İnsanlığı etkileyen 8 bilimsel deney!1- Pavlov'un köpeği

8 / 8

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

teşakürler chip zevkle okudugum bi makalae oldu...

evrim "teori"sinin insanlığı nasıl etkilediğini merak ettim şimdi (!).
pozitivizm > ateizm > kominizm > sosyalizm adı altında bencillik ve faşizmin doğuşu. Aman yarabi. Gerçekten de etkilemiş.

evrim "teori"sinin insanlığı nasıl etkilediğini merak ettim şimdi (!).
pozitivizm > ateizm > kominizm > sosyalizm adı altında bencillik ve faşizmin doğuşu. Aman yarabi. Gerçekten de etkilemiş.

Ya sakın size Harun Yahya izlemiş olmayasınız :) O adam kendini mehdi ilan etti... Daha ne diyeyim? Bu arada arada "ya Rabbi" diye yazmanız daha doğru olacaktır.

Evrime karşıyım ama bunların kökeninin darwinizm olduğu düşüncesi çok saçma sonuçta o kadar liberal devlet var o kadar kapitalist devlet var hepsinde de istediğiniz kadar avaz avaz bağırabilirsiniz evrim var diye. Ulusal kanalları evrimi anlatır. Bilimsel dergileri bilakis öyle...

Sayın yazar, en büyük ve en etkili bilimsel keşif olan Kuantum Teorisini, Sicim Teorisini ve Süper Simetriyi unutmuş. Bunlar tüm evrenimizin tanımını değiştiren buluşlar....

evrim teorisi yok değil var. Ama öyle garip bir noktadaki ataisler kendilerine göre yontmayı becermişler zamanında. Yaradan yarattığı üzerinde oynayabilir değişiklik yapabilir. Şeklini değiştirip ortama daha uyumlu kılabilir. Bunu birde bilimsel olarak söyleyelim doğa değiştirdi. :)

Arada fark yok yaradanı herşey olarak kabul ediyorsak ve herşey onun emrindeyse Yaradanı inkar edenler yaradana inananlara sen malsın nasıl der. onlarda doğaya ve bilime inanmış olmuyormu. Bu kez mallık Ataistin zihninde olmuş olmuyormu.????

@mustafa2116 Ateiste ataist diyen yurdum insanından evrim teorisi incileri (!)

@mustafa2116 öyle deme yahu adam fayrfokscu baksanıza :))

@mustafa2116 tam şaban ya :)

darwin hariç diğerlerini okudum !

Evrim Teori değil Gerçektir.. sizi tutan ya cennete giremessem korkularınızdan kurtulmanız ve gerçeği görebilmeniz dileğiyle..

@31 Ara 2012 12:31 tabi alakasız iki frklı canlıya ait fosili yalandan göm bi yerlere işte ara fosil bulundu de kardeşim bu evrim bir gecede olup biten bişey mi sonra neden hep mükemmel sonuçlar doğruyor ben hiç ortalıkta gezinen evrimini tamamlayamamış yarım kalmış canlı görmüyorum onu da geç tarihte bugüne kadar bir tane bile ara fosil bulunmamıştır ya maymun fosili ya insan fosili hani yarı maymun yarı insan fosilleri nerde gösterdiğiniz eğri büğrü kafatası fosilleri de bugün bazı ırklarla aynı özellikte bazı günümüzde yaşayan canlıların tıpkısının aynınsının yüzbinlerce yıl öncesine ait fosilleri var hiç evrimleşmemiş yani

@31 Ara 2012 12:31 Şu anda modern bilim bile evrimi teori olmaktan kurtaramamışken hiç bir baba yiğit çıkıpta evrim teorisini kanıtladık diyememişken, bu teknoloji ile bile yapılamamışken malesef savunduğunuz bilim değil bir inanç sistemidir.

@01 Kasım 2013 15:19 Cennete girip girmemeyi pek dusunmuyorum. Asil dusundugum vatanima hizmet edip dunyadaki omrumu iyi tamamlayabilecek miyim? Beni yolculayacaklar mi? Yoksa bir ateist gibi cukura atip gomecekler mi? Sen evrim teorisi diye diye bir gun can vereceksin olum her canliya var. Yok mu olacaksin? Ben sana islamiyete gir demiyorum fakat inancsiz kalma. Her koyun kendi bacagindan asilir bunu da unutma. Iyi gunler.

@23 Ağustos 2013 22:17 evrimini tamamlanmamış bir canlı gördüğünü nereden anlayacaksın evrimin bir aonu olmadığını düşünüyorum doğa şartlarına göre değişebilir yani evrimini tamamlanmamış canlı olarak gördüğün tüm canlıları örnek verebilirim tani bu benim görüşüm :)

zevkle okudum tesekkurler

Arkadaslar evrim kelimesini cok fazla kullanmayalim Su ands insaniz eger dusunen varsaki aslimizin maymundan geldigini o zaman maymun nerefen geldi.bunlarin hepsi manyak mademki insan maymundan geldi pekii insan niye tekrardan baska bir hayvana donusmedi .takmayin bunlari....??????

@28 Tem 2013 15:32 sen kola iç hadi canım....

@28 Tem 2013 15:32 maymunda baska bir canlıdan evrimleşti.

Pavlovun deneyinin burda olması çok saçma. Bundan bin kat önemli olan deneyler var.

bence evrimi inanç sahibi olmak-olmamak diye yorumlamak yerine sadece insan olmanın doğasında olan araştırma isteğiyle hareket etsek ne kadar iyi olacak. zaten müslüman olan da buna inanabilir inanmayabilir, bazılarınca zannedildiği gibi kuran insanı kısıtlamıyor çıkarlarınızı düşünmeyip baktığınızda göreceksiniz ki barış ortamına, araştırmaya teşvik ediyor.

vay be başka bilimde başkasına

Cern gibi bir bilimsel çalışmayı görmemek uzucu olmuş

vala odevime yardımcı oldu saol gardaş

çok güzel yani biraz daha deney yollayın bence

Sen de yorum yaz

1- Pavlov'un köpeği

Bir Rus kimyager ve fizyolog olan Ivan Pavlov'un adını duymuş muydunuz? Pavlov, köpeklerin sindirim sistemi üzerinde araştırmalara başladığı sırada, deneyi bambaşka bir yönde gelişti ve bugün bildiğimiz, klasik koşullanma kavramının keşfiyle sonuçlandı.

Pavlov, deneyine başladığı dönemde köpeklerin tükürük bezleri ve sindirim sistemi arasındaki ilişkiyi inceliyordu. Pavlov'un ilk bulguları midenin, sindirim işlemine başlamadan önce tükürük bezlerinin harekete geçmesi gerektiği yönünde oldu. Yani otonom sinir sistemi, iki işlemi birbiriyle ilişkilendirmişti.

Daha sonra, çeşitli uyarıcıların sindirim sistemini nasıl etkileyeceğini gözlemlemeyi deneyen Pavlov, köpeğine yiyecek vermeye başladığı anda; yanıp sönen bir ışığı, tıklayan bir metronomu ve bir zili harekete geçirmeye başladı. Bu uyarıcılardan önce, sadece yiyeceği gördüğünde salya akıtmaya başlayan köpek, bir süre sonra sesli ve ışıklı uyarıcılara maruz kaldığında da yiyeceği görmeksizin salya akıtmaya başladı.

Bu deney neticesinde şartlı refleksi keşfeden Pavlov, aynı zamanda şartlı refleksin uyarıcılar sık sık yanlış uyarılar verdiğinde kaybolduğunu da ortaya çıkardı.

Pavlov, çalışmalarının sonuçlarını 1903 yılında yayınladı. Bir yıl sonra tıp alanında Nobel ödülünü kazanan Pavlov, bu ödülünü klasik koşullanma bulgusu için değil, sindirim psikolojisi üzerindeki çalışması nedeniyle kazandı.