Uzaydaki en garip 15 şeySoğuk kaynaklama...

7 / 15

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

bunu bilmiyordum öğrenmiş olduk

bu olayın nedenini açıklarmısını?

Olayın nedeni cok basit; nasıl iki su damlasını bir birine temas ettirdiginizde birlesip tek bir dalma olarak haraket ediyolar, aynı islem butun diger molekuller icinde gecerlidir. Yani iki metal molekulunu bir birine dokundurdugunuzda kısaca anlatmak gerekirse atomları arasında bag olusur ve tek bir bilesik gibi hareket etmeye baslarlar. Fizikte hersey cok basittir ve butun kurallar dogada hergun gerceklesmektedir, dikkatli bakın ve anlıcaksınız.

eee bu maddeler katı halde değil mi karşı metalle bileşik yapabilmek için önce kendi atomlarından ayrılmalılar bu da ancak, onlara enerji verilmesiyle, ısıtılmasıyla mümkün değil mi o zaman dünyada da oksijensiz ortamda aynı olayın gözlenebilmesi gerekir.

@23 Mar 2011 02:54 Dunya atmosferi gunuesin enerjisinin buyuk kismini engelliyor. Uzayda o enerjiye maruz kalan metallere tam o dedigin sey olyor iste. :D

ilginc. ogrendigimiz iyi oldu ,birgun marsa yolumuz duserse metal seyleri kullanirken dikkat ederiz. bunu bilmeden atmosfersiz ortamlara giren adamlarin basina kimbilir ne can sikici seyler gelmistir.
dusununce ilk mekikler bu durumda bicok fonksionun kaybetmistir ilk gonderildiklerinde.

pek inandırıcı değil.uydurma gibi.

Sanirsam uzaydaki radyasyon varligi bu bu moleküllerin birbirine kaynaşmak için Gereken ısı ve enerji ihtiyacini karşilayan taraf..

Sen de yorum yaz

Soğuk kaynaklama...

Uzayda, kaplama yapılmamış iki metali birbirine bastırdığınızda er ya da geç birbirine kaynarlar. Kulağa iyi gibi geliyor değil mi? Dünyada metal yüzeyleri çevreleyen atmosfer, onları bazen görünür, bazen görünmez de olsa bir oksit / pas tabakasıyla kaplar ama uzayda böyle bir şey yok. O yüzden NASA uzaya gönderdiği herşeyi özel bir kaplama ile kaplar. Koyduğunuz çatalın ertesi gün metal masaya kaynaklanmış olabileceği gibi örnekler biraz uçuk da olsa durumu anlatmak için yeterli. Birbirinden ayrılmayan mekikler, birbirine kaynamış çarklar, açılmayan kapı gibi çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.