Dyson Lin ve Frank Hoogerbeets'in deprem tahmini atışması: En iyi benim!

Önce Manisa'da sonra Elazığ'da yaşanan depremler ile ilgili tahminlerde bulunan Dyson Lin ve Frank Hoogerbeets'in en iyi tahminci tartışmasını mercek altına aldık.

DYSON LIN KİMDİR?

Depremler söz konusu olduğunda sosyal medyada paylaşımların artması ile deprem tahmini yapanlar da çoğalıyor. Dolayısıyla sosyal medya kullanıcıları da gerçeklik ihtimallerini göz önüne alarak bu tahminleri yakından takip ediyorlar. Önce 22 Ocak'ta Manisa'da, ardından 24 Ocak'ta Elazığ'da gerçekleşen depremler de deprem tahmini yapan kişiler tarafından yakından takip ediliyor. Sosyal medya kullanıcılarının paylaşımları ve ilgilileri ile tahmin yapanların paylaşımları da artıyor.

DYSON LIN KİMDİR?

Dyson Lin, Tayvanlı bir deprem tahmincisi. Tahmincisi diyoruz çünkü kendisinin deprem ile ilgili akademik geçmişine dair pek bir şeye ulaşmak mümkün değil. National Tsing Hua University'nin Fizik bölümünden mezun  Taiwan Quake Forecast Institute'ün (Tayvan Deprem Tahmin Enstitüsü) kurucusu ve CEO'su olarak kendini tanıtıyor. Fakat Tayvan Deprem Tahmin Enstitüsü'nün ne olduğuna dair internette gerçek bir resmi sayfa yok. Bir blog sitesinden tahminlerini paylaşıyor. Kendi deyimiyle "Depremleri elektrik sinyalleri ile tahmin ediyor". Dyson Lin'i birçoğumuz ilk önce yakın zamanda gerçekleşen Manisa depremiyle ilgili attığı tahmin tweet'i ile tanımıştık. Herkes Dyson Lin'in kim olduğunu ve tahminlerinin tutma oranını araştırmaya başlamıştı, fakat kendisi hakkında pek bir bilgi edinmek mümkün olmamıştı. Milliyet'te kendisiyle yapılmış bir röportaj yayımlanmış ve orada şunları söylemişti: "Havadaki voltaj sinyallerini ve IRIS sinyallerini kullanarak depremleri tahmin ediyorum. Dünyanın farklı yerlerinde yirmiden fazla deprem tahmin istasyonum bulunuyor. Bu istasyonları gönüllüler çalıştırıyor. Havadaki sinyalleri ölçmek için ya NI USB-6210 ya da Air 2 adlı cihazları kullanıyorlar. NI USB-6210 pahalı bir cihaz olduğu için, ben Air 2 adını verdiğim cihazı icat ettim. İstanbul'da iki adet istasyonum var."

Bu arada blog sitesinde bir de deprem tahmin cihazı satışı yaptığını belirtelim. Deprem tahmin cihazını nakliye dahil 3 bin Yeni Tayvan dolarına sattığı görülüyor. Bu da yaklaşık 100 ABD doları ediyor.

Gel gelelim Dyson Lin'in dünyanın farklı noktalarında yer aldığını söylediği deprem tahmin istasyonlarına... Lagaribey isimli Twitter kullanıcısı, Dyson Lin'in deprem tahminiyle ilgili insanlara korku verdiğini ve yaptıklarının hiçbir bilimsel dayanağa oturmadığını iddia ederek, doğru söylemediğini kanıtlama girişiminde bulundu. Lagaribey, bir tweet dizisi ile Dyson Lin hakkında bulduklarını paylaştı. Lagaribey'in tweet'ine göre, fotoğraftaki düzenek Dyson Lin'in dünyanın birçok yerinde bulunduğunu iddia ettiği istasyonlardan Küçükçekmece'de bulunan versiyonu.

FRANK HOOGERBEETS KİMDİR?

Dyson Lin'in bir anda popüler olmasıyla deprem tahmin piyasasında kızışma oldu ve Hollandalı deprem kahini Frank Hoogerbeets de araya girdi. Frank Hoogerbeets, deprem tahmini konusunda Türkiye'de internet kullanıcıları arasında oldukça popüler bir isim. Kızışmadan bahsetmeden önce biraz da Frank Hoogerbeets'ten bahsetmemiz lazım. Frank Hoogerbeets, kendi anlatımıyla çocukluktan beri güneş sistemi ve gezegenlere ilgi duyuyor. İnternet aleminde "astrolog depremci" olarak tanınıyor. Gerçekleşen depremler ve deprem haberleriyle ilgili paylaşımlar arttıkça, sosyal medya kullanıcıları da hem Dyson Lin'e hem de Frank Hoogerbeets'e sorular yöneltiyorlar. Frank Hoogerbeets'in isyanı da tam bu noktada duyuldu. Astrolog kahin, attığı tweet ile "Dyson Lin'in öğrencisi olmadığını" ve "Dyson Lin'in gezegen dizilimine dair hiçbir bilgisi olmadığını" yazdı. 

Ve hatta Dyson Lin'i şikayet edip hesabının kapatılması için sosyal medya takipçilerine çağrıda bulundu.

Dyson Lin ise attığı tweet ile "Depremi tahmin edebilen tek bilim insanı" olduğunu ilan etti. Bu arada hem Dyson Lin'in hem de Frank Hoogerbeets'in sosyal medya hesaplarından Türkçe paylaşımlar yaptıklarını eklemeden geçmeyelim.

Dyson Lin ve Frank Hoogerbeets'in deprem konusunda akademik temelleri ve geçmişleri bulunmuyor. Bunun farkında olan sosyal medya kullanıcıları her iki kişinin de tahminlerine itibar edilmemesi gerektiği konusunda paylaşımlarda bulunuyorlar.

- Istanbuldaki 5.8 lik depremden sonra bu adami takip ettim paylaştığı güya deprem tahmini yaptığı devreyi gördüm breadboard uzerine kurulmus led diyot devresinden daha basit bir devreydi :))

- Arduino ve 555 ile deprem sinyalleri alanı ilk defa görüyorum.

- Koyun can derdinde kedi et derdinde bizim derdimiz ne bunların derdi ne

- Gezegenlerin dizilimine bakıp da tektonik hareketleri tahmin etmek, ne biliyim...

-Adam sayko Türkler sayesinde Türkçe öğrendi.

 

Etiketler:

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play