de almıştık sanırım vodoo 2 işlemcili ekran kartıydı.

Voodoo'ya hayal kırıklığı demek? Voodoo serisi gayet başarılıydı, Voodoo chip'i kullanan Diamond Monster ekran kartları ise belki de zamanın en çok satan ekran kartı modeliydi.

bu resmi hayal kırıklığı diye yükleyen kör oldu

Sen de yorum yaz

6. 3D Hızlandırıcılı kartlar

Kaliforniyalı 3Dfx firması, 1996'da ilk 3D hızlandırıcılı kartı olan Voodoo'yu tanıtmıştı. Bu kart, bilinen ekran kartlarından biraz farklıydı. Voodoo, 2 boyutlu görüntü yaratamıyordu, üzerindeki işlemci sadece 3 boyutlu uygulamalarda kullanılabiliyordu. Bunun anlamı, Voodoo'nun yanında standart bir ekran kartının da bulunma zorunluluğu olmasıydı.

3 boyutlu uygulamalar söz konusu olduğunda ise Voodoo işi üzerine alıyordu. O zamanlar Voodoo ve hemen arkasından gelen Voodoo 2 hızlandırıcılar çok başarılı olmuşlardı, ancak Voodoo 2'den sonra hiçbir üretici bu konsepti devam ettirmedi. NEC ise PowerVR hızlandırıcı kartıyla Voodoo'nun başarısını yakalayamamıştı.

 

Turhost