Kablosuz ağ kurulumunda yapılan 9 hataStandart şifreleri kullanmak

4 / 9

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

Ah be güzel abicim, doğru söylüyorsun da, bu kafa da insan kafası.
Nasıl tutsun aklında, her önüne gelen bir şifre al diyor, al dese yeterli, bir de 2-3 ayda bir yeniletiyor...

Her yere farklı şifre kullanmak lazım. Bir taban şifreniz olsun. '_GtFxR5/' gibi. Daha sonra gireceğiniz her site/uygulama adının son sesli harfini (yoksa 'a' kullanın) ve adın uzunluğunu şifrenin bir kenarına ekleyin. Mesela 'Chip' için '_GitFxR45/' olabilir. Bu sadece basit bir örnekti. Eğer daha karmaşık yöntemleri akılda tutabilirim diyorsanız daha zorlarını seçebilirsiniz. İlk başta "yok ya ben her site için ayrı şifre hatırlayamam" diyorsunuz ama bir bakmışsınız ki 3-5 kere giriş yaptıktan sonra ezbere giriş yapıyorsunuz. Taban şifreniz mutlaka küçük-büyük harf ve işaretlerden oluşmalı ve anlamsız olmalı. Unutmamanız için size özel şeyler belirleyin ve bu kelimelerin baş harfleri vb. yöntemlerle taban şifrenizi oluşturun.

kullanma kılavuzundan varsayılan kullanıcı adı/parolanızı öğrenebilirsiniz...
modeminizin arayüzünde, arayüze Internet'ten erişim için bir seçenek olabilir, eğer kullanmıyorsanız(büyük ihtimalle kullanmıyorsunuzdur) kapalı tutun, güvenliğe katkısı olacaktır...

Sen de yorum yaz

Standart şifreleri kullanmak

Kablosuz router'ınız hazır bir şifreyle birlikte gelir. Yönetici paneline erişim şifresiyle cihazın ayarlarını değiştirmek için giriş yapılır. Eğer bu şifreyi değiştirmezseniz kötü niyetli kişiler internette kolayca bulunabilen bu şifreleri deneyerek sisteminize girebilir ve istediğini yapabilir. Şifreyi değiştirin ve unutmamak için yazın.