Laptop'unuza 10 adımda doping!Bataryanızın ömrünü kısaltmayın

4 / 10

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

seri portlu toshiba nin laptop u varmi.

Cümle epey düşük olmuş. Anladığım kadarıyla : Evde kullanıyorsanız pilinizi doldurun, pilin dolma işlemi bitince çıkartın. Bu mudur olay ?

CHIP Online Notu:
Budur. :)

09 Nisan 2009 Perşembe, 23:37
hayır arkadaşım tam olarak öyle değil.
bataryanız tam dolduğu anda fişini çekip sonuna kadar kullanın ve bitincede tekrar tamammen şarj edin demek istiyor. bu çoğu şarjlı aletlerde batarya için arada yapılması gereken birşey.
ayrıca chip in bataryanızı çıkarıp kullanın demesi bana riskli geldi elektirip gelip gitmelerinde voltaj değişmelerinde laptopkar kasa pcleri kadar dayanıklı olamıyor ve böyle bi durumda garantinin geçerli olcağını pek sanmıyorum.

CHIP Online Notu:
Denmek istenen pil tam olarak şarj olduktan sonra, elektrik bağlantısını çıkartıp laptop'u pili ile kullanmanızdır.

yeni çıkan laptopların çoğunda zaten batarya tam dolunca elektriği kesiyorki. sürekli elektrik vermiyor bataryaya.

pılı tam bıtırıp tam sarj eden bır kımseyım fakat notebook u evde kullanırken her zaman pılı cıkarıp prızden kullanırım aletı pılı uzun sure notebookdan ayrı tutmak pılın eskımesıne neden olurmu pıl tam bos yada tam dolu ıken ?

Laptopun bataryasını çıkardım.Adaptörünü kesintisiz güç kaynağına bağladım.Güç kaynağı regüleli olduğu için voltaj değişimleri ve kesintilerinden etkilenmiyor.Bataryayı ara sıra takıp boşaltıp dolduruyorum.Bu güne kadar hiç problem yaşamadım.İlgilenenlere tavsiye ediyorum.

li on tipi bataryaların tam boşalması pek sağlıklı değildir arkadaşlar mümkünse boşaltmadan doldurun

batarya çeşidi ne olursa olsun belli bir seviyeye kadar boşaltılmadan şarj edilmesi doğru değildir. LI ON batarya tam boşaltılmaz derken akım sıfıra indirilmez demek istenir (yoksa li on bataryalarda akım sıfırlanana kadar boşaltılırsa bir daha şarj tutmaz.)

Bu olay çürütüldü artık. Bataryaların pillerin fişte bırakılmasının batarya ömrüne hiç bir şekilde etkisi etmez hatta faydası bile var. İyon piller tamamen tüketilip doldurulunca asıl ömrü kısalır yapmayın sakın bunu asla tam olarak bitirmeyin bataryayı.

Sen de yorum yaz

Bataryanızın ömrünü kısaltmayın

Laptopunuzu genellikle evde kullanıyorsanız, bataryanızı sürekli prize bağlı tutmamanızda fayda var. Bataryaları tam dolum gerçekleştiğinde çıkarıp, şarjı sona erdiğinde tekrar prize takmak suretiyle bataryanın ömrü uzatılabilir.

 

Turhost