Kablosuz ağ kurulumunda yapılan 9 hataŞifre standartlarını karıştırmak

6 / 9

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

Cok yararli bilgiler chip dergisi ve calisanlarina sonsuz tesekkurler...

WEP2 ve WPA dan hangisi iyi acaba

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
WEP2 ve WPA dan hangisi iyi acaba
Bugün 15:58

WEP2 diye birşey yok ki ,WPA2 diye birşey var ve oldukça güvenli ,yalnız cep telefonlarıyla bağlantı kurmak istersen sorun çıkarıyor ,en iyisi WPA .

Kim ne zaman WEPi kırmış? eski WEP 64bit teknolojisinin dedikoduları bunlar. WPA sağlamsa WPA2 neden çıktı?
cihazların dahili erişim denetimleri deneme yanılma döngüsüyle şifre kırma teşebbüslerine izin vermiyor.
ayrıca telsiz ağ kümesi (WDS) kurabilmek için WEPden başka şansınız yok. WPA erişimi şifrelerken, WEP bütün iletişimi şifrelenmiş yapıda yürütür.

wep i kolay bir şekilde kırmak mümkün. sadece aircrackng isminde bir yazılıma veya backtrack ismindeki linux dağıtımına sahip olmanız yeter, tabi bu liste yada, yada olarak baya bir uzar rahatlıkla kırabilirsiniz wep i. ama wpa yı kırmak çok zor oluyor zaten wpa ismini gören uğraşmıyor bile çünkü gerçekten zor bir olay wpa dan şifre bulmak.

RADIUS server kurup sertifikayla kimlik doğrulama(authentication) yapın, sertifikayı ele geçirmeden kırması 30-40 yıl sürer, en basit sertifikanın kırılması için10 üzeri 500 işlem gerekiyor ve şu anki bilgisayarlar anca 30-40 yılda bu işlemleri yapabiliyor...

Ben de samsung s8000 jet var wifi ayarını wpa'ya göre mi yoksa wpa2'ye göre mi ayarlamam uygun olur. Ki zaten her türlü giremiyorum başka bir sorun var fakat beli bir standartı var mı? Tam olarak ayarları nasıl oluyor?

Sen de yorum yaz

Şifre standartlarını karıştırmak

Yeni kablosuz cihazlar WPA yani Wi-Fi Protected Access şifrelemeye sahiptir. Mutlaka 10 karakterden uzun güçlü bir şifre oluşturun.

Eski şifreleme standartı olan WEP, yani Wired Equivalent Policy kolayca kırılabildiği için tercih etmemeniz gereken bir standart.

Ancak WEP kullanan bir PDA'yı bağlamanız gerektiğinde WPA kurulu bir sistemde çalışmayacaktır. Bu yüzden kablosuz bağlantı standartlarında olduğu gibi cihazların uyumuna dikkat etmeniz gerekir.