TFT Ekran Satın Alma Rehberiİpucu 10: W harfi geniş ekranı belirtir

10 / 10

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

birde 22" monıtorler ıcın donanım testi yapsanız tam super olacak..

Evt 22'' monitorler için bir test çok güzel olabilir.

Güzel bir çalışma olmuş..Teşekkür ederim.

Ekran almak için mağazalardaki satıcıların verdiği bilgilere bağlı kalmaya son verecek bir bilgilendirme yazısı.Güzel olmuş.

wide screen daha konforlu denmiş.Kime göre?Bende 22ws var. 19inc ve 4:3 olan monitörüm daha konforlu geliyor.Wide Screen ekranları sadece televizyon ya da çok film izleyenlere tavsiye ederim.22wide ekranım olacağına keşke 21inç normal 4:3 monitörüm olsaydı.

Çok güzel bir çalışma olmuş emeği geçen herkese teşekür ediyorum

bu bilgiler için çok çok teşekkür

Bence de Wide Screen monitörler hiç de daha konforlu değil. Ayrıca aynı diagonal çaptaki 4/3 ekranlara gore yüzey alanı olarak bariz biçimde daha küçükler. Geniş ekranın tek avantajı buna uygun olarak hazırlanmış DVD filmleri izlerken ortaya çıkıyor. Fakat günümüz TV yayınlarını izlemek istediğinizde ya yanlarda siyah boşluklar kalıyor ya da görüntüyü basıklaştırarak can sıkıcı bir şekilde izlemek zorunda kalıyorsunuz.

Ben de arkadaşa katılıyorum, hatta bir adım da ileri giderek; 22" lik wide monitörüm olacağına 19" lik 4/3 monitörüm olsun çok daha iyidir diyorum.

Ne zaman ki TV yayınları 16/9 ya da 16/10 olur; kullandığımız programlar wide ekrana göre optimize edilir, ben de o zaman wide ekranın daha konforlu olduğu konusunda hemfikir olurum.

Wide screen monitörlerin 4:3 e göre beş para etmeyeceğini düşünüyorum ama ne yazık ki piyasayı kuşatmış durumdalar. Sadece filmlerde işe yaradığı halde bunun nedeni nedir anlayamıyorum? Daha ucuz oldukları için sanırım.

17" samsung 710v lcd monitorum vardı. Piyasada wide screen furyası dolasırken ben bu monitöre terfi ettim. Samsung 940bw monitor aldım aldıgıma bin pişmanım. En basit örnek fotograf makinanızla çektiginiz göürntüler de çırpı gibi olanlar dahi kilolu görünüyor. Oyunlar deseniz o baska dert çogu oyunlard wide scrren destegi yok ekran görüntüleri yanlamasına genişliyor. 2. el fiyatına sattım monitoru simdi 19" 4/3 monitor aldım. kesinlikle wide screen monitörü onermiyorum. Soyle dusunun 17" 4/3 = 19" wide scrren 19" 4/3 = 22" wide scrren. Mutlaka 2 montorude kgorerek almaya karar verin. Ekran kartını cok iyi değilse wide screen e dönmeyi düşünmeyi. Cunku 19" wide scrren 1440x900 çözünürlükte net görünüyor diger tüm modlarda ekranı bulanık görüyürsunuz.

Wide screen monitörünüzü olması gereken çözünürlükte kullanırsanız bu resimleri olduğu oranda görememe vs gibi sorunlar ile karşılaşmazsınız. 16:9 oranında bir çözünürlük seçmelisiniz. 1024x768 veya bu oranda bir çözünürlükte tabi ki fotoğrafınız olduğundan geniş görünecektir.

Sen de yorum yaz

İpucu 10: W harfi geniş ekranı belirtir

Uzmanlara göre, kullanıcıların konforu, geniş ekran karşısında, klasik 4:3 veya 5:4 oranlı ekranlara göre daha fazla. Piyasada çeşitli boyutlarda geniş ekran monitörlere rastlamak mümkün. 22 ve 24 inçlik geniş ekranlı dev modeller oldukça yüksek fiyat etiketlerine sahip olsalar da, 1440 x 900 piksel çözünürlüklü 'küçük' 19 inçlik geniş ekran modelleri 300 - 350 YTL gibi bir ücret karşılığı alabilmeniz mümkün.

Bu sınıf için ideal özellikler: Kısa tepki süresi (5 milisaniye), yüksek bir kontrast oranı (700:1), geniş görüş açısı (150 derece) ve yeterli ve homojen dağılmış bir parlaklık seviyesi (250 cd/m2) ve bir DVI-D girişi. Bu da aklınızda bulunsun: Eğer gerçekten geniş ekrana ihtiyacınız varsa, 100 YTL daha fazla vererek aynı anda iki sayfanın görüntülenebildiği 22 inçlik modellere sahip olabilirsiniz.

 

Turhost