Seyahat izin belgesi nasıl ve nereden alınır? İşte seyahat izin belgesi başvuru işlemleri

Koronavirüs salgını nedeniyle önlemler kapsamında seyahat edeceklere bazı kısıtlamalar getirildi. Şehirler arası toplu otobüslerde veya uçaklarda seyahat izin belgesi olmayanlar yolculuk yapamayacak. Peki seyahat izin belgesi nasıl ve nereden alınır? İşte seyahat izin belgesi başvuru işlemleri...

Seyahat izin belgesi nasıl ve nereden alınır? İşte seyahat izin belgesi başvuru işlemleri

Koronavirüs salgını nedeniyle yeni önlemler alındı. Bu önlemler içerisinde şehirler arası yolculukların sadece seyahat izin belgesi ile yapılacağına dair madde de bulunuyor. Seyahat izin belgesinin kaymakamlıklardan alınacağı duyurulmuştu. Ancak dün Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden yapılan yeni açıklama ile vatandaşlar seyahat izin belgesini e-Devlet üzerinden alabilecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ E-DEVLET'TEN NASIL ALINIR?

Seyahat izin belgesi e-devletten kolayca alınabiliyor. Açıklama Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden geldi. Twitter hesabından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet Kapısında."

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA İŞLEMLERİ ŞU ŞEKİLDE:

  • Seyahat izin belgesi almak isteyenlerin öncelikle e-devlet şifresi ile giriş yapması gerekiyor. Arama yerine seyahat izin belgesi yazdığınızda çıkan sayfaya başvurunuzu yapabilirsiniz.
  • Başvurular Seyahat İzin Kurulu'na iletilecek ve kurul tarafından önce değerlendirilecek. Değerlendirme sonrasında başvuru sahiplerine başvurunun kabul edilip edilmediğine dair bilgilendirme SMS'i gönderilecek.
  • Başvurusu onaylanan kişiler, otogar veya havaalanlarında oluşturulan başvuru masalarından T.C. kimlik numarası ile doğrulama işlemi yapıldıktan sonra kabul edilecek.

65 YAŞ VE ÜSTÜ SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLİR Mİ?

Seyahat izin belgesi kapsamında araştırılan bir diğer hususta 65 yaş ve üstü vatandaşların seyahat izin belgesini nasıl alacağı. Şehirler arası seyahat için gerekli şartları yerşne getiren 65 yaş ve üstü vatandaşlar da seyahat izin belgesi alma hakkına sahip. Valilik ve kaymakamlıklar tarafından yürütülen Seyahat İzin Kurulu'na başvuracak olan 65 yaş ve üstü vatandaşların her türlü koruyucu tedbiri alarak, gerektiğinde kullanmak üzere kullanmakta oldukları ilaçlarla birlikte maske ve koruyucu eldivenleri yanlarında bulundurarak seyahat etmeleri öneriliyor.

KİMLER SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLİR?

İzin belgeleri alabilecek kişilerse şu şekilde;

  • Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen
  • Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar
  • Son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan kişiler
Etiketler:

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play