Naci Görür ve Şener Üşümezsoy Elazığ depremi için ne demişti?

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem herkesi yasa boğdu. Prof. Dr. Naci Görür ve Prof. Dr. Şener Üşümezsoy'un bir süre önce Elazığ depreminin merkez üssü Sivrice için yaptıkları uyarılar sosyal medyanın gündeminde.

Naci Görür ve Şener Üşümezsoy Elazığ depremi için ne demişti?

Prof. Dr. Naci Görür, 6 Ekim 2019'da CNNTürk'te Elazığ ve çevresini etkileyen depreme işaret etmişti. 

NACİ GÖRÜR NE DEMİŞTİ?

Prof. Dr. Naci Görür, dün akşamki depremin merkez üssü Sivrice'ye dikkat çekerek, "Doğu Anadolu fayı... Burada bir uyarı yapmak istiyorum. Bu fay uzun zamandır suskun. Kuzey Anadolu Fayı enerjisini büyük ölçüde boşalttı, İstanbul'un kapılarında duruyor. Ama Doğu Anadolu fayı uzun süredir suskun. Bingöl depremleri buralarda oldu. Ama aşağı yukarı Maraş civarlarında 1500'lerden beri büyük deprem olmadı. (Risk söz konusu mu?' Sorusu üzerine) Kesinlikle... Elazığ-Bingöl arası. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden arkadaşlar yaptığı çalışmada, Malatya fayı üzerinde uyarı verdi arkadaşlar. Mesela Kahramanmaraş ve çevresinde, Elazığ-Bingöl arası özellikle Sivrice dolaylarında veya Elazığ-Adıyaman arasında buralarda tarihi dönemlerde ciddi depremler var. Bunların tekerrür periyodunda kimisinde artık dolmak üzere. Buralarda ciddi şekilde çalışmalar yapılmalı.

ŞENER ÜŞÜMEZSOY NE DEMİŞTİ?

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy yaklaşık 1 ay önce Beyaz TV'de yaptığı açıklamada Sivrice'ye işaret etmişti. Üşümezsoy, soru üzerine "Aslında Erzincan ve Varto arasında bir boşluk var. Diğer taraftan Doğu Anadolu fayının Sivrice'den başlayıp Maraş'a kadar gelen fayın davranış biçimi çok net değil. 1878'lerde falan kırılmış. Şimdi ne kadar stres var bilemiyoruz. Diğer tarafta Ege'de Aydın'dan, Akhisar'dan Denizli'ye, Pamukkale'ye bir sistem var. En dinamik görünen alanlar Ege'nin kıyı alanları...

Etiketler:

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play