İnsanlığı etkileyen 8 bilimsel deney!6- İlk aşılama

3 / 8

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

@17 Haz 2011 03:57 pastörize süt içermisin?......

Tarihin ilk aşılaması mı. Ozaman İslâm ülkelerinde yapılan ceviz kabuğuyla çiçek aşısı ne. İlk aşılama bu değil mi. O yukarda yazan Avrupalılar'ın başka bir yöntemle keşfettiği aşı.

@17 Haziran 2011 10:25 Ceviz değil aşı zeytine zeytineee

şimdi bize çocukken sığır çiçeği virüsümü enjekte ettiler. tövbe tövbe

@17 Haz 2011 16:08 Hocam Çiçek tarihe karıştığı için artık ÇİÇEK AŞISI YAPILMIYOR...

@17 Haz 2011 16:08 sen sığır olduğundan belki olabilir....

yalnız adam resmen çocuğu denek yapmış :S

Pastör dehşet.. Takdir etmemek mümkün değil Pastör'ü Mikroskop olmayan çağda, elde ettiği kuduz aşısını halen kullanıyoruz.

Çiçek aşısı Osmanlı zamanında bulundu ve kullanıldı lütfen bu gibi şeyleri daha dikkatli paylaşalım.

Pastör zaten aşıyı bulunca ''Bu Kuran da yazıyor, oradan buldum demiş'' Sonrada Cumaya gitmiş.

Sen de yorum yaz

6- İlk aşılama

20. yüzyılın sonlarında çiçek hastalığının dünya üzerinden silindiği güne dek, çiçek çok önemli bir sağlık sorunuydu. 18. yüzyıl Avrupasında her 10 çocuktan birinin ölümüne sebep olan çiçek hastalığının, bilinen tek çözümü hastalığa yakalanıp sağ kalmayı başarabilmekti.

Bir İngiliz hekim olan Edward Jenner, çiçek hastalığı ve geçerli bir tedavi üzerinde çalışmalara başladı. Jenner, çalışmalarını insanlarda ölümcül olmayan ve sığır yetiştiricilerinde görülen sığır çiçeği üzerinden yürüttü. Sığır çiçeğine yakalanan yetiştiricilerin, çiçek hastalığına karşı da bağışıklık kazandığını gözlemleyen Jenner, sağlıklı birine sığır çiçeği bulaştırarak çiçeğe karşı bağışıklık kazanıp kazanmayacağını görmeye karar verdi.

Bu birisi, James Phipps adındaki erkek çocuğu olacaktı. Jenner, sığır çiçeği yaraları olan bir sığır yetiştiricisinden elde ettiği virüsleri 1796 yılında, çocuğun kolunda açtığı bir kesikle bulaştırdı. Nihayetinde sığır çiçeğini atlatan çocuğa, 48 gün sonra çiçek hastalığını bulaştırdı ve çocuğun çiçek hastalığına karşı bağışıklık geliştirdiğini gözlemledi. Böylece tarihin ilk aşılaması gerçekleştirildi.