İnsanlığı etkileyen 8 bilimsel deney!3- Işığın sırrı

6 / 8

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

Bu değerler belli kosullar altındaki ışık hızıdır ışık hızı cevre kosullarına göre degisir sıcaklık gibi ^^

@25 Şubat 2013 12:30 Işık hızı hiçbir koşula göre değişmez ve Kozmik sınırdır. Işık kendi içinden geçebilir ve bir birlerini çarpmaz. 299.792.45 km hız ile gitsen bile ışık hızı yine aynı şekilde yanından geçip gider Bu Evrenin hız sınırıdır.

Ve bu değerler saniyede 299.792,45km dir :)

Ne adanmişlikla calisilmis ilham verici insanlar.....

Siz ışık hızıyla gitseniz ışığı yine ışık hızıyla gidermş gibi görürsünüz biraz rölativite görseydiniz keşke... Ayrıca ışık hem dalga hem tanecik şeklindedir hangisi olduğu kanıtlanamadı belki daha farklı bir şey de olabilir ama daha bulunamadı bu şey.

Young deneyi ışığın dalga şeklinde olduğunu kanıtladı Einstein ın keşfettiği fotoelektrik olayı ise ışığın tanecik olduğunu kanıtlamıştır. İki deney birbirleriyle çekişmesinden dolayı ışık hem dalga hem de tanecik olarak kabul edilir.

Işık gözlendiği, izlendiği anda tanecik gibi, izlenmediği anda dalga gibi davranır.

@SedorKing bu ne saklambaç mı oynuyor ışık bizimle

"Bu deney sayesinde insanlık, ışığın bir parçacık gibi değil, dalga gibi davrandığını keşfetti." ışık hem dalga hem parçacık özelliği gösterir nerede okudunuz siz?

İnsanlık tarihinin en büyük buluşları son 200 yıl içinde olmuştur..Kainata bakıldığında bu sürenin ne kadar küçük ve kısa olduğunu görürüz.Işık hızının 300km/sn.olarak bu kısa zaman diliminde bulunmuş olması,bin hatta milyon yıl sonra daha ne büyük hızların,nesnelerin ve olguların bulunacağına bir örnektir sadece.İnsan denen bu yok gibi küçük varlık,kainatın anlamını bulmaya yaterli değildir.Bu kadar büyüklük içinde neler gizli acaba?

Nobel fizik ödülleri ve günümüz teknolojisi Kitabını okuyun, orda hepsini anlatıyor Çok güzele kitap

Sen de yorum yaz

3- Işığın sırrı

19. yüzyılın başlarında ışığın gizemi halen çözülememişti. Işığın gizemini çözmeye dönük etkileyici deneylerden birisini yürüten Thomas Young, ünlü "çift yarık" deneyini gerçekleştirdi. Bu deney sayesinde insanlık, ışığın bir parçacık gibi değil, dalga gibi davrandığını keşfetti.

Fakat bu dalganın hızını henüz kesin olarak hesaplayamamışlardı. Bu amaçla 1878 yılında Albert Michelson, 1862 yılında Leon Foucault'un yaptığı ve ışığın hızını saniyede 298,000 km olarak hesapladığı ayna deneyini geliştirerek, ışığın net hızını hesaplamaya koyuldu.

Geliştirdiği ayna deneyinde, ışığın hızını saniyede 299.949,53 km olarak hesaplayan Michelson, o güne kadar elde edilen en doğru sonuca ulaştı. Günümüzde hesaplanan ışık hızı ise saniyede 299.792,45 km'dir.