Bakanlıktan Atakan Kayalar uyarısı

Sosyal medyada bir video ile konuşulmaya başlanan, ardından geleneksel medyaya taşınan 10 yaşındaki Atakan Kayalar'la ilgili Bakanlıktan açıklama geldi.

Bakanlıktan Atakan Kayalar uyarısı

Atakan Kayalar, 5 ayda 250 kitap okuduğunu söylediği bir videonun ardından önce sosyal medya ardından ülke gündemine oturdu.

Televizyonlara çıkartılan, röportajlar yapılan Atakan Kayalar'ın Aleyna Tilki'ye verdiği cevap bile haber oldu. Kimileri ise bir videoda annesine yönelik 'Seni şöyle alalım' sözü nedeniyle çocuğa eleştiri yağdırdı.

Bu süreçte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan okuduğu felsefe kitapları üzerine yaptığı yorumlarla gündeme oturan Atakan'la ilgili açıklama geldi.
Bakanlık, Atakan Kayalar'a pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmeti verilmeye başlandığını bildirdi.

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, her çocuğun pedagojik gelişim hızı ve düzeyinin farklı olduğu, çocukların üstün yarar ve haklarının gözetilmesi gerektiği kaydedildi.

ÇOCUK ÜZERİNDE OLUMSUZ ETKİ YAPABİLİR

Çocukların, potansiyel, yetenek ve davranış biçimleri bakımından konunun uzmanları tarafından çok boyutlu ve kapsamlı şekilde değerlendirilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, bütüncül değerlendirme yapılmadan, münferit birkaç video üzerinden beyanlarda bulunmanın çocuklar üzerinde olumsuz etki yapacağı uyarısı yapıldı.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN SALDIRIYA UĞRAMASI...

Bakanlık uzmanlarının, çocuk ve çocuğun ailesi ile görüştükleri bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Kendilerine ihtiyaçlarına göre en doğru ve sağlıklı pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmeti sağlanmaya başlanmıştır. Çocuğumuzun, sosyal medya üzerinden saldırıya ve tehditlere maruz kalması, ailemizi derinden üzmekte ve kaygılarını arttırmaktadır. Çocuklarımızın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunun bir kez daha altını çizerek; çocuk ve aile ile ilgili çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi için basın kuruluşlarımızın ve sosyal medya kullanıcılarının hassasiyetini beklemekteyiz."

SOSYAL MEDYANIN ÇOK KONUŞTUĞU ATAKAN

Etiketler:

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play