Evde verimli ofis ortamı kurmanın yolları neler?

Korona virüs salgını nedeniyle evde çalışmak zorunda kalanların sayısı her geçen gün artıyor. İşyerindeki verimli ortamı evde de yakalamak isteyenler bunun yollarını araştırıyor. İşte evde verimli ofis ortamı kurmanın yolları...

Evde verimli ofis ortamı kurmanın yolları neler?

Home office yani evden çalışma korona virüs sebebiyle artış gösterdi. Evden çalışma ile ofis ortamında çalışmanın farklılıkları bulunuyor. Evde çalışırken dikkatleri dağıtacak çok fazla uyarıcılar bulunuyor. Ancak evdeki çalışma alanları düzenlenerek verimli bir ofis ortamı kurmak mümkün. İç Mimar Esra Kestirengöz, basit ama etkili önerilerde bulundu...

ÖNCELİKLE BELİRLİ BİR ALAN BELİRLEYİN

Kestirengöz, "Çalışma ortamı yaratmak için çok çabaya gerek yoktur aslında. Öncelikle ilk olarak alanı belirmeniz gerekiyor. Çünkü, belirli bir noktada çalıştığımızda ne zaman o çalışma alanına gitsek zihnimizde çalışma komutu oluştuğu için hem daha verimli hem de daha odaklanmış oluruz. Tersi durumda ise dikkat dağınıklığı yaşanabilir. Alanı belirledikten sonra ise konforumuzu elden bırakmayalım. Bu nedenle oturduğunuz sandalyeden, masaya kullandığınız objeler büyük öneme sahip" dedi.

KÖTÜ AYDINLATMA ÇALIŞMAYI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Kestirengöz sözlerini şöyle devam ettirdi: " Gün ışığı alan yerlerde çalışma ortamını konumlandırmanızda fayda var. Doğru ışık sizi daha uyanık ve verimli hale getirdiğinden konsantrasyonunuzu bile artırabilirsiniz. Fakat yetersiz aydınlatma, enerjinizi azaltabilir, göz yorgunluğu ve baş ağrısı yapabilir. Bu noktada ise abajurlardan, masa lambalarından yararlanabilirsiniz. Malum şuan evde kalmak zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak sağlığımız için yapabileceğimiz en güzel karar. İşte tam da bu yüzden doğayı çalışma alanınıza getirebilirsiniz. Balkonlarımızda ya da camlarınızın önünde yer alan yeşil bitkileri masanıza taşıyabilirsiniz. Bu size hem görsel anlamda hem de psikolojik anlamda yarar sağlayacaktır. Ayrıca ortamda yeterli miktarda temiz hava olduğuna da dikkat edin."

EVİNİZİN DAR OLMASI YARATICILIK İÇİN ENGEL DEĞİL 

Evinizin büyüklüğü küçüklüğü önemli değil, yaratıcılığınızı ortaya çıkararak harika çalışma alanları yaratabileceğini vurgulayan Kestirengöz, "Bir evde ofisteki gibi çalışma için çok fazla alana ihtiyacınız yok. Sadece alanları doğru ve etkin kullanın. Kullanmadığınız çekmeceli dolapları, eşyalarınızı ve dosyalarınızı saklamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca evde boş bir saklama kabını ya da şişeyi süsleyerek kalemlik yapabilirsiniz. İğne tahtası veya duvara monte edilmiş panoları kullanabilirsiniz. Ayrıca evlerdeki sehpalardan da yararlanabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play