Microsoft tarihinin en önemli 10'u...Ve davalar... davalar...

6 / 10

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

Meyva veren ağaç her zaman taşlanır.

1990'lı yıllarda bir "Undocumented Windows" bombası patlamıştı. Bu isimde tuğla kadar kalın bir kitap ABD'de piyasaya çıkmıştı ve iddiası vahimdi:

Microsoft işletim sisteminin bazı özelliklerini Windows üzerinde uygulama geliştiren firmalarla paylaşmıyor ancak (Office başta olmak üzere) kendi ürünlerinde kullanıyordu.

Anti-tröst yasalarının sıkı uygulandığı ABD'de böyle bir iddia bile normal bir firmayı çökertirdi herhalde. Ama Microsoft normal bir firma değil elbette ;-)

Sen de yorum yaz

Ve davalar... davalar...

Microsoft'un başını en çok ağrıtan olay, yazılım sektöründe monopol tehlikesi yaratmasıydı. Windows ile birlikte kullanıcılarına sunduğu Internet Explorer yazılımı nedeniyle pazarda monopol bir şirket olarak algılanan Microsoft, son olarak 2000 yılında bu olayla bağlantılı bir mahkemeyi kaybederek haksız rekabete neden olduğunu kabul etmek zorunda kalmıştı. Bu konuda Avrupa Birliği'yle de arası sık sık açılan Microsoft'un işletim sistemleri, tüm bunlara rağmen işletim sistemleri sayesinde dünya genelindeki bilgisayar kullanıcılarının %90'ından fazlasını elinde bulunduruyor.

 

Turhost