İnsanlığı etkileyen 8 bilimsel deney!2- Radyoaktif maddelerin keşfi

7 / 8

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

madam Marie Curie...genç yaşta yaşama veda ettin."BIRAKTIKLARINI ANLAMAYACAK BİR NESİL İÇİN"...ruhun şad olsun

@21 Haziran 2011 08:00 Genç dediğin 67 (1867-1934)... Evet, incelediği radyoaktif maddelerin bulaştırdığı radyasyon yüzünden kan kanserinden vefat etmiş ve Dünyamıza kattıkları unutulmaz ama 1897'de radyoaktivite üzerinde çalışmaya başlıyor ve 1934'de vefat ediyor, bu oldukça uzun bir süre...

@Bloodin Kansere ölmeden önce yakalanıyor.

seninolsun ula

Not: Marie curienin eşi Pierre kanserden ölmüştür. Bu sayede radyoaktif atomların kanser yaptığı da anlaşıldı.

@19 Ağustos 2013 12:03 sadece Pierre değil kendide. Yazık bu iki bilim insanı radyoaktiviteyi keşfetmişler ve hiç korumaları olmadan. İkisinin de sonu üzücüdür çok. :(

Pierre Curie;bir at arabasının altında kalıp ölmüştür..Kanser olan Marie Curie idi.Ne yazık ki o ,bulduğu radyoaktivitenin öldürücü olduğunu bilmiyordu.Cebinde taşıyordu radyoaktif elementleri.Geride bıraktığı defterlerinde hâlâ radyasyon var ve özel kablarda saklanıyor.Bildiğiyle yaşadı,bilemediğiyle öldü.Acı olan da bu değil mi ?

Sen de yorum yaz

2- Radyoaktif maddelerin keşfi

Marie Curie isimli genç bilim insanı, 1897 yılında doktora tezi olarak, Henri Bacquerel tarafından tanımlanan uranyum ışınlarını seçti. Henri Bacquerel, karanlık bir odadaki rafta bıraktığı uranyum cevheri sayesinde, bir rastlantı sonucu uranyum ışınlarını keşfetmişti.

Marie Curie, bu gizemi çözmek ve diğer elementlerin de benzer ışın emisyonları olup olmadığını keşfetmek amacıyla çalışmalara başladı.

Çalışmalarının henüz başlarında, toryumun da, uranyum gibi ışın emisyonlarına sahip olduğunu gözlemledi. Bu eşsiz elementlere "radyoaktif" adını veren Curie, kısa zaman içinde ışınların yoğunluğunun cevhere değil, barındırdığı uranyum ve toryum miktarına bağlı olduğunu keşfetti.

Böylece gizemli ışınların kaynağının, radyoaktif atomlar olduğunu keşfeden Curie bununla yetinmeyerek, uranyumdan daha yoğun radyoaktiviteye sahip elementlerin var olduğunu keşfetti. Eşi Pierre Curie'nin de deneylerine katılmasının ardından, cevherden yeni bir elementi ayrıştırmayı başardılar. Bu elemente, Marie Curie'nin ana vatanı olan Polonya'dan esinlenerek polonyum adını verdiler. Kısa bir süre sonra, keşfettikleri diğer bir radyoaktif elemente radyum adını veren Marie Curie, bu çalışmalarının ardından iki Nobel ödülü kazandı ve Nobel ödülünü iki kez kazanan tek kadın ünvanına erişti.