Instagram, Corona Virüs konusunda bilgi kirliliğini önlüyor

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip corona virüs tüm dünyaya yayıldı. Sosyal medyada her gün corona virüsle ilgili doğru olan veya olmayan birçok bilgi paylaşılıyor. Instagram, bu salgınla beraber insanların güvende kalmaları, doğru bilgiye ulaşmaları için yaptığı çalışmaları duyurdu...

Instagram, Corona Virüs konusunda bilgi kirliliğini önlüyor

Yeni tip corona virüs (COVID-19) salgını tüm dünyaya yayılmış durumda. Virüsle ilgili ortaya doğruluğu ispatlanmamış bilgiler ve görüntüler atılıyor. Burada en büyük iş sosyal medya hesaplarına düşüyor. 24 Mart 2020 – Dünya Sağlık Örgütü'nün COVID-19 salgınıyla ilgili küresel acil durum ilan etmesinden bu yana bazı önlemler alan Instagram, konuyla ilgili atılan yeni adımları duyurdu:

  •  İnsanlar corona virüsle ilgili arama yaptıklarında onları Dünya Sağlık Örgütü veya yerel sağlık bakanlıklarının kaynaklarına yönlendiren bir bilgilendirme mesajı görecek. Bu özellik, önümüzdeki haftalarda dünya genelinde kullanıma açılmış olacak.
  • -Instagram'ın yanlış bilgilerin yayılmasını önleme adına üçüncü taraf doğruluk kontrolü kuruluşları tarafından asılsız olduğu belirlenen içerikler Akış ve Stories'de alt sıralara taşınacak. Keşfet ve hashtag sayfalarından kaldırılacak.
  • Instagram, corona virüsle ilgili tedaviye yönelik veya bulaşmasını engelleme gibi yanıltıcı iddialarda bulunan ürünlerin reklamının yapılmasını engelliyor. Aynı zamanda maske gibi belirli medikal ürünlerin tanıtımını yapan markalı içerikleri ve reklamları geçici olarak yasaklıyor.
  • Instagram Stories'de, tanınmış bir sağlık kuruluşuyla birlikte hazırlanan filtreler dışında, corona virüsle ilgili filtreler için arama yapılamayacak.
  • Instagram, önümüzdeki günlerde "Evde Kal" çıkartması ve el yıkama, fiziksel mesafeyi koruma gibi COVID-19 ile ilgili yararlı hatırlatmalar yapmaya yardımcı olacak çıkartmaları Stories'de kullanıma sunacak.
  •  Instagram, insanların birbirleriyle bağlantılarını koparmamak adına görüntülü sohbet üzerinden Instagram gönderilerini birlikte görüntüleme özelliğini kullanıma sundu. Bu özellikle insanlar görüntülü sohbet içinde sağ alt köşedeki fotoğraf ikonuna tıklayarak, kaydettikleri veya beğendikleri fotoğraf ve videoları arkadaşlarıyla birlikte görüntüleyebiliyor.
  • Instagram, bu salgon süresince güvenlik, destek ve doğru bilgi konularına öncelik vermeye devam edeceğinin de altını çizdi.
Etiketler:

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play