İnsanlığı etkileyen 8 bilimsel deney!7- DNA'nın çözülmesi

2 / 8

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

bu tur seyler insanin kafasin karistiran kotu seyler ve bazen dusundumde aceba gercekten mi dunyanin sonu bunlar. yuce ve ulu tanrim allahim cok gucenecek allahin dedigi olur allahtan baska ilah yoktur

@19 Aralık 2012 22:42 akıldan mantıktan nasıl uzak

@19 Aralık 2012 22:42 Arkadaş çok komiksin yahf :D

işte hep o darwin geceleri rüyama giriyo..dur darwin diyorum ne olur böyle şeyler deme..ama dinlemiyo suratıma doğru daaaarrrrrwinnnn!! diyo..ne? diyorum daaaarrwiiinnn!! diyo uyuyamıyorum hep korkunçlu...

Sen de yorum yaz

7- DNA'nın çözülmesi

James Watson ve Francis Crick isimli bilim insanları, DNA'nın gizemini çözen kişiler olarak anılmaktadır. Ancak keşifleri büyük oranda diğer bilim adamlarının deneylerine dayanır.

1952 yılında pek de ünlü olmayan deneyin sahibi olan Alfred Herschey ve Martha Chase, DNA'yı soyaçekim molekülü olarak tanımlamışlardır.

Herschey ve Chase'in deneyinden sonra, Rosalind Franklin gibi bilim insanları DNA üzerine yoğunlaşarak moleküler yapısını çözmeye çalışmışlardır. Franklin'in deneyleri, molekülün iki iplikçikten oluştuğunu ortaya koymuştur ve bu bulgular, bugün bilinen iki spiral bükümden oluşan DNA'nın yapısının çözülmesine öncülük etmiştir.